96/11/7 - 11:02
شماره مطلب : 10402

ویترین سبک زندگی غربی زیبا ولی باطن آن پوچ است

نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: در سبک زندگی غرب چیزی جزء پوچی نخواهیم یافت، در حالت کلی عالم غرب ویترین و ظاهر جذاب و زیبایی دارد ولی باطن آن پوچ است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدجواد حاج علی‌اکبری چهارشنبه شب در دیدار با دانش‌آموزان دختر عضو اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان استان اصفهان اظهار داشت: بر اساس شناختی که از قبل از بچه‌های اصفهان داشته‌ام می‌دانم بچه‌های استان اصفهان به‌صورت طبیعی در یادگیری، حفظ و نگاه داشت مطالب توجه ویژه‌ای دارند.
وی افزود: همگی‌مان باید از خداوند ژرف‌نگری و عمق‌یابی را طلب کنیم، درحالت کلی باید گفت سطحی‌نگری آفت بزرگی است چراکه تمام سرمایه‌های وجودی انسان به دلیل سطحی‌نگری دچار مخاطره می‌شود.
نماینده رهبر معظم انقلاب در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور تصریح کرد: بازیچه شدن، گرفتار غفلت و آفت شدن، از دست رفتن فرصت‌ها، صید شدن به‌وسیله دشمنان ظاهری و باطنی ازجمله آثار و بلاهایی است که انسان سطحی‌نگری دچار آن می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که دچار سطحی‌نگری هستند سطح فهم، درک و نگاهشان از این عالم و زندگی نیز به همان مقدار خواهد بود؛ در حالت کلی در مقابل چنین دیدگاهی یک نگرش ژرف، عمیق و جستجوگر وجود دارد که به ظواهر زندگی دنیایی اکتفا نمی‌کند.
حاج علی‌اکبری با بیان اینکه راه دستیابی به چنین نگاهی تفکر است، خاطرنشان کرد: انسان با تفکر آن‌هم تفکر توحیدی می‌تواند به لایحه‌های پنهان شخصت خود و هم دیگران دست پیدا کند؛ به عبارتی دیگر کسانی که راجع خود و محیط اطرافشان گرفتار ظواهر دنیایی می‌شوند در دام بازی خطرناک لهو، لعب، زینت، تفاخر و تکاثر یعنی جمع‌کردن مال و امثال آن قرار می‌گیرند.
وی افزود: هنر غرب به‌گونه‌ای است که ظاهر دین را به شکلی جلوه می‌دهد که گویا همه‌چیز همین دنیا است و آخرتی وجود ندارد و حاصل چنین دیدگاهی غرق شدن انسان در امور ظاهری و دنیایی و غفلت از آخرت و امور اخروی است.
نماینده رهبر معظم انقلاب در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور خطاب به دانش‌آموزان حاضر در این جلسه، گفت: تحلیلی راجع به آداب، فهم و معنای زندگی بر اساس مکتب غربی داشته باشید خواهید فهمید که آن‌ها همه کامیابی، موفقیت و خوشبختی را با نگاه دنیوی معنی می‌کنند و تولید این‌همه فیلم، رمان و غیره بر اساس همین تفکر و نگرش است.
وی تصریح کرد: اگر به‌صورت عمیق به سبک زندگی غرب بنگریم چیزی جزء پوچی نخواهیم یافت، در حالت کلی عالم غرب ویترین و ظاهر جذاب و زیبایی دارد ولی باطن آن پوچ است، یعنی در اوج احساس خوشبختی در نگرش غربی، ناکامی و ناامیدی است و آخر آن بن‌بست، خستگی و افسردگی است.
حاج علی اکبری گفت: یکی دیگر از اشکالات نگاه غربی این است که در نگاه غربی خدا، خدایی منزوی و منفعل است که این جای تأمل دارد.
وی تصریح کرد: جهان‌بینی اسلامی، الهی و قرآنی مقابل نگاه دنیوی است و به عبارتی دیگر در این جهان‌بینی مافوق دنیای ظاهری دنیایی بزرگ‌تر با خالقی توانا، بصیر و سمیع، علیم وجود دارد.
نماینده رهبر معظم انقلاب در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کشور با بیان اینکه انسان‌ها علاوه بر توجه به‌ظاهر امور باید به باطن نیز توجه داشته باشند، خاطرنشان کرد: مصداق آن حدیث امام علی (ع) است که می‌فرمایند «تو آن کتابی هستی که در حرف وجود تو رازهای پنهان هستی آشکار می‌شود».
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشآموزان  گفت: منطق آیه‌ها و نشانه‌ها ماحصل داشتن نگاه الهی به محیط پیرامون است و هرکدام یک از نگاه‌های غربی یا توحیدی منجر به داشتن نوعی سبک زندگی می‌شود که وجود حضرت زینب (س) مظهر نگاه، فهم و سبک زندگی الهی است؛ پیام حضرت زینب (س) به شما دختران معنوی ایشان این هست که عمیق، ژرف‌اندیش، متفکر و اهل فکر باشید سپس اهل ذکر بشوید تا ان‌شاءالله اهل راز بشوید.
 
تصاویر