97/2/18 - 15:10
شماره مطلب : 10847
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه در آئیین اختتامیه نخستین جشنواره پیوند مسجد و مدرسه

مدارس ما به معنویت و مساجد ما به عمران و رونق نیاز دارند

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری در اختتامیه نخستین جشنواره پیوند مسجد و مدرسه گفت: مدارس ما به معنویت و مساجد ما به عمران و رونق نیاز دارند و اگر این ارتباط با طرح‌هایی همچون پیوند مسجد و مدرسه تقویت نشود، جریان سکولاریته موفق می‌شود و نوجوانان ما را از تجربه‌های معنوی محروم می‌کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل و امور بین الملل دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، همزمان با دومین روز از «تکریم و غبارروبی مساجد»، آیین پایانی نخستین جشنواره پیوند مسجد و مدرسه با حضور حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، کاظمی، معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش و جمعی از ائمه جماعات و مدیران مدارس استان تهران در محل ساختمان محراب برگزار شد.
 علیرضا کاظمی، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش با تجلیل از فعالیت ائمه جماعات استان تهران در طرح پیوند گفت: از رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد که الگوی تاثیرگذاری برای ارتباط با قشر جوان هستند، به طور خاص سپاسگزارم و اینجا اعلام می‌دارم که آماده‌ایم تا با یک تفاهمنامه مشترک و تشکیل یک کارگروه ویژه با همکاری مرکز مساجد به راهکارهای عملیاتی‌تر برای ادامه و گسترش این طرح برسیم. 
کاظمی در ادامه با بیان اینکه دشمن به دنبال سیاه‌نمایی در همه زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و... است، اظهار کرد: آن‌ها چون اصل نظام را قبول ندارند می‌خواهند القا کنند که نظام در همه زمینه‌ها شکست خورده و حتی مساجد آن نیز خالی و خلوت است در حالی که در واقعیت اینگونه نیست، در حال حاضر مساجد ما از رونق و فعالیت‌های ممتازی برخوردار هستند اما تلاش ما برای این است که ارتباط قشر نوجوان و جوان را با مسجد تعمیق ببخشیم، فراموش نکنیم که رهبر معظم انقلاب گفتند: جوانان ما به مراتب از جوانان دهه ۶۰ آماده‌تر برای دفاع از آرمان‌های انقلاب هستند. 
معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: ما در فرآیند تعلیم و تربیت باید دانش‌آموزان را به مسیر «حیات طیبه» که قرآن بشارت می‌دهد هدایت کنیم، مهارت‌های اجتماعی و فعالیت‌های اخلاق‌محور به آن‌ها اموزش دهیم و دانش دینی آن‌ها را به رفتار دینی تبدیل کنیم، جالب است بدانید در حال حاضر دانش‌آموزانی داریم که نمره درس دینی‌شان ۲۰ است و در کنکور درس دین و زندگی را ۱۰۰ درصد می‌زنند اما رفتار دینی ندارند، این مشکل را مسجد با معنویت خود رفع می‌کند.
مدارس ما به معنویت نیاز دارند
 حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد و نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان ضمن تشکر از ائمه جماعات و مدیران فعال در طرح پیوند، اظهار کرد: مکاتب بشری به خواهش‌های نفسانی و فردیت دعوت می‌کنند اما مکتب ما، به ربانی شدن، حضور در مسجد و عبادت و فعالیت در کنار مردم دعوت می‌کند.
حجت‌الاسلام حاج‌علی اکبری با اشاره نقش والای مسجد در تربیت نفس خاطر نشان کرد: مسجد، خم رنگرزی حضرت حق است که انسان را ربانی می‌کند، در دنیای امروز که جامعه ما هم تحت تاثیر آن قرار دارد، سازوکارهای اقتصادی و فرهنگی دعوت‌کننده به ربانی شدن نیستند. تفکر سکولاریستی می‌گوید مسجد صرفاً یک نمازخانه باشد برای عده‌ای خاص و منزوی در حالی که مسجد باید در مناسبات اجتماعی تاثیرگذار و محل مشارکت اقشار مختلف مردم باشد.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با ذکر این نکته معرفتی که در خانه‌های خدا، کششی برای فطرت‌های پاک و جوانان نهفته است، تصریح کرد: در این برهه حساس تاریخی که مشکلات داخلی و فشارهای خارجی بیش از پیش وجود دارد نباید از قشر جوان که آینده‌سازان انقلاب هستند غفلت کنیم، مدارس ما به معنویت و مساجد ما به عمران و رونق نیاز دارند و اگر این ارتباط با طرح‌هایی همچون پیوند مسجد و مدرسه تقویت نشود، جریان سکولاریته موفق می‌شود و نوجوانان ما را از تجربه‌های معنوی محروم می‌کند.
در پایان این برنامه از ائمه جماعات برگزیده که مساجد آن‌ها به عنوان موفق‌ترین‌های طرح پیوند مسجد و مدرسه معرفی شده است، تجلیل و تقدیر به عمل آمد؛ همچنین در حاشیه این مراسم نشریه تخصصی «رایحه» با موضوع پیوند مسجد و مدرسه که به همت خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) و معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد نگاشته شده است، به حاضران معرفی شد و با ایده‌ صرفه‌جویی در مصارف کاغذ و جریان‌سازی مجازی در نسخه‌های الکترونیکی توزیع شد.
تصاویر