97/12/27 - 19:06
شماره مطلب : 12160
بهارانه‌ای از حجت‌الاسلام حاج‌علی‌اکبری

به گلِ رویِ مهدیِ فاطمه(عج) است که در بهار گل‌ها می‌رویند

قدر بهار را بدانید؛ به سن ما که برسید چیزی که در این ایام نصیبتان می‌شود، حسرت است. وقتی انسان روایات مربوط به جوانی را می‌خواند، بیشتر افسوس این دوران را می‌خورد.قدربدانید فرصت بهار را و به خصوص فرصت جوانی را...

بهار، فرصت برداشت‌های معنوی و عرفانی فراوانی است. می توان نشانه‌های رحمت الهی را در این چرخه حیات دید و درباره‌اش کیفیتش تفکر کرد. پدیده حیات با همه پیچیدگی اعجاب‌انگیزش پیش چشم‌های ما است. «اهْتَزَّتْ وَرَبَتْ وَأَنْبَتَتْ مِنْ كُلِّ زَوْجٍ بَهيجٍ» زمين خشك و بى‏گياه را مى‏بينى؟ پس آنگاه كه ما باران بر آن مى‏فرستيم به جنبش درآمده افزايش يابد و از هر صنف، گياه زيبا بروياند» چه خبر است؟ چه جنبشی، چه رویشی، چه جلوه‌های بدیع از حضرت «بدیع السموات و الارض»؟! بهار حقیقتاً تماشا دارد و باید برای دیدن آن وقت گذاشت. باید انسان راه بیفتد، سفر کند، کوه برود، صحرا برود، تا ببیند این پدیده اعجاب آور الهی را.

 

وقت بهار هم به اندازه عمر گل کم است. انسان باید آن را غنیمت بشمارد و بهار را تماشا کند. گل‌ها و شکوفه ها را ببیند. به دامان طبیعت بروید، ببینید، فکر کنید تا روحتان صفا پیدا ‌کند و تلطیف ‌شود، ذوق شعری‌تان گل ‌کند و احساس هنری‌ در شما شکوفا ‌شود. بسیاری از درشتی‌های زندگی طبیعی، در ملاقات با بهار ترمیم می‌شود. خیلی از آسیب‌هایی را که به آن مبتلا هستیم و طبع لطیف ما را جریحه‌دار می‌کند، می‌شود با مرهم بهار شفا داد. بهار با آن نگاه توحیدی و از این منظر که «أنظروا إلی آثار رحمة الله» ذکر است. چنانچه تفکر و ذکر دست به دست هم بدهند برای شکفتن فطرت و روح انسان معجزه می‌کنند.


دیدن بهار برای اهل ولایت، الهام‌های زیبای دیگری هم دارد. بهار لحظات خوشی برای انسان به ارمغان می آورد؛ امّا یاد مولای غایب نمی‌گذارد به او خوش بگذرد. این احساس را از طرفی دارد. از طرف دیگر هم برای آنهایی که کمی جلوترند، هر چه که می‌بینند، جلوه‌های ولیّ کامل است. اهل نظر در بهار سفره‌داری حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه را می‌بینند که اینها همه از برکت وجود او است. به گل روی حضرت مهدی (علیه الصلوة و السلام و عجل الله تعالی فرجه الشریف) است که این گل‌ها می‌رویند و به برکت وجود نازنینش است که این چرخ می‌چرخد و این «اختلاف اللیل و النهار» و همه‌ی هستی، به برکت وجود او پا بر جا است.


قدر بهار را بدانید؛ به سن ما که برسید چیزی که در این ایام نصیبتان می‌شود، حسرت است. لحظه‌لحظه‌ بهارِ عمر، برای فکر و ذکر و گرفتن معارف الهی و انس با خدای متعال قیمتی است. وقتی انسان روایات مربوط به جوانی را می‌خواند، بیشتر افسوس این دوران را می‌خورد. وقتی یک جوان دوران جوانی‌اش را در راه طاعت الهی می‌گذراند، خدای متعال به او مباهات می‌کند و فرشته‌ها از او استقبال می‌کنند. این‌ روایات چقدر برای خود جوان‌ها لذت‌بخش است! پس قدربدانید فرصت بهار را و به خصوص فرصت جوانی را...