98/1/26 - 12:13
شماره مطلب : 12176

همت بلند بچه دانش آموزان انجمن اسلامی؛ از راهیان نور تا سیل گلستان

بچه های دانش آموز انجمن های اسلامی به یاد ما آوردند که وقتی رهبر انقلاب از امیدواری بیش از پیش به نسل چهارم انقلاب اسلامی سخن می گویند وقتی که از آمادگی بیشتر نوجوانان امروز نسبت به نوجوانان دوره دفاع مقدس می گویند این ادعا نه غلو است و نه گزاف، عین عین واقعیت است، نمونه اش همین بچه های انجمن های اسلامی، از راهیان نور در خوزستان تا مناطق سیل زده مازندران و گلستان.
به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، امسال چهلمین سالی است که اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با فرمان امام خمینی در سال 58 تاسیس شده است. اتحادیه ای که حالا بعنوان یکی از تشکل های امین دانش آموزی در مدارس کشور به خصوص در مقطع متوسطه دوم فعالیت می کند و همین روزها، یعنی اوایل فروردین ماه هم سالروز دیدار تاریخی اعضای این تشکل است با امام راحل.
 
وقتی به این دیدار و مطالب بنیانگذار فقید انقلاب رسیدیم، بد ندیدیم تا از حال و هوای این روزهای اتحادیه صحبت کنیم با حسین تاریخی، دبیرکل اتحادیه.
 
حسین تاریخی ابتدا از سنگ بنای هویتی اتحادیه گفت و پیوند عمیق این تشکل با دفاع مقدس. تاریخی گفت: هویت اصلی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در تمام سال های تاریخ چهل ساله با نام و یاد شهدا عجین بوده است. شاید خیلی ها این را ندارند ولی بخش مهمی از تاریخ ۴۰ ساله اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در دوران دفاع مقدس به اعزام نیرو های دانش آموزی داوطلب به جبهه‌های حق علیه باطل اختصاص داشت. دانش آموزانی که علاقه مند به جهاد علیه دشمنان اسلام بودند، از طریق شبکه دانش آموزی اتحادیه انجمن های اسلامی از اقصی نقاط کشور به جبهه ها اعزام می شدند.
 
دبیرکل اتحادیه از ادامه این مسیر در سالهای دهه هفتاد هم گفت و ادامه داد: بعد از دفاع مقدس نیز بچه های نوجوان انجمن های اسلامی کشور سراغ خانواده معظم شهدا و با گفتگوهای مفصل با خانواده شهدا طرح بزرگ ایجاد بانک اطلاعاتی شهدای دانش آموز را کلید زدند و در این میان اطلاعات حدود 16 هزار دانش آموز شهید را بررسی و تکمیل کردند.
 
بچه‌های اتحادیه همیشه رهپوی شهدا بوده‌اند و امسال هم مثل چند سال اخیر در ایام پایانی سال و آغاز سال جدید رهسپار مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌شود تا راهی نور باشند در اردوی راهیان نور. اینطور که دبیرکل اتحادیه به خبرنگار ما خبر داده امسال بیش از هزار دانش آموز عضو انجمن های اسلامی در قالب کاروان های دانش آموزی راهیان نور از طریق انجمن های اسلامی استانها به مناطق عملیاتی دفاع مقدس اعزام شدند.
 
اما این تمام ماجرا نیست. ۹۸ برای کشور ما هشت سین داشت و سیلاب های گسترده و خانمان برانداز در سایه بی تدبیری مسئولان امر، روزهای تلخی را برای عده ای از ساکنان نجیب استان‌های مازندران، گلستان و فارس پدید آورد. بچه های انجمن اسلامی اما این بار هم بی‌تفاوت ننشستند و در روزهایی که استانداران برخی استانهای درگیر بحران، در کشورهای اروپایی خوش می گذرانند، دانش آموزان با حضور خودجوش در مناطق سیل زده سعی کردند با هماهنگی ارگانهای متولی مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران به قدر بضاعت نوجوانانه خود قدمی را برای تسکین آلام مردمان نجیب سیل‌زده بردارند که حضور چندین گروه جهادی از دانش آموزان مسئولین استان ها تنها بخشی از این اقدامات بود.
 
دبیکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در این باره می گوید: صدها تن از اعضای انجمن های اسلامی مشتاق حضور در مناطق سیل زده بودند اما بعد از پیگیری ها و بررسی های مسئولین استان های ما به این نتیجه رسیدیم که با توجه به وضعیت منطقه، حضور بیش از پیش عزیزان دانش آموز فعلا در اولویت نیازهای مناطق سیل زده نیست. در واقع بچه ها خیلی دوست داشتند که به کمک دوستان مازندرانی و گلستانی شان بشتابند، ولی شرایط جوری بود که مجابشان کردیم فعلا دست نگه دارند.
 
با این حال اما چندین گروه از بچه های انجمن های اسلامی در مازندران و گلستان همین روزها مشغول خدمت هستند. پسرها شرکت به دست گرفته اند تا گل و لای حاصل از سیلاب ها را لایروبی کنند و در کار ترمیم و بازسازی منازل به روستاییان کمک می کنند، دختر ها هم به کمک مادران و زنان شتافته اند تا در این اوضاع بغرنج بی خانگی و پریشانی بتوانند در نگهداری از بچه ها کمکشان کنند. توی این روزهای سخت و طاقت فرسای کودکان سیل زده نوجوانان دختر انجمن های اسلامی سنگ صبور شده اند برای مادران داغدیده و مرهم شده‌اند برای بی حوصلگی ها و غم و غصه های کودکان سیل زده.
 
بچه های دانش آموز انجمن های اسلامی به یاد ما آوردند که وقتی رهبر انقلاب از امیدواری بیش از پیش به نسل چهارم انقلاب اسلامی سخن می گویند وقتی که از آمادگی بیشتر نوجوانان امروز نسبت به نوجوانان دوره دفاع مقدس می گویند این ادعا نه غلو است و نه گزاف، عین عین واقعیت است، نمونه اش همین بچه های انجمن های اسلامی، از راهیان نور در خوزستان تا مناطق سیل زده مازندران و گلستان.