98/2/23 - 16:32
شماره مطلب : 12218
افطاری ساده در ماه مهمانی خدا

دانش آموزان هم#افطاری_ساده می دهند

دانش آموزان عضو انجمن‌های اسلامی هر سال در ایام ماه مبارک رمضان با برپایی سفره افطار ساده میزبان روزه داران در سراسر کشور هستند
به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، یکی از سنت‌های پسندیده در ماه مبارک رمضان برپایی سفره‌های ساده افطاری در خیابان‌ها، مساجد و… است. این افطاری‌های ساده و نشاندن رهگذران و اصحاب مسجد و اقشار مختلف و سنین متفاوت پای سفره افطار، روح ساده زیستی است که در دین ما بدان تاکید شده است.
 
مساله افطاری ساده که در سال‌های اخیر و در مقابل سفره‌های تجملاتی افطاری مطرح شده، به دنبال آن بود که روح فرهنگ افطار را که اخوت ایمانی و همدلی و دستگیری از محرومین بود را دوباره در جامعه احیا کند و در هیاهوی سفره‌های گران قیمت افطار، واقعیت ماه بندگی را در سفره‌های ساده افطار متجلی سازد. نان و پنیر و سبزی و خرمایی که هرچند هزینه‌اش بسیار کمتر از افطارهای معمول است، ولی دلنشین‌تر است و صمیمی تر است؛ چیزی که اساساً یکی از مقاصد افطاری دادن در دین اسلام است.
 
امسال و با افزایش فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی اقشار مختلف جامعه، اهمیت برگزاری افطاری‌های ساده بیش از گذشته خود را نشان داد و همین موضوع هم باعث شد تا دانش آموزان کشور دست در دست هم دهند و با برگزاری افطارهای ساده، به سهم خود قدمی برای افزایش همدلی و دستگیری از محرومان روزه دار انجام دهند. دانش آموزان هم‌عهد شدند تا در مدرسه‌های خود سفره‌های ساده‌ای پهن کنند که اگرچه چنان پر زرق و برق نیست، ولی چشم امید بسیاری از محرومان به آن است.
 
در هر یک از کلان شهرهای کشور دانش آموزان با کمک‌های مردمی و به همت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان حدود به یک هزار بسته غذایی را بین ‎روزه‎داران در قالب سفره افطاری ساده توزیع می‌کنند.
 
همچنین با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان با زمان امتحانات دانش‎آموزان متقارن شده است امسال برگزاری مراسم افطاری ساده را زودتر و در هفته نخست ماه مبارک رمضان برگزار کردند.
 
سید علی‌نقی حسینی ایزدی یکی از مسئولان اتحادیه دانش آموزی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: ماه مبارک رمضان ماه نزول برکات الهی است و در این ماه شیاطین در زنجیر هستند و بنده‌های خدا برای نزدیکی بیشتر به خدا فرصت ویژه‌ای دارند.
 
وی تصریح کرد: فضایی تحت عنوان افطاری ساده از سوی دانش آموزان تدارک دیده شده و پنجمین سالی است که این مراسم توسط اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‎آموزان اجرا می‌شود.
 
وی ادامه داد: با برگزاری این مراسم به دنبال این هستیم که فضای افطاری مشارکتی و جماعتی اتفاق بیفتد و مردم ببیند که با هزینه کم نیز می‌توانند افطاری داد و نیاز به تجملات نیست.
 
حسینی افزود: دانش‎آموزان ما نیز یاد می‌گیرند که در ماه مبارک رمضان می‌توانند کارهای ویژه‌ای انجام دهند، دانش‎آموزان امروز هر یک چند بسته غذایی برای اطعام و افطاری در نظر گرفتند و بالغ‌بر یک هزار بسته غذا بین روزه داران توزیع شد و افراد زیادی روزه خود را با این افطاری باز کردند.
 
وی گفت: در شب‌های احیا نیز پس از افطار تا سحر به همراه صرف سحری برنامه‌هایی برای دانش آموزان تدارک دیده شده است و همچنین محافل قرآنی نیز برای دانش‎آموزان در ماه مبارک رمضان در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان برقرار است.
 
ماه مبارک رمضان فرصت ویژه‌ای است و با ساده‌ترین کارها و قدم‌های کوچک می‌توانند کار بزرگی را به شکل گروهی انجام داد مسیر ایمانی هرچه بی تکلف‌تر و هرچه تشریفات کمتر باشد، طبیعی است که به اصل و روح مطلب بیشتر پرداخته خواهد شد.