95/1/18 - 20:25
شماره مطلب : 6460
نماینده مقام‌معظم‌رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اعلام کرد:

تشریح آیه سال 95 اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان/ آیه 54سوره مبارکه مائده بعنوان آیه سال تشکیلات انتخاب شد

نماینده مقام‌معظم‌رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گفت: آیه شریفه 54 سوره مائده « یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَاْتِی اللهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ اَذِلَّهٍ عَلَى الْمُوْمِنینَ اَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لَآئمٍ ذالِکَ فَضْلُ اللهِ یُوْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللهُ واسِعٌ عَلیمٌ» به عنوان آیه سال اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان انتخاب شد.

به گزارش روابط‌عمومی وامور بین‌الملل دفترمرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری نماینده مقام‌معظم‌رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نخستین نشست مجمع عالی کادر در سال 95 با عنوان (راه روشن 6) در سخنانی اظهار داشت: خدا را شاکریم که نور توجه و توسل به بانوی بزرگ حضرت زهرا(س) نوروزمان را متبرک کرده است و بهار طبیعت با ماه مبارک رجب آغاز می شود و این تقارن را به فال نیک می‌گیریم امیدواریم امسال،‌ سالی پر از فتوحات و موفقیت باشد.
وی گفت: در آغاز جلسه لازم می‌دانم همه را دعوت کنم تا با ابتهاج، تضرع، برنامه‌ریزی، شوق و ذوق و استغفار به استقبال ماه مبارک رجب بروند چرا که در روایات متعدد تاکید بر گرامی داشتن ماه مبارک رجب دارد که این ماه دارای فضیلت بالایی همچون شب قدر است تا بتوانیم بهره‌مندی کافی را این ماه مبارک داشته باشیم.
بهار طبیعت نماد بارز کار تشکیلاتی استتمام عناصر هستی دست به دست یکدیگر می‌دهند تا یک طبیعت زیبا در بهار شکل گیرد و کار تشکیلاتی نیاز به مشارکت همه‌ی عناصر دارد تا بتواند به ثمر بنشیند و کار به نتیجه برسد.
نماینده مقام معظم رهبری ادامه داد: در اینجا سلامی می‌کنیم به حضرت بهار، اسباب عشق مهیا باشد و یار نباشد بهره‌ای از ایام نمی‌بریم کسی می‌تواند ایام ظهور را درک کند که به درک درستی از ایام غیبت رسیده باشد و طعم روزهای انتظار را درک کند و اگر هر کسی حقیقت انتظار را بفهمد فرج شخصی برای آن حاصل شده است و باید منتظر فرج جمعی باشد سال جدید با خود عهد ببندیم که بیشتر یاد حضرت مهدی (عج) باشیم .
حجت‌ الاسلام و المسلمین حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: رسم است هر ساله آیه‌ای را به عنوان آیه سال اتحادیه انتخاب می‌کنیم که این رسم بسیار خوبی می‌باشد و تبیین آیه سال موضوع اصلی این جلسه می‌باشد.
آیه امسال منشور معنوی برای خودسازی انصار المهدی (عج) است " یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ فَسَوْفَ یَاْتِی اللهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ اَذِلَّهٍ عَلَى الْمُوْمِنینَ اَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرینَ یُجاهِدُونَ فی سَبیلِ اللهِ وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لَآئمٍ ذالِکَ فَضْلُ اللهِ یُوْتیهِ مَنْ یَشاءُ وَ اللهُ واسِعٌ عَلیمٌ " آیه انتخاب شده آیه 54 سوره مبارکه مائده می‌باشد که حاوی آینده‌شناسی و آینده‌سازی است و راه ساخت آینده را به شما نشان می‌دهد این آیه در قالب تمدن‌سازی اسلامی قالب تکیه می‌باشد و سوره مائده سوره عجیبی است که به تعبیری جمع‌بندی کل قرآن است و حاوی نکته‌های عجیبی است که هم فاتحه و هم خاتمه است.
حجت الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: در ابتدای این آیه آمده است يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ  عنوانی است محترمانه و تکریم و تجلیل فوق‌العاده‌ شوق‌انگیز، هویت‌بخش و انگیزه‌ساز را با خود به همراه دارد و این خطاب هم به افراد مومن است و هم به جامعه مومنین و عموم جامعه مومنین را در بر می‌گیرد همانند تشکیلات نورانی و انقلابی انجمن اسلامی دانش‌آموزان است.
وی گفت: آیه 54 سوره مبارکه مائده، آیه‌ای است که می‌توان از آن تعبیر به ریزش‌ها و رویش‌ها داشت در این آیه شریفه آمده است «یا اَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ» در آغاز آیه، به عنوان يك قانون كلّى به همه مسلمانان اخطار مى‌شود در معرض گردآب هستند و برای حفظ ایمان‌شان جامعه مومنان دائما باید نگران ایمان‌شان باشند و تا به ایمان با خلوص کامل نرسیم رعشه‌ای از نفاق را در دل خود داریم.
نماینده مقام‌معظم‌رهبری افزود: این آیه اشاره به این موضوع دارد که اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد! هر كس از شما، از آيين خود بازگردد (به خدا زيانى نمى‌رساند، بلکه) خداوند، گروهى (جدید) که با واژه قوم به کار برده شده است را (بجای آنان) مى‌آورد.
خداوند برای گروه جدید‌، یکسری صفات را معرفی می‌نماید:
 آنها به خدا عشق مى‌ورزند و جز به خشنودى او نمى‌اندیشند هم خدا آنها را دوست دارد و هم آنها خدا را دوست دارند. (یحبهم و یحبونه). 2 و 3 - در برابر مؤمنان خاضع و مهربان و در برابر دشمنان و ستمکاران، سرسخت و خشن و پرقدرتند. (اذله على المؤمنین اعزه على الکافرین). 4 - جهاد در راه خدا به طور مستمر از برنامه‌هاى آنها است. (یجاهدون فى سبیل الله ). 5 - در راه انجام فرمان خدا و دفاع از حق، از ملامت هیچ ملامت کننده‌اى نمى‌هراسند. (و لا یخافون لومة لائم )..
حجت الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: ویژگی قوم برگزیده را می‌توان عشق و محبت با خدا، خدمت و خاکساری با مومنان، کوشش و جهاد در راه خدا، ایستادگی در برابر جوسازی دشمنان دانست.
وی گفت: روايات زيادى آمده است كه اين آيه در مورد حضرت على (عليه‌السلام) در فتح خيبر، يا مبارزه با (آتش‏افروزان جنگ جمل، و سپاه معاويه، و خوارج) نازل شده استو در روايات ديگرى مى‏خوانيم اين آيه در باره ياران مهدى (عليه السلام) نازل شده است كه با تمام قدرت در برابر آنها كه از آئين حق و عدالت مرتد شده‏اند مى‏ايستند و جهان را پر از ايمان و عدل و داد مى‏كنند. شكى نيست كه اين روايات كه در تفسير آيه وارد شده با هم تضاد ندارد، زيرا اين آيه همانطور كه سيره قرآن است يك مفهوم كلى و جامع را بيان مى‏كند كه على (عليه السلام) يا سلمان فارسى مصداق‌هاى مهم آن مى‏باشند و كسان ديگرى كه اين برنامه‏ها را تعقيب مى‏كنند نيز شامل مى‏شود.
نماینده مقام معظم رهبری گفت: بخش بعدی بیانات بنده به شعار سال که از سوی رهبر حکیم و فرزانه‌مان با عنوان سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل انتخاب شد اختصاص دارد که این شعار برای اعضای انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان وظایف و مسئولیت‌هایی را مشخص می‌کند قرارگاه جنبش دانش‌آموزی از امسال تا آخر سال "اقتصاد مقاومتی" را به عنوان شعار و سرلوحه کار خود قرار می‌دهد که این موضوع تیری بر سینه‌ی دشمن است در این موضوع چند سهم برای اعضا مشخص می‌شود که با مطالبه‌گری و گفتمان‌سازی می‌باشد
سهم اول فرهنگ‌سازی برای صرفه‌جویی و قناعت، سهم دوم ترویج روحیه کار و یادگیری مهارت و مهارت‌هایی را دانش‌آموزان یاد بگیرند که در جامعه کاربردی باشد، سهم سوم اقدام و عمل است که محور اقدام و عمل ذیل موضوع اقتصاد مقاومتی باشد و این کار در گزارش کلی سال آینده ارائه می‌شود.
حجت الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری خاطرنشان کرد: نکته کلیدی این است که تحلیل‌های رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برای شعار سال وظایف، فعالیت‌ها و کار اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سال 95 را مشخص می‌کند.
وی در تذکری تشکیلاتی برای سال 95 گفت: فعالیت و کار قرآنی باید در اتحادیه بیشتر شود پرچم هیئت انصارالمهدی (عج) باید به احتزاز درآید و مراسم این هیئت‌ها را جدی بگیرید و مباحث نظری الگوی تعالی دختران در سال 95 باید انجام شود و تشکیلات در خصوص فهم و فرهنگ در زمینه سایبری باید سرآمد باشد و موضوع خانواده را جدی بگیرید.
نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، اعضای قرارگاه دانش‌آموزی، مسئولان استان و کادر دفتر مرکزی و استان‌ها را به حفظ سوره‌ی مبارکه ملک دعوت کرد و خواست تا در تشکیلات مسابقه‌، کارهای تشکیلاتی  با عنوان حفظ و تدبر در خصوص سوره‌ی ملک برگزار گردد.

 

تصاویر
Audios
  • صوت سخنرانی نماینده مقام معظم رهبری در همایش تبیین آیه سال 95 | دریافت فایل

    .:اشکال در بارگذاری پخش کننده:.