91/12/8 - 11:30
شماره مطلب : 749

انتشار مجموعه هدایت تحصیلی

 

انتشارات مؤسسة علمی آیین آینده سازان در پاییز 1391 اقدام به چاپ چهار عنوان کتاب تحت عنوان مجموعه هدایت تحصیلی نمود. این مجموعه راهنمای خوبی است برای  دانش آموزانی که می خواهند رشته تحصیلی خود را در دوران دبیرستان انتخاب نماییند و گام مناسبی  برای انتخاب رشته دانشگاهی در آینده نیز محسوب می شود. مجموعه در چهار عنوان رشته های فنی و حرفه ای، رشته ریاضی فیزیک ، رشته انسانی و رشته تجربی آماده و به چاپ رسیده است. مؤلفین کتاب سرکار خانم دکتر نسرین قنبری (عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی) و آقای سهراب کهریزی (کارشناس ارشد مشاوره) می باشند.

در مقدمه کتاب برای آشنایی دانش آموزان و اولیای گرامی آمده است:

مقدمه

دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی!

هر انسانی بارها در زندگی دست به انتخابهای کوچک و بزرگ میزند و در این میان برخی انتخابها، سرنوشت‌ساز و تأثیرگذار و برخی دارای اهمیّت کمتری هستند.

ما انسان‌ها فقط در خصوص آن­چه که از سر اراده و آگاهی انتخاب میکنیم، مورد نقد و بررسی قرار گرفته و پاداش یا مکافات میبینیم. در حقیقت برتری انسان بر سایر موجودات به دلیل وجود قدرت انتخاب در ماست  و ارزش انسان وابسته به ارزش انتخاب­های اوست. اگر کسی در زندگی، اکثر انتخاب­هایش صحیح و عاقلانه باشد، کارنامة مثبتی را از خود بر جای خواهد گذاشت .

 

چگونه انتخابی صحیح داشته باشیم؟

 انتخاب باید با آگاهی صورت پذیرد. منظور از آگاهی، دستیابی به دانش در مورد مسائلی است که انتخاب ما را تحت تأثیر قرار می­دهد. ما در محیطی به سر می­بریم که عوامل تأثیرگذار بیرونی متعدّدی در آن وجود دارد. از طرفی ­اهداف، ارزش‌ها، علایق و خواسته­هایی داریم که مایل هستیم به آن‌ها برسیم؛ پس آشتی دادن میان این عوامل اجتماعی و فردی هنرِ بسیار بزرگی است.

انتخاب رشتة تحصیلی که منتهی به انتخاب رشتة دانشگاهی و ورود به مشاغل خاصی خواهد شد، یکی از مهمترین انتخاب­های هر فرد به حساب میآید و در تعیین سرنوشت وی نقش جدّی به‌عهده دارد. هر چه این انتخاب عقلانی­تر و با تفکر و توجّه بیشتر و با بهره­گیری از اطلاعات جامع­تری باشد، نتیجه آن بهتر و ارزشمندتر خواهد بود. برای این­که یک فرد رشته تحصیلی خود را به درستی انتخاب کند، ضروری است مانند هر انتخاب دیگری در مورد دو نکتة اساسی اطلاعات کاملی داشته باشد:

نکته اول: شناخت خود به عنوان یک انسان با علایق و استعدادهای متنوع و متفاوت که طبیعتاً برای رسیدن به هریک از این استعدادها و علایق انتخاب  و برنامه‌ریزی متفاوتی نیاز خواهد بود.

نکته دوم: شناخت هدف که در این­جا همان رشته­های تحصیلی است. برای انتخاب هر یک از رشته های تحصیلی باید با موضوعات مورد مطالعه در هر رشته و کتاب­های درسی آن رشته و نیز آیندة شغلی آن رشته آشنایی نسبی پیدا کرد تا به این وسیله از هماهنگی بین علایق و استعدادها و آن رشته اطمینان پیدا کنید. همچنین آشنایی با میزان اثرگذاری هر درس در قبولی در رشتة دانشگاهی مورد علاقه­تان، موجب افزایش علاقه و رغبت شما خواهد شد. همچنین برای تکمیل اطلاعات ، آشنایی با رشته­های تحصیلی دانشگاهی و آیندة شغلی مرتبط با هر رشتة تحصیلی ضروری است. در بسیاری از موارد متخصصان تحصیل کرده با توجّه به تحصیلات و توانمندی­های خود به انتخاب شغل می­پردازند و تقریباً نیمی از عمر خود را صرف کاری مرتبط با آن تخصص خواهند نمود. و در نهایت رضایت شغلی امری بسیار قابل توجّه است که در تمام ابعاد شخصیّت فرد، زندگی خانوادگی و موفقیّت‌های او در زندگی اثر گذار خواهد بود و اساس این رضایت‌مندی انتخاب درست در اولین قدم یعنی انتخاب صحیح رشتة تحصیلی متناسب با استعدادها و علایق شما دانش‌آموزان عزیز می­باشد.

ما در این کتاب سعی نموده‌ایم با زبانی ساده به این دو موضوع بپردازیم .....

 

علاقه‌مندان برای تهیه نمونة کتاب و سفارش خرید می‌توانند با دفاتر نمایندگی در استان‌ها یا دفتر مؤسسة علمی آینده سازان تماس گرفته و نسبت به تهیه کتاب‌ها اقدام نمایند. همچنین برای دریافت اخبار تازه های نشر مؤسسه می‌توانید کلمه «کتاب» را به زبان فارسی به سامانة پیام کوتاه مؤسسه به شمارة 300033005885 ارسال نمایید تا عضو خبرنامه انتشارات شوید.

آدرس: تهران – خیابان انقلاب – خیابان 12 فروردین – خیابان شهید نظری – پلاک 136 تلفن: 02166475885

تصاویر

دیدگاه‌ها

این کتاب ها یه چیز جدید و جالبی هستند آیا برای کنکور هم چنین کتاب هایی دارید ؟
شماره تماس :: 
03906759513