افتخاری دیگر؛

رتبه سوم جشنواره خوارزمی از آن یک دانش‌آموز انجمنی شد

رتبه سوم جشنواره خوارزمی از آن یک دانش‌آموز انجمنی شد

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با پایان پذیرفتن داوری طرح‌های منتخب جشنواره خوارزمی در سطح کشور، نوریه گیتی بین "مسئول سابق انجمن اسلامی دبیرستان شاهد آیت الله بهجت(ره)" به عنوان رتبه سوم کشوری بخش ادبیات منظوم در جشنواره خوارزمی معرفی شد.

اتحادیه انجمن‌های اسلامی استان گیلان به این بهانه مصاحبه‌ای را با او انجام  داده است که در ادامه می‌خوانید:
سلام. ضمن تبریک به شما، لطفاً خودتون رو معرفی کنید.

سلام. ممنون. نوریه گیتی بین هستم. متولد 1379. شهر رشت. از کلاس هفتم عضو انجمن اسلامی شدم و تا الآن هم این همراهی ادامه داشته است.

چطور به سروردن شعر علاقه‌مند شدید؟
عاشق کتاب بودم و هستم. شاید دلیلش این باشد که مادرم از کودکی برایم بسیار کتاب شعر و مجله می‌خواند، این باعث می‌شد که به نوشتن علاقه‌مند بشوم و مواردی را بنویسم البته شعر یک استعداد کاملاً ذاتی است،یک نعمت خدادادی و من این ذوق و استعداد را هدیه‌ای از خدا می‌بینم.

چه دغدغه‌ای باعث حضور شما در این عرصه شد؟
شعر تبلور احساسات و حالات درونی یک شاعر است که عوامل بیرونی هم بر آن تأثیر میگذارند. شاید اون زمان خیلی دغدغه مند نبودم چون زمانی که شروع کردم به دنبال کردن شعر 9 ساله بودم و دغدغه‌ام بیان باورها و عواطفم بود.

مشوق اصلی‌ات در این حوزه چه کسانی بودند؟
مشوق اصلی من مادرم است اما در این راه اساتید زیادی داشتم و دارم که خیلی در یادگیری بنده مؤثر بودند.

آیا برنامه‌های فرهنگی به درست لطمه‌ای نزده است؟
درس برای من یک مسیر مشخص است که باید به بهترین شکل ممکن طی شود و فعالیت فرهنگی مثل غذای روح به ادامه این مسیر کمک می‌کند. به جرأت می‌گویم که نه تنها در تمام طول تحصیلم هیچ وقت فعالیت‌های غیر درسی به درسم لطمه نزد بلکه به عنوان یک نیروی کمکی به ارتقاء سطح تحصیلی‌ام کمک کرد. درس و برنامه فرهنگی مکمل یکدیگر هستند. هیچ وقت نتوانستم افرادی که محور زندگیشون فقط درس یا فقط کار فرهنگی است را درک کنم! نمیدانم شاید هم بشود، اما به نظرم این دو هیچ کدام بدون دیگری معنا ندارد.

معدل‌ شما چند است؟
میانگین معدلم در این سه سال متوسطه دوم 19.40 بوده؛ دانش‌آموز رشته تجربی هستم و امسال هم در حال آماده شدن برای کنکور هستم.

آیا شده است در مقطعی از ادامه فعالیت در این عرصه پشیمان شوید؟ اگر بله چطور شد ادامه دادید؟

شاید گاهی اوقات یک‌سری از نقدهای غیرمنصفانه آزارم داده باشد اما از ادامه دادن پشیمان نشدم. علاوه بر این، شعر تکه‌ای از وجود یک شاعر است ما شاید بعضی وقت‌ها مثلاً از درد چشم رنج بکشیم اما به هیچ قیمتی راضی به کور شدن خود نیستیم شعر هم برای من همینه!

درخصوص فعالیت‌های فرهنگی و علمی (درسی) چه دغدغه‌هایی دارید؟
این دو مسئله خیلی مهم هستنند و دغدغه‌های زیادی در این مورد دارم. اما به طور کلی در این دو مورد نیازمند کار درست و تمیز هستیم تا بتوانیم در سطح جهان هم حرف برای گفتن داشته باشیم. مثل شهید چمران. اما دغدغه اصلی شخص بنده این است " جاودانه زیستن... در اوج ماندن"

تاکنون چه رتبه‌هایی در رشته شعر کسب کردی؟
رتبه‌های زیادی کسب کردم. اما اگر به طور مختصر بگویم رتبه دوم و سوم پرسش مهر در دو سال متوالی، رتبه سوم و برگزیده جشنواره فرهنگی هنری در دو سال متوالی، رتبه دوم جشنواره مدادکمرنگ، دانش آموز برتر سال.

در مورد طرح ارائه شده در جشنواره خوارزمی کمی توضیح دهید.
جشنواره جوان خوارزمی یکی از مهمترین جشنواره‌هایی است که در سطح دانش‌آموزی برگزار می‌شود. امسال در بخش ادبیات و زبان فارسی شرکت کردم و با ارائه یک مجموعه شعر به نام "سکوت" مقام سوم جشنواره را در کشور بدست آوردم. مجموعه شعر سکوت ماحصل قریب به دو سال شاعرانگی‌های بنده است.
 

آیا اتحادیه تأثیری بر موفقیت هاتون داشته؟

اتحادیه هم یکی از همان فعالیت‌های فرهنگی محسوب می‌شود که گفتم به عنوان مکمل عمل می‌کند.

 

در پایان چه توصیه‌ای به همسالان خودت داری؟

کمتر از آنی هستم که بخوام توصیه‌ای داشته باشم. اما به عنوان یک دوست عرض می‌کنم؛

"به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل/که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم"

 

 

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید