گزارش استانی

روزهای تعطیلی دانش‌آموزان؛ از طرح «کتاب‌خونه» تا «هر خانه ـ یک مسجد»

روزهای تعطیلی دانش‌آموزان؛ از طرح «کتاب‌خونه» تا «هر خانه ـ یک مسجد»

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، این روزها که مدارس در راستای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا تعطیل هستند، دانش‌آموزان اوقات فراغت زیادی دارند؛ البته وزارت آموزش و پرورش برای اینکه بچه‌ها از درس و مشق عقب نیفتند، تمهیداتی اندیشیده است.

به عنوان مثال یکی از اقدامات، آموزش دروس از شبکه‌های آموزش و 4 است و البته تعداد زیادی از مدارس نیز با ایجاد یا فعال کردن گروه‌های‌شان در شبکه‌های اجتماعی با دانش‌آموزان در ارتباط هستند و فایل‌های آموزشی و تکالیف شب به دانش‌آموزان می‌دهند اما در هر حال نمی‌توان منکر ساعات اوقات فراغت دانش‌آموزان شد.

همین موضوع باعث شد که دانش‌آموزان انجمن‌های اسلامی از این فرصت استفاده کنند و برنامه‌های متعددی را اجرا کنند.

در همین راستا اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان زنجان به درِ منازل مسؤولان انجمن اسلامی مدارس رفتند و به آنها کتاب «چگونه یک نماز خوب بخوانیم» را هدیه دادند.

این اقدام به منظور شرکت دانش‌آموزان در «دورهمی مجازی کتاب» بود چرا که مرحله اول دورهمی کتاب با محوریت کتاب «چگونه یک نماز خوب بخوانیم» است و دانش‌آموزانی که این کتاب را هدیه می‌گیرند از موقع دریافت کتاب به مدت یک هفته الی 10 روز فرصت دارند، کتاب را مطالعه کنند و در جلسات مجازی شرکت کنند.

دانش‌آموزان انجمن‌های اسلامی گیلان نیز پویش «هر خانه، یک مسجد» را ایجاد کردند؛ آنها در اطلاعیه خود اعلام کردند: انجام اعمال اعتکاف در منزل (تصاویر و فیلم‌های مربوط به عبادات خانوادگی یا فردی شامل نماز جماعت، قرائت قرآن، مناجات و کتابخوانی و یا هر موردی که به نظرتان در این قالب قرار می‌گیرد را برای ما ارسال کنید و به قید قرعه از جوایز نفیسی بهره مند شوید).

البته بچه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان گیلان، قرارِ معنوی هیات انصارالمهدی(عج) دارند و قرائت زیارت عاشورا را به نیت سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان(عج)، سلامتی رهبر معظم انقلاب و دفع بلایا و شفای بیماران انجام می‌دهند.

یکی از دانش‌آموزان در این خصوص معتقد است: خواندن دعا، احساس آرامش زیادی به ما می‌دهد و فکر می‌کنم اگر همه ما کنار هم باشیم می‌توانیم از پس مشکلات بر آییم.

دانش‌آموزان انجمن اسلامی همدان هم مسابقه کتابخوانی کتاب‌خونه را با با محوریت کتاب داستان راستان برگزار کردند. قرار است هر هفته دو مرحله مسابقه اجرا شود و هر مرحله ۱۰ سؤال از کتاب منتشر می‌شود.

برای اینکه دانش‌آموزان به کتاب داستان راستان دسترسی داشته باشند، پی‌دی‌اف کتاب هم در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

یکی از برنامه‌هایی که دانش‌آموزان در ایام تعطیلات می‌توانند برنامه‌ریزی کنند، کتابخوانی است؛ این روزها بهترین فرصت است تا فرهنگ مطالعه و کتابخوانی گسترش یابد.

دانش‌آموزان انجمن اسلامی گلستان هم پویش دانش‌آموزی قرائت دعای هفتم صحیفه سجادیه را برگزار می‌کند.

آنها برگرفته از فرموده رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «بنده به دعای برخاسته از دل پاک و صاف جوانان و افراد پرهیزگار برای دفع بلاهای بزرگ بسیار امیدوارم» در کنار خانواده خود و در ساعت معین،  این دعا را می‌خوانند.

پویش «هر خانه، یک هیأت دانش‌آموزی» نیز توسط دانش‌آموزان انجمن اسلامی از دیگر برنامه‌هاست. حالا که به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا، هیأت‌های دانش‌آموزی برگزار نمی‌شود.

بر همین اساس پویش «هر خانه، یک هیأت دانش‌آموزی» برگزار می‌شود و در این پویش، دانش‌آموزان در خانه و در کنار اعضای خانواده، زیارت عاشورا و حدیث کساء می‌خوانند.

یکی از برنامه‌های دانش‌آموزان انجمن اسلامی، حضور در هیأت‌های دانش‌آموزی انصارالمهدی(ع) است و به مناسبت‌های مختلف برنامه دارند اما برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، این هیأت‌ها برپا نمی‌شود.

امیری یکی از دانش‌آموزان در این خصوص گفت: این روزها که مدارس تعطیل است، ما فکر کردیم که از این فرصت باید به خوبی استفاده کرد و بر این اساس برنامه‌های متعددی را برنامه‌ریزی کردیم.

وی ادامه داد: کتاب خواندن یکی از این اقدامات است و یا اینکه بچه‌ها در یک ساعت مشخص در خانه‌هایشان یک دعا را می‌خوانند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا، دانش‌آموزان انجمن اسلامی منطقه ۱۷ تهران هم آتش به اختیار و به صورت کاملا جهادی شروع به ضد عفونی مکان‌های کلیدی شهر در چند مرحله شدند.

آنها به صورت خودجوش دستگاه‌های خودپرداز را ضدعفونی کردند.

تعطیلات مدارس تا آخر اسفند ادامه دارد و با توجه به اینکه بعد از آن هم تعطیلات نوروز شروع می‌شود، تعطیلات دانش‌آموزان ادامه‌دار است.

بهتر است دانش‌آموزان از این ایام تعطیلی مدارس به نحو احسن استفاده کنند و با برنامه‌ریزی، اوقات خود را به بطالت نگذرانند. در این روزها باید ساعاتی را برای درس خواندن، ورزش کردن و فعالیت‌های جذاب و فرهنگی و هنری اختصاص داد.

نقش والدین دانش‌آموزان هم در این روزها بسیار مهم است و می‌توانند در کنار فرزندان خود باشند؛ معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: سایر موضوعات که به جز یادگیری برای ما مهم است مسؤولیت پذیری، نظم و انضباط در زندگی است و باید به خانواده‌ها آموزش داده شود تا این عادات خوب و استفاده از اوقات فراغت را به دانش‌آموزان یاد دهند.
 

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید