در ماه ضیافت الهی:

نشاط بندگی به سبک نوجوانانه با ماه من، همکلاسی من

نشاط بندگی به سبک نوجوانانه با ماه من، همکلاسی من

 

برگزاری برنامه های جذاب و متنوع اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با هدف تقویت بنیه­ ی اعتقادی و معنوی دانش آموزان در منزل و با تأکید بر بهره مندی مناسب از فراغت­های فردی، شور و نشاط را به لحظه های ناب و نوجوانانه ماه ضیافت الهی آورد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفندماه سال 1398 تاکنون تعطیلی اجباری رابه مدارس تحمیل کرده است. آموزش های رسمی ازبستر رسانه ملی و فضای مجازی پیگیری می شود. از این مسیر ها محتوای کتب های درسی به دانش آموزان ارایه می گردد اما این مباحث تربیتی و پرورشی دانش آموزان است که مغفول مانده است.

تدابیری از سوی نهادی رسمی و قانونی برای فراغت دانش آموزان در ایام تعطیلی مدارس اتخاذ نشده است و دانش آموزانی که مجبور بودند برای دریافت دروس بافضای مجازی درارتباط باشند، بیشتر زمان های خود را درشبکه ها اجتماعی می گذرانند.

در این میان، این اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بود که به میدان آمد و با طراحی و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در فضای مجازی و بهره گیری از فرصت ماه مبارک رمضان و با اجرای پویش «ماه من، همکلاسی من» هم تهدید ها را به فرصت تبدیل کرد و هم ازفضای مجازی وتعطیلات مدارس برای تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش آموزان به راهبرد و اوقات فراغت پر نشاطی برای آنها رقم زد.

هیئت های دانش آموزی انصار المهدی(عج) که یکی ازبزرگترین بازو های تربیتی و دینی نوجوانان به شمار می رود، فعالیت های خود را در فضای مجازی پررنگ تر کرد و دانش آموزان در خانه و از طریق فضای مجازی به هیئت ها می پیوستند.

در شبکه های اجتماعی ویدیو های تربیتی و دینی متناسب با نیاز روز دانش آموزان وبه صورت طنز برای ترغیب دانش آموزان به روزه داری تولید و منتشر شد.

حتی دراین ایام برنامه های ویژه رفع شبهات مذهبی دانش آموزان و جلسات پاسخگوی با گفتگو های برخط سخنرانان مطرح برگزار شد.

برنامه ویدئویی «ضیافت اندیشه» درصفحه آپارات بارگذاری شد، مجموعه کلیپ های محتوایی «خدا قوت» و برگزاری مسابقات روزانه ازدیگر فعالیت ها بود.

کتاب های رمضانی معرفی شد و پویش ملی کتاب خوانی ویژه مربیان با محوریت کتاب «آزادی معنوی» ودانش آموزان با محوریت کتاب «باغ طوطی» بر پاشد.

شبکه های اجتماعی از کلیپ های قصه آیه ها پرشد که محوریت آن آیه سال اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بود. همچنین کلیپ های مناجات خوانی دانش آموزان هم تولید و گردآوری شد.

«نو جوانیت را لایک کن» هشتگی بود که درشبکه های اجتماعی به مسایل مربوط به نوجوانان می پرداخت.

در اجرای همه این فعالیت های فرهنگی و تربیتی، همه استان ها نقش آفرینی کردند، ازتهران تا قم، از زنجان تا همدان، ازاستان چهارمحال بختیاری تا خوزستان مسیر های همدلی مومنانه طی شد و برنامه هایی در راستای پرورش معرفت، فرهنگ و اعتقادات اجرا شد.

ایام تعطیلی مدارس موجب شد تا به بحث کتاب خوانی با محوریت کتاب های دینی و اعتقادی بیشتر مورد توجه قرار گیرد و طی این طرح اتحادیه انجمن های اسلامی استان زنجان توانست هزار کتاب به دست دانش آموزان سراسر کشور برساند.

 

اجرای طرح پویش ملی کتاب خوانی

درهمین ارتباط،«محمد رضاخانی» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان زنجان از راه اندازی پویش ملی کتاب خوانی می گوید: یکی ازمهم ترین کارهایی که اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در استان زنجان انجام داد، اجرای پویش ملی کتاب خوانی بوده است. 

او بیان می کند: به همین منظور کتاب به سراسرکشور توزیع شد که حدود هزار نفر نسبت به خرید کتاب اقدام کردند.

اوتأکیدمی کند: هزینه هابرای تهیه کتاب و تأمین سبد غذا از دانش آموزان جمع آوری شد و از 5 هزار تا 500 هزار تومان کمک کردند. درفروش کتاب هیچ سودی نکردیم تنها هدف ما ترویج کتاب خوانی بوده است.

 

مسابقه زولبیا با موضوعات معرفتی دینی

همچنین اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان کرمان، مسابقه «زولبیا» ویژه نوجوانان را با محوریت موضوعات معرفتی و دینی برگزار کرد و به برنده ها جایزه اهدا شد.

 

مسابقه کرونای مثبت

در این میان، این اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان البرز بود که درحوزه رسانه وارد عمل شد و بیش از 200 اثردانش آموزی با موضوع کرونا در قالب کرونا بازی، کرونا رسانه وکرونا کتاب توسط دانش آموزان البرزی تولید شد.

 

چراغ های هیئت های انصار المهدی(عج)در فضای مجازی روشن شد

اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان شهر تهران چراغ های هیئت های انصارالمهدی(عج) را در فضای مجازی روشن کردند.

در این باره «مصطفی عیوضی» مسئول هیئت های دانش آموزی انصار المهدی(عج) شهر تهران می گوید: تاکنون دو برنامه هیئت های انصار المهدی(عج) داخل امامزاده پنج تن برگزار کردیم که از طریق اسکای روم و شبکه اجتماعی اینستاگرام به صورت آنلاین پخش شد.

عیوضی بیان می کند:اجرای سرودهای خیابانی در اعیاد شعبانیه و انتشار همزمان آن در فضای مجازی، همچنین پخش شعر و دکلمه های ارسالی دانش آموزان در هیئت های مجازیاز دیگر فعالیت های هیئت های دانش آموزی شهر تهران بود.

 

تولید کلیپ «قصه آیه ها»

در این ایام قصه آیه ها هم به صورت ویدیو کلیپ در شبکه های اجتماعی توسط اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی استان همدان منتشر شد.

در این باره «محمد صالح جباری» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان همدان می گوید: به صورت مستمر هفته ای دو قسمت  قصه آیه ها تولید و منتشر می شود.

جباری ادامه می دهد: به دلیل شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی دومین تجمع بزرگ دانش آموزان به صورت مجازی برگزار شد.

او بیان می کند: در این تجمع های مجازی به «اختتامیه مدرسه انقلاب» برگزاری می شود و مدارس برتر را معرفی می کنیم.

جباری تأکید می کند: تجمع های مجازی دانش آموزان به صورت متنوع و مختلف در فضای مجازی برگزار می شود. در این تجمع های مجازی جایزه، مسابقه و نماهنگ های جذاب برای دانش آموزان داریم. همچنین مناسب های مذهبی را هم به صورت مجازی برگزار می کنیم.

 

 

اجرای طرح «آفتاب ضیافت»
همچنین، «حسین میرشریف» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان یزد از برنامه های این استان می گوید: عمده برنامه ها در قالب طرح «آفتاب ضیافت» اجرا شده است. این برنامه از روز اول ماه مبارک رمضان آغاز و تا روز عید سعید فطر ادامه دارد. یکی از محور های برنامه با عنوان «خداقوت» است که نکاتی از سوره «انفال» در آن بیان می شود.
او بیان می کند: بخشی هم به عنوان کارشناسی در برنامه است که به موضوعات مختلف و متفاوت دانش آموزی می پردازد و در یک مدل میز گردی دانش آموزان حضور پیدا می کنند و از مسائل شان می گویند.
میرشریف تصریح کرد: بخش «نکات ناب» به احکام و پاسخگویی به شبهات دانش آموزان می پردازد و در بخش های مختلف برنامه آثار دانش آموزی همانند نماهنگ،سرود و تواشیح پخش می گردد.او تأکید می کند: در یک بخش نخبگان عرصه های مختلف قرآنی، ورزشی و علمی دانش آموز معرفی می شوند و به آنها جایزه اهدا می شود.

 

نوجوانی ات را لایک کن
اتحادیه انجمن های اسلامی در استان قم نیز طرح «آنلاین نوجوان» برای دانش آموزان دوره متوسطه اجرا کرده است دراین باره «علیرضا خضری فر» مسئول اتحادیه استان قم می گوید: در متوسطه دوم برنامه ای تحت عنوان «لایک» به صورت گفتگو محور با موضوعات موسیقی، روابط دختر و پسر، فضای مجازی و بازی های رایانه اجرا شد.
مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی استان قم ادامه می دهد:هفته ای دوبار این برنامه در اینستاگرام و شبکه اجتماعی داخلی پخش می شود و تا روز عید فطر ادامه دارد.
او با اشاره به برنامه های اجرا شده در پایه متوسطه اول گفت: برای دانش آموزان متوسطه اولی طرح 21 قرآنی را اجرا کردیم. این برنامه به صورت استیج با حضور مجری با موضوعات نمایشی، نوای قرآنی، مسابقه و پرسش و پاسخ در فضای مجازی اجرایی شد.
خضری فر بیان کرد:کارهای دیگری همانند مسابقه انصاری ها به صورت هفتگی برگزار شد، پوستری با مضمون قرآنی منتشر و دانش آموزان پس از مطالعه به پرسش های مطرح شده پاسخ می دادند. هنگامی که برنامه ها اجرا شد از کشور های مختلف همانند «هلند» و«دانمارک» دانش آموزان ویدئو تصویری ارسال کردند و درخواست داشتند این برنامه باید پس از ماه رمضان نیز ادامه داشته باشد.

 

یکی از مباحث مهم در ایام تعطیلات مدارس و ایامی تعطیلات اجباری مدارس غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان است که باید مورد توجه گیرد. اتحادیه انجمن های اسلامی با اتخاذ برنامه هایی تا حدودی توانسته است دانش آموزان را سرگرم کند و اجازه ندهد در این ایام کرونایی مباحث تربیتی و پروشی مغفول ماند. اتخاذ برنامه های سرگرم کننده، تربیتی، پرورشی و تربیتی و بهره گیری از فرصت لحظات ماه میهمانی الهی که با محوریت پویش ماه من، همکلاسی من در فضای مجازی است، توانست تهدید های فضای مجازی برای دانش آموزان عضو را به فرصت تبدیل کند و در روزهای آتی برنامه های جذاب دیگری برای مناسبت های مختلف در قالب های متنوع طراحی شده است که اجرا خواهد شد. خبر های خوشی از اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزان در راه است.

 ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید