گزارش استانی

روایت دانش‌آموزانی که بدهی افراد بی‌بضاعت را پرداخت می‌کنند

روایت دانش‌آموزانی که بدهی افراد بی‌بضاعت را پرداخت می‌کنند

 مدتی است مدارس به شکل فیزیکی و حضوری تعطیل شده و کلاس‌های حضوری به فضای مجازی کوچ کرده‌اند اما برخی دانش‌آموزان تلاش کرده‌اند با تمام مشکلاتی که برای یادگیری در فضای مجازی دارند هم درسشان را خوب بخوانند و هم فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی داشته باشند.

 

این دانش‌آموزان در مناسبت‌های مختلف، کارهای ویژه‌ای داشته‌اند؛ مثلا به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، با برگزاری هیأت‌های مجازی، نذری دادن و تسویه کردن حساب دفتری افراد بی‌بضاعت در مناطق محروم، قدم‌های کوچکی برای کمک به مردم برداشتند.

 

در این شرایط که کرونا اوضاع اقتصادی مردم را تحت تأثیر قرار داده است، برخی دانش‌آموزان فکر کردند که می‌توانند با کمک مردم خیّر و پول توجیبی‌های خودشان، برخی بدهی‌های افراد بی‌بضاعت در مناطق محروم را تسویه کنند.

 

کوثر صفا یکی از همان دانش‌آموزان است که البته عضو قرارگاه ملی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی استان سمنان هست؛ وی می‌گوید: پس از شیوع کرونا بخشی از فعالیت‌ها و جلسات که چندین و چند بار در هفته برگزار می‌شدند را به صورت آنلاین ارائه می‌دهیم.

 

وی ادامه می‌دهد: به همراه دانش‌آموزان و قرارگاه ملی اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی یک تیم رسانه‌ای تشکیل داده‌ایم و برنامه‌ها و هیأت‌های مجازی را از طریق پویش، استوری، اینفوگرافیک و ... ارائه می‌کنیم؛ در حال حاضر هم به مناسبت شهادت حضرت فاطمه الزهرا(س) طرحی با نام «خوانش کتاب» به صورت تصویری در نظر گرفته‌ایم که مطالبی از 3 کتاب «فاطمه، فاطمه است»، «کشتی پهلو گرفته» و «راه مهتاب» انتخاب شده‌ است.

 

این دانش‌آموز می‌افزاید: کماکان فعالیت‌های فرهنگی‌مان ادامه دارد و پویشی نیز تحت عنوان «از شهادت تا ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س)» را اجرامی‌کنیم که دانش‌آموزان به نیت حضرت زهرا (س) در مناطق محروم شهر حضور می‌یابند تا حساب دفتری افراد بی‌بضاعت در سوپرمارکت‌ها را صاف ‌کنند.

 

                              

 

را‌ه‌اندازی مجازی هیأت‌های انصارالهمدی

 

قبل از کرونا، برخی دانش‌آموزان، هیأتی بودند یعنی به هیأت دانش‌آموزان می‌رفتند اما بعد از کرونا، این هیأت‌ها به شکل فیزیکی تعطیل شد و مجازی برگزار می‌شود.

 

مبین نوروزی دانش‌آموز پایه یازدهم رشته تجربی با معدل 19.57 است که می‌گوید: در بحران کرونا به دلیل غیرحضوری بودن کلاس‌ها، شرایط مقداری سخت بود و به دلیل مشکلاتی که در شبکه شاد وجود داشت امکان آموزش دروس تخصصی برایمان فراهم نبود که خوشبختانه مدرسه پلتفرمی را در نظر گرفت و از آن طریق آموزش‌های لازم را دیدیم

 

اما این عضو قرارگاه ملی اتحادیه انجمن‌ اسلامی دانش‌آ‌موزی برادران آذربایجان غربی در کنار درس‌ خواندن، فعالیت فرهنگی دارد؛ وی می‌افزاید: بحران کرونا نه تنها روحیه جهادی دانش‌آ‌موزان را تضعیف نکرد بلکه سعی‌کردیم به مرور زمان فعالیت‌هایمان را گسترده‌تر کنیم. تلاش کردیم با راه‌اندازی هیأت مجازی انصارالمهدی در مناسب‌های مختلف همچون شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه الزهرا (س) از این طریق برای دانش‌آموزان برنامه‌های سخنرانی و عزاداری داشته باشیم.

 

                                   

 

 سیاه‌پوش کردن خیابان‌ها و توزیع نذری به مناسب شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س)

 

برخی دانش‌آموزان علی‌رغم اینکه امسال کنکور دارند و آموزش از طریق فضای مجازی به دلیل برخی مشکلات از جمله قطع و وصل شدن اینترنت برایشان دشوار شده، اما همچنان با قدرت در جبهه مقاومت ایستاده‌اند.

 

مهدی پناهی دانش‌آموز پایه یازدهم رشته علوم انسانی یکی از مدارس شاهد است که می‌گوید: هر سال دانش‌آموزان دور هم جمع می‌شدند و با عشق و شور حسینی که در دل دارند برای مناسب‌های مختلف فضا را آماده می‌کنند؛ اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا هیأت‌ها و مراسم به صورت مجازی برگزار می‌شوند.

 

پناهی اضافه می‌کند: امسال به مناسب شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) به همراه جمعی از دانش‌آموزان و اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌آموزی خیابان‌ها را سیاه‌پوش کردیم و قصد داریم با بودجه ناچیزی که داریم ماسک و مواد ضدعفونی یا غذا تهیه کنیم و به عنوان نذری بین خانواده‌های مستضعف تقسیم کنیم.

 

از چله‌ گرفتن‌  تا طراحی مسابقه به مناسبت شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س)

 

فاطمه فلاح دانش‌آموز پایه یازدهم رشته تجربی که نماینده مجلس دانش‌آموزی هم است، می‌گوید: باید بتوانم در عرصه‌ای که علاقه و مهارت دارم مثمرثمر باشم. تمام تلاشم را می‌کنم که بتوانم هم خوب درس بخوانم و هم فعالیت‌های فرهنگی داشته باشم.

 

این فرمانده بسیج مدرسه به موضوعاتی همچون مهدویت، شهید پژوهی و افزایش اطلاعات دانش‌آموزان نسبت به مسائل روز تأکید دارد و عنوان می‌کند: علاوه بر چله‌ گرفتن‌ به مناسب‌های مختلف و برگزاری مراسم مجازی تلاش کرده‌‌ایم مسابقه‌ای به مناسب ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) طراحی و اجرا کنیم تا دانش‌آموزان با شخصیت والای این بانوی عالم آشنا شوند؛ همچنین از اساتیدی دعوت به عمل آمده است تا از طریق  پرسش و پاسخ در فضای مجازی مباحث دینی و اسلامی شناسی را به دانش‌آموزان آموزش دهند

 

فلاح به هیأت رضوان‌ الزهرا (س) اشاره می‌کند و می‌گوید: در این هیأت مراسم مختلفی برپا می‌شود. برای شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی با تعدادی از دانش‌آ‌موزان غذای نذری تهیه کردیم و بین کارگرهای فصلی تقسیم کردیم؛  همچنین بخش‌های هنری مختلفی نیز داشتیم و سعی کردیم در بحران کرونا از فرصت‌های به وجود آمده حداقل کارهای مفید انجام دهیم.

 

این نماینده مجلس دانش‌آموزی کشور می‌گوید: روزهای پنج‌شنبه 25، جمعه 26 و شنبه 27 دی ماه به صورت حضوری از دانش‌آموزان دعوت به عمل آ‌مده تا در مراسم شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) شرکت کنند.

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید