گزارش استان ها

حال و هوای دانش‌آموزان در روزهای رمضان/ از نجوای نوجوانی تا رفیقِ شهیدِ من

حال و هوای دانش‌آموزان در روزهای رمضان/ از نجوای نوجوانی تا رفیقِ شهیدِ من

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، امسال هم چون سال گذشته، کرونا موجب شد تا اکثر برنامه‌های ماه مبارک رمضان که دانش‌آموزان تدارک دیده بودند، به فضای مجازی منتقل شد؛ آن برنامه‌های اندکی هم که حضوری است، همان فعالیت‌های جهادی بچه‌هاست که در گروه‌های کوچک و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

 

دانش‌آموزان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در سراسر کشور و استان‌های مختلف، برای ماه مبارک رمضان، برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده‌اند؛ برنامه‌هایی که عمدتا در فضای مجازی طراحی شده است.

 

حال و هوای این روزهای دانش‌آموزان در ماه مبارک رمضان شنیدنی است؛ به‌رغم آنکه کرونا موجب شده است که بچه‌ها همچنان در قرنطینه خانگی باشند اما دست از تلاش برای اجرای برنامه‌های خلاقانه بر نداشتند و کلی مسابقه و برنامه پیش‌بینی کردند.

 

* قصه آیه‌ها

 

دانش‌آموزان انجمن اسلامی همدان برنامه قصه آیه‌ها را در ماه مبارک رمضان پیش‌بینی کردند؛  در این برنامه در هر سمت درباره یک آیه به طور کوتاه صحبت می‌شود.

 

به عنوان مثال فیلم زیر قسمت دوم سومین فصل از مجموعه قصه آیه‌ها است که حجت الاسلام ثروتی در خصوص آیه ۴۰ سوره قمر صحبت کردند.

 

تیم تولید این برنامه شامل محمد امین ریاحی مقدم، وهاب صالحی، رضا الوندی، مهدی حسام طینت، داوود صاعدی اکمل، ابوالفضل ضرغامی هستند.

 

* پویش «مهر و ماه»

 

«مهر و ماه» برنامه‌ای است که هر چهارشنبه در ماه مبارک برای دانش‌آموزان منتشر می‌شود؛ این برنامه شامل داستان‌ها و روایات زیبا برای نوجوانان است که مسابقات متنوع هم در آن پیش‌بینی شده است؛ این برنامه کاری از گروه هنری رسانه‌ای نجوا پسران انجمنی سمنان است.

 

مثلا موضوع این قسمت نـماز جـماعت است که به ماجرای نماز شهید حاج‌قاسم سلیمانی در کاخ کرملین می‌پردازد؛ این برنامه با اجرای جواد یزدانی و تهیه کنندگی مصطفی عبدوس آماده شده است.

 

محمدرضا عرب پور مسؤول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس اظهار کرد: ما در ماه مبارک رمضان امسال در دو بخش فعالیت‌های مجازی و حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌هایی را پیش‌بینی کردیم.

 

وی ادامه داد: در بخش فعالیت‌های مجازی، برگزاری پویش «مهر و ماه» توسط گروه رسانه‌ای نجوا دانش‌آموزان اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان است که در آن کلیپ‌هایی تولید شده و مطالبی از قبیل نماز جماعت و برگزاری شعائر مذهبی گفته می‌شود و با انتشار در شبکه «شاد» و سایر کانال‌ها و گروه‌ها در فضای مجازی، دانش‌آموزان در مسابقات شرکت می‌کنند.

 

عرب‌پور با بیان اینکه هیأت‌های مجازی انصارالمهدی(عج) برگزار می‌شود و دانش‌آموزان بهره‌مند می‌شوند، گفت: برنامه‌ جزء خوانی قرآن توسط قاریان دانش‌آموز نیز از جمله برنامه‌هاست که به مدت 30 روز برگزار می‌شود و از شبکه «شاد» به صورت زنده پخش می‌شود.

 

وی با بیان اینکه پویش «زنگ انشا» به مناسبت تقدیر از مقام معلم از دیگر برنامه‌های ماه مبارک رمضان است، افزود: برنامه مواسات از جمله برنامه‌های حضوری است که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و دانش‌آموزان در قالب گروه‌های جهادی انصارالمهدی(عج) در شهرستان‌های خود به توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی بین خانواده‌های محروم می‌پردازند.

 

* نجوای نوجوانی / سه‌شنبه‌های مهدوی

 

دانش‌آموزان انجمنی اصفهان هم برنامه «نجوای نوجوانی» را پیش‌بینی کردند که کلی نکات آموزنده در آن پیش‌بینی شده است.

                                              

جلسات هفتگی «سه‌شنبه‌های مهدوی»، کاری از دانش‌آموزان انجمنی خوزستان است که سه‌شنبه‌ها رأس ساعت ۱۹ منتشر می‌شود.

 

* مسابقه دانش‌آموزی حفظ سوره واقعه

 

مسابقه حفظ سوره واقعه، ویژه تمام دانش‌آموزان استان گیلان است که توسط انجمن اسلامی دانش‌آموزان این استان پیش‌بینی شده است و به همه حافظان این سوره هم، هدیه داده می‌شود.

                                                                 

محمد لطیفی مسؤول اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان استان گیلان در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: امسال در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، سوره واقعه به عنوان سوره سال اتحادیه انتخاب شده است که در این راستا مسابقه حفظ و درک مفهوم سوره واقعه برای تمام دانش‌آموزان استان پیش‌بینی شد.

 

وی ادامه داد: دانش‌آموزان علاقه‌مند جهت ثبت‌نام در این مسابقه می‌توانند به ادارات تبلیغات اسلامی سراسر استان و همچنین به حساب کاربری @Alo_hamsangaran در پیام رسان شاد، بله و صفحه اینستاگرام همسنگران به آدرس hamsangarangilan58@ مراجعه کرده و از نحوه برگزاری آن مطلع شوند.

* سلسله جلسات معرفتی تا اوج بندگی

 

دانش‌آموزان انجمنی ایلام، سلسله جلسات معرفتی تا اوج بندگی را پیش‌بینی کردند همچنین محفل انس با قرآن نیز با حضور قاریان ممتاز برگزار می‌شود.

                                               

مسابقه قرآنی نور نیز توسط اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تهران پیش‌بینی شده است که از اول اردیبهشت، این مسابقه شروع شده است.

 

* رفیقِ شهیدِ من

 

دانش‌آموزان انجمن اسلامی سیستان و بلوچستان هم مسابقه حفظ آیه 60 سوره مبارکه انفال و مسابقه حفظ سوره مبارکه واقعه را برگزار می‌کند.

 

دانش‌آموزان برای شرکت در این مسابقه، ویدیویی کوتاه از تلاوت آیه 60 سوره انفال به صورت حفظ را تهیه کرده و ارسال می‌کنند. همچنین به دانش‌آموزانی که تا روز عید سعید فطر موفق به حفظ سوره واقعه شوند، جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شود.

 

دانش‌آموزان انجمنی قزوین، پویش «رفیقِ شهیدِ من» را پیش‌بینی کرده‌اند؛ در این پویش، دانش‌آموزان نیت کرده و با یکی از شهدا رفیق می‌شوند. پویش به این شکل است:


                                                      

۱-تصویرِ مبارک شهید را بگذار کنار رحل قرآن و یک عکس یادگاری از خودت و قرآن و عکس شهید بینداز

 

۲- به نیت رفیق شهیدت چند آیه قرآن بخوان

 

۳- سعی کن بروی مزار شهدا و مزار یکی از شهدا رو عطرافشانی کن و از این حرکت معنوی یک عکس سلفی بگیر

 

۴- زیارت به نیابت شهید (در حرم امامان یا امام زادگان و...)

 

دانش‌آموزان انجمنی آذربایجان شرقی هم به مناسبت ماه مبارک رمضان، ویژه برنامه‌های رمضانیه را در سه محور آموزش احکام، هیأت انصارالمهدی، احیای شبهای قدر و شب فطر برگزار می‌کنند.

 

البته همه دانش‌آموزان انجمن اسلامی در تمام استان‌ها برنامه‌های ویژه دارند که در این گزارش به بخشی از آنها اشاره شد و در گزارش‌های بعدی، برنامه‌های دیگر را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید