اقتصاددان و استاد دانشگاه در هجدهمین جلسه فکرانه؛

افزایش بنزین منطقی است، مشکل در شیوه اجرا است

افزایش بنزین منطقی است، مشکل در شیوه اجرا است

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، هجدهمین جلسه اندیشه ورزی فکرانه با موضوع:«اقتصاد انرژی در ایران و اصلاحات اساسی در سبک زندگی»با حضور دکتر محسن زنگنه؛اقتصاددان و استاد دانشگاه، در دفتر مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان برگزار شد.


محسن زنگنه کارشناس اقتصادی در جلسه فکرانه گفت: در شرایط خاص هر کشور حاکمان برای مدیریت وضع موجود کشور اختیاراتی دارند و باعث وساختارهایی را به وجود می آورند یکی از موضوعاتی که اکنون برای کشور ما مورد اهمیت است اصلاح الگوی مصرف است

وی گفت: مصرف بنزین در کشور بسیار خطرناک است آمارها از سال ۵۷ تا کنون نشان دهنده این است که مصرف بنزین در کشور به شدت افزایش یافته است به گونه ای که در سال ۵۷ ،ده میلیون لیتر در روز مصرف بنزین بوده است و این آمار درسال های اخیر به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسیده است و اگر این آمارها به این شکل ادامه یابد در سال 1400 ایران وارد کننده بنزین می شود.

 

زنگنه با اشاره به علل اصلی مصرف بالای بنزین درکشور خاطرنشان کرد: علت اصلی مصرف زیاد بنزین درکشور  الگوی مصرف غلط و زیر ساخت های نادرست در کشور می باشد و این را باید بدانیم که ایران رتبه چهارم در ارزانی بنزیمن را در جهان دارد.
 

این کارشناس اقتصاد گفت: افزایش قیمت بنزین با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران منطقی بود ولی شیوه اجرای آن باعث عصبانیت مردم شد و قطعا مردم نگران اتفاقات بعد از گرانی بنزین و تورم های ناشی از آن هستندو در حوزه انرژی هم در مصرف و هم در زیر ساخت ها دچار مشکل هستیم و قطعا چاره ای جز افزایش قیمت بنزین نداشتیم ولی نحوه اجرای آن بسیار اشتباه بود.

 

وی گفت: مردم با گرانی ها کنار آمدند شاید گله هایی از گرانی گوشت و ... داشته باشند ولی هیچ وقت اعتراضات خود را با آتش زدن اموال عمومی و.. نشان نمی دهند و این ها افراد دیگری هستند که ازاین دسته کارها نفع می برند ولی مردم نگران هستند که در پی بالارفتن قیمت بنزین سایر اقلام نیز افزایش یابد.

 

استاد دانشگاه گفت: آنچه برای یک کشور مضر است و پیامدهای بسیار خطرناکی دارد رکود تورمی است تورمی که همراه با رکود باشد برای مردم آزار دهنده است ولی وقتی تورم رونق در جامعه باشد و مردم کسب و کار پر رونقی داشته باشند می توانند تورم حاصل از آن را نیز تحمل کنند.

 

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید