رحمان جلالی در گفتگو با آینده سازان:

وجه تمایز ما؛ نقش دانش آموزان در پیشبرد امور تشکل است

وجه تمایز ما؛ نقش دانش آموزان در پیشبرد امور تشکل است

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، رحمان جلالی رئیس شورای مرکزی اتحادیه در گفتگوی صمیمی با اشاره به نقش دانش آموزان در پیشبرد امور تشکل گفت: تجربه نشان داده است که هر جا دانش آموز در وسط میدان بود اتفاقات خوبی رقم خورده است.

به عنوان سؤال اول، لطفاً مختصری از فعالیت های خودتان در انجمن اسلامی نقل کنید.

از سال 80  وارد فضای انجمن اسلامی دبیرستان بوعلی شدم. در سال دوم دبیرستان بعنوان مسئول انجمن اسلامی معرفی شدم. در آن زمان شورای شهرستان و شورای استانی و مجمع مرکزی وجود داشت که من تا سطح شورای استان حضور داشتم. فعالیت جدی من بعد از مسئول انجمن اسلامی همین حضور در شورای شهرستان و استان بود. در زمان کنکور و فضای دانشجویی بعنوان مربی خیمه معرفت با مجموعه ارتبام ادامه پیدا کرد و آن چیزی که باعث تداوم ارتباط شد حضور من بعد از فارغ التحصیلی در معاونت برادران، مدیر مرکز استان و مسئول استان بود. بنده از سال 88 تا 90 در معاونت برادران و از سال 90 تا 97 به عنوان مسئول اتحادیه استان کرمان فعالیت داشتم.
 
انگیزه و نگاه شما نسبت به شورا چیست و لطفاً دیدگاه خودتان در این زمینه را بیان بفرمایید.
من معتقدم که همیشه در تشکیلات باید چرخه نیرویی اتفاق بیفتد. قرار نیست افراد به صورت مادام العمر و در مدت طولانی در یک مسئولیت قرار بگیرند. افراد باید در تشکیلات قرار بگیرند، رشد کنند و بعد از آن، سایر افراد تشکیلات بیایند وارد این چرخه بشوند و رشد کنند. و یک میدان عملی جدیدتری را تجربه کنند.
بر همین اساس و با این تفکر که چطور می توان بدون داشتن مسئولیت اجرایی در کنار تشکل بود و به رشد و ارتقاء مجموعه کمک کرد، مسئولیت اتحادیه استان کرمان را به دوست عزیز دیگری واگذار کردم. احساسم این بود که بخاطر تحصیلاتم و تجربه ای که در این سالها به دست آورده ام، می توانم برای شورای مرکزی مفید باشم. حتی زمان تحصیلات دکتری سعی کردم موضوع رساله دکتری خودم را با موضوع اتحادیه تطبیق دهم و ایده هایی داشتم که در شورای مرکزی می توانم آنها را پیگیری کنم. در کنار این موضوع، برخی از مسئولین اتحادیه استان ها هم به من محبت داشتند و پیشنهاد کردند که در انتخابات شورا شرکت کنم. بر همین اساس در انتخابات شورای مرکزی کنگره سیزدهم ثبت نام نمودم و با حُسن اعتماد اعضای محترم قرارگاه ملی به اینجانب به عنوان منتخب کنگره به عضویت شورای مرکزی درآمدم.
 
یکی از فعالیت های مهمی که به عنوان رزمایش و آمادسنجی در نظر گرفته می شود در حوزه انجمن های اسلامی دانش آموزان کنگره و کلاً ساختار کنگره ای است. بفرمایید تأثیر نظام کنگره ای بر روند فعالیت دانش آموزی چیست و همچنین تأثیر حضور دانش آموز در جلسات شورا و تصمیم گیری ها در چه سطحی است؟
بر اساس اساسنامه، نظام کنگره ای مهمترین ارکان تشکل می باشد. و این یکی از اختصاصات مجموعه ی ماست که ما را از سایر مجموعه ها دانش آموزی جدا می کند. تجربه نشان داده است که هر جا دانش آموز در وسط میدان بود اتفاقات خوبی رقم خورده است. حتی همین سیاست 20 به 80 که توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری مطرح شده است، از یک جهت در همین بخش ها قابل تعریف است و صرفاً در برنامه های فرهنگی اختصاص ندارد. ما باید سهم و نقش دانش آموزان را در پیشبرد امور تشکل بالا ببریم. در سال های نخست تأسیس اتحادیه می توان گفت بسیار خلاقانه کادر قالب نظام کنگره ای اتفاق افتاد. دانش آموزان از بین خودشان یک نفر را به عنوان نماینده انتخاب می کنند و جالب اینکه این حضور دانش آموزی تا صحن شورای مرکزی هم ادامه پیدا می کند که دقیقاً همان مزیت رقابتی ما با سایر تشکل ها در نظام تصمیم سازی است. 
این دو دانش آموز عزیز هم که الآن عضو شورای مرکزی هستند انصافاً در این چند ماهی که حقیر خدمت تان هستم همواره منشأ خیر بودند و در بزنگاه ها دقیق ترین نظرات و نگاه های دانش آموزی را به ما منتقل کردند و در خیلی از اوقات هم مسیر تصمیم گیری را تغییر دادند. ما اگر میخواهیم تشکل، پویایی خودش را حفظ کند و وجهه دانش آموزی خودش را داشته باشد؛ باید این مزیت را حفظ کنیم و چه بسا آن را ارتقا هم بدهیم.
 
برنامه های اتحادیه در چهل سالگی چیست؟
تشکل در چهل سال گذشته انصافاً منشأ خیرات و برکات مختلفی بوده است. در هر دو مأموریت جریان سازی و نیروسازی اتفاقات خوبی را رقم زده است. چهل سالگی سن بلوغ است و ما در این مسیری که طی کردیم تجربه متراکمی از تجارب تشکیلاتی و تربیتی را توانستیم به دست بیاوریم و تشکل از این نظر بسیار غنی است. یکی از موضوعاتی که باید در دستور کار قرار می گرفت، تدوین این خاطرات و تجارب تشکیلاتی است که الحمدلله به همتی که در نظام اجرا داشت و پیشکسوتان و فازغ التحصیلان اتحادیه در جلسات تاریخ شفاهی شرکت کردند، توانستیم این خاطرات را ثبت و ضبط کنیم. یکی دیگر از کارهای خوبی که برای چهل سالگی انجام شد، تجمعاتی بود که در استان ها تحت عنوان عهد وفا صورت پذیرفت که پیشکسوتان هر استان در این جلسات گرد هم می آمدند، با هم تجدید دیدار می کردند و از آنها تکریم و احترام بعمل می آمد که باعث انتقال تجربه می شد. همچنین این جلسات برای نسل جدید اتحادیه بسیار الهام بخش بود؛ زیرا نسل های قدیم تشکیلات را می دیدند که شخصیت های درخور و جایگاه مناسبی در جامعه دارند. این همایش های استانی در نهایت به همایش بزرگی تحت عنوان نسل آفتاب منجر شد که در تهران برگزار گردید. در خصوص نیروسازی، فقط همین که دو تن از وزیران و چند تن از مسئولان رده های مختلف در این برنامه حضور داشتند که همه ی آنها خودشان را میراث دار این تشکیلات می دانستند و عضویت در انجمن اسلامی برای آنها افتخار بود. این نشان از آن دارد که در چهل سالگی، در مأموریت نیرو سازی اتحادیه اتفاقات خوبی رقم خورده است.
 
سیاست گذاری شورا در خصوص بیانیه گام دوم چییست؟
در اولین جلسه ی حضور بنده در شورای مرکزی که در خدمت نماینده محترم مقام معظم رهبری در تشکل بودیم، حاج آقای حاج علی اکبری نکته ای را فرمودند که آن را قریب به مضمون خدمتتان عرض می کنم. شورای مرکزی به منزله ی پارلمان تشکیلات ما می باشد. اینجا محلی است که هم نقش سیاست گذاری و هم نظارت بر اجرای سیاست گذاری را ایفا می کند. ایشان در آن جلسه فرمودند: نکته ای مهم و اصلی که شورای مرکزی باید بر آن دقت کند آن موقفی است که ما در آن قرار داریم. یعنی آن مقطع زمانی که ما در آن هستیم و شورای باید آن را به خوبی بشناسد. مقطعی که ایشان تعبیر کردند که الآن به آن می گویند گام دوم و فرمودند که کار ما را حضرت آقا در این قصه آسان کردند. ایشان تأکید داشتند که ما باید مفاهیم بیانیه گام دوم را در فضای دانش آموزی ترویج و تفهیم کنیم. 
اما اگر بخواهم درون تشکیلاتی صحبت کنم، می توانم بگویم گام دوم انقلاب یعنی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان. ما بایستی ابتدا بیانیه گام دوم را در تشکل خودمان جاری سازی کنیم. هم خطاب این بیانیه به جوانان است. که حضرت آقا در دیدار با اعضای انجمن اسلامی دانش آموزان در آن دیدار بهاری آنها را جوان و افسر جنگ نرم خطاب کرد. هم مفاد پایانی این بیانیه باید در این سنین انجام شود. تشکل باید هم در تبیین و هم در خوانش بیانیه گام دوم بصورت دقیق وارد کار شود. الحمدلله این مهم در اکثر استان ها در دستور کار قرار گرفته است. همچنین ما باید تلاش کنیم طراحی برنامه ای و تولید محتوای خوبی در این زمینه داشته باشیم. الآن در مقام اجرا کارهای خوبی صورت گرفته است. همچنین تولیت دبیرخانه گام دوم در آموزش و پرورش به اتحادیه واگذار شده است لذا تشکل در این خصوص پیشتاز است و تولیدات خوبی هم در دستور کار سیستم نظام اجرا قرار دارد.
 
وقتی صحبت از مخاطب ما یعنی دانش آموز می شود، یقیناً واژه ای به نام سند تحول بنیادین واژه غریبی نیست. بفرمایید که سهم سند تحول بنیادین و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در تصمیم گیری شورا چه میزان بوده است؟
بازهم باید نکته ای را از صحبت های حاج آقای حاج علی اکبری در اولین جلسه شورای مرکزی فعلی وام بگیرم که ایشان فرمودند: در آموزش و پرورش هم ابلاغیه رهبری و هم سند تحول بنیادین را داریم. این دو سند قوی و قابل استناد وجود دارد. از این جهت باید طراحی هایی که در تشکل صورت می گیرد به این دو سند توجه ویژه ای شود. بر همین اساس در کمیسیون سیاست گذاری و برنامه ریزی و در حوزه تدوین سیاست های تشکل، بسته های سیاستی که انجام می شوند و با مسئولیت جناب آقای طالبی پیگیری می شوند، همین سندهای تحول بنیادین و ابلاغیه حضرت آقا می باشد که بعنوان سند بالادستی یه آن استناد می شود. ما با توجه به صحبت های حاج آقای حاج علی اکبری، اصل کار را در کمیسیون های سیاست گذاری و برنامه ریزی بر روی این دو سند بالا دستی مهم گذاشته ایم.
 
شما در بین صحبت هایتان از کمیسیون سیاست گذاری و برنامه ریزی نام بردید. لطفاً توضیح اجمالی در مورد این کمیسیون و همچنین کمیسیون آئین نامه و مقررات و کمیته قرارگاه ملی بفرمایید؟
به منظور تکمیل طرح های کارشناسی واصله به شورای مرکزی، چند کمیسیون متشکل از 7 نفر در موضوع کمیسیون سیاستگذاری و برنامه ریزی و همچنین کمیسیون آئین نامه و مقررات در شورا شکل گرفت. مسئولیت کمیسیون سیاست گذاری و برنامه ریزی با جناب آقای طالبی می باشد. سرکار خانم فداکار، دبیرکل محترم به نمایندگی شورای مرکزی، آقایان بهروز و نعمتی بعنوان کارشناسان کمیسیون، آقای مجیدی به عنوان مدیر دبیرخانه شورای مرکزی و  یک نفر هم نماینده نظام اجرا بر اساس دستور جلسه و با معرفی دبیر کل محترم؛ از اعضای این کمیسیون هستند که از آبان ماه سال گذشته کار خود را شروع کرده است. تا کنون 18 جلسه کمیسیون تشکیل گردید که به چند مورد مهم مطرح شده در این جلسات اشاره می کنم. 
بررسی گزارش تلفیق در شش ماهه نخست سال 98، بررسی وضعیت اجرای برنامه ها در سال جاری، تدوین پیش نویس سیاست های برنامه بودجه سال 99 و بررسی آن،  در سال 99 از جمله این موارد بود. همچنین بررسی الزامات و بایسته های موضوعی بر اساس بیانات نماینده محترم مقام معظم رهبری که شامل 12 موضوع می باشد و هفت موضوع الزامات و بایسته های آن ذیل عناوین فضای مجازی، فعالیت های ادبی هنری، فعالیت سیاسی، انتخاباتی و... تشکل، فارغ التحصیلان، حوزه بین الملل و فعالیت های اردویی و ورزشی آماده گردیده است. بحث فارغ التحصیلان که مطالبه جدی نماینده معزز مقام معظم رهبری بود در قالب طرح نامه میقات اصلاح، در صحن شورا مصوب و به نظام اجرا ابلاغ شد. نکته ی آخر هم برنامه ریزی در جهت تدوین برنامه راهبردی تشکل است که حاج آقای حاج علی اکبری در ابتدای سال آن را از نظام اجرا و شورا درخواست کردند. الحمدالله در همین جلسه ابتدای سال 99 اولین اتفاقی که رقم خورد، درخصوص برنامه ریزی جهت تدوین برنامه راهبردی تشکل بود. 
درخصوص کمیسیون آیین نامه ها و مقررات، باید بگویم که مسئولیتش با جناب آقای عبادتی است. اعضای آن هم جناب آقای استعدادی، حقیر به نمایندگی از شورای مرکزی، جناب آقای تاج الدین کارشناس کمیسون، جناب آقای مجیدی مدیر دبیرخانه و یک نفر نماینده نظام اجرا که مثل کمیسیون سیاست گذاری و برنامه ریزی بر اساس دستور جلسه و با معرفی دبیرکل در جلسه شرکت می کند. فعالیت این کمیسیون هم از همان ابتدای کار شورا از آبان ماه آغار گردید و تا پایان اسفند ماه 98 هفت جلسه برگزار شد که به چند مورد مهم مطرح شده در این جلسات اشاره می کنم.
پیشنهاد کارشناسان کمیسیون به صحن شورا، اصلاح و به روز رسانی دستور عمل انتخاب مسئولین استان ها، بررسی کلیات اساسنامه، عرضه خدمات و محصولات فرهنگی نوجوان، بررسی آیین نامه داخلی شورای مرکزی، بررسی دستورعمل های اجرایی آیین نامه حقوق و دستمزد از جمله این موارد بود.
اما درخصوص کمیته قرارگاه ملی که سؤال فرمودید؛ باید بگویم همانطور که می دانید با مسئولیت حقیر، به عنوان رییس شورای مرکزی و با عضویت معاون سازماندهی خواهر و برادر و اعضای دانش آموز شورای مرکزی، مربی قرارگاه ملی جناب آقای محمودی و جناب آقای مجیدی مدیر دبیرخانه شورای مرکزی تشکیل شد. 
جلسات این کمیته به منظور برنامه ریزی نشست فصلی قرارگاه ملی و تصمیم گیری در خصوص برنامه ریزی و اداره قرارگاه برگزار می شود. الحمدالله توانستیم چندی پیش صحن علنی قرارگاه ملی پسران و دختران را به صورت آنلاین برگزار کنیم.
بسیار خوب خیلی جامع و کامل بود، اما به عنوان سؤال آخر عرض می کنم خدمت شما، با توجه به شرایطی که الآن در کشور ما هست، آیا شورای مرکزی برای پویایی دانش آموزان، در چنین اوضاع و شرایطی تصمیمات خاصی اتخاذ کرده است؟
یکی از ویژگی های تشکل های دانش آموزی به ویژه انجمن های اسلامی دانش آموزان این است که وقتی همه دستگاه ها و مجموعه ها تعطیل است، کار و فعالیت ما باید بیشتر می شود. مثلاً در تابستان که همه مدارس تعطیل هستند، ما به تعبیر حاج آقای حاج علی اکبری بهار تشکیلات انجمن اسلامی تازه شروع می شود و مجموعه متنوعی از برنامه ها و اردوها برگزار در تشکل می گردد. باید ادعا کنم که با برخی از ضعف های موجود اما تشکل نسبت به نهادهای همسوی دیگر پیشتاز است. بر این اساس؛ در حوزه فناوری های نو و فضای مجازی هم توانستیم بهره مندی خوبی را داشته باشیم. عناصر انسانی ما در سرار کشور که به خوش فکری شناخته می شوند، از همان روزهای ابتدایی، سبک جدیدی از برنامه ها را راه اندازی کردند. جلسات قرارگاه ملی و استانی، هیأت های مجازی راه اندازی شدند. برخی استان ها وارد فضای اجرای سرودهای دانش آموزی در شهرک ها و محلات شدند. برخی استان ها نسبت به تولیدات تصویری برای انتشار در فضای مجازی اقدام کردند. برخی پویش ها برنامه ریزی شد. در رزمایش همدلی و مساوات هم اعضای انجمن اسلامی انصافاً خوش می درخشند. می توان گفت نمره خیلی خوبی به بچه ها و انجمن های اسلامی باید داد. انصافاً تا الآن اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
 

 ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید