نگاهی به کارنامه آزمون همدلی دانش آموزان انجمنی

فانوس های همدلی دهه هشتادی ها روشن شد

فانوس های همدلی دهه هشتادی ها روشن شد

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، شیوع ویروس کرونا همانند آغاز یک جنگ بود اما اینبار خبر از موشک و تیرباران نبود. یک ویروس که با چشم هم دیده نمی شود، وضعیت جهان را نابسامان کرد و کوچکی انسان را با همه پیشرفت هایی که در هزاره سوم کرده است، به رخ کشید.

اگرچه مرگ و تلخکامی یک روی سکه کوید۱۹ برای همه دنیا بود. اما در ایران اسلامی این همدلی مومنانه مردم بود که روی دیگر سکه کرونا را برای جهانیان به نمایش گذاشت.

با وجود اینکه، این بیماری منجر به دوری و فاصله فیزیکی مردم شد، اما این طوفان همدلی بود که دلهای ایرانیان را به یکدیگر نزدیک تر از قبل کرد و به جنگ کرونا آمد و با بحران بهداشتی و اقتصادی ناشی از آن روبه رو شد.
در این میان، این بیانات رهبر معظم انقلاب بود که اولین کبریت رزمایش همدلی را روشن کرد و چراغ راه مردم‌ شد. مقام معظم رهبری فرمان به حضور اقشار مختلف مردم در رزمایش کمک مومنانه دادند و مردم از فرمان ایشان اطاعت امر کردند. این همدلی مضاعف تر شد.

اینبار مردم پشت خط مقدم بیماری کرونا ایستادند، همانند هشت سال دفاع مقدس سن و جایگاه معنایی نداشت هر کسی از کودک و نوجوان تا جوان و سالمند، از پزشک تا کارخانه دار، از کم درآمد تا پردرآمد به میزان توانایی که داشتند به کمک هم نوع خود شتافتند.
در کنار مشکلاتی که ویروس کرونا به مردم تحمیل کرد، آغاز ماه میزبانی خدا «ماه مبارک رمضان» را داشتیم که قوت قلبی برای همدلی بیشتر مردم و فرصتی برای آرامش روح و راز و نیاز با معبود شد و این ماه مبارک شوق و حضور در رزمایش همدلی را دوچندان کرد.
بسیاری از مردم و نهاد ها به تکاپو افتادند تا سفره خالی مردم بی بضاعت و بحران دیده از این بیماری را پررنگ و پررونق تر کنند هر کسی به میزان توان خود به رزمایش همدلی مومنانه پیوست.

یکی از نهادهای مردمی که از دل دانش آموزان مومن برخواسته بود. اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بود که خیلی مشتاقانه و فعالانه به قافله رزمایش همدلی پیوست و همزمان با ماه میهمانی خدا پویش «ماه من، همکلاسی من» را راه اندازی کرد.

باز نوجوانان با اقتدا به همکلاسی های آسمانی خود شهدای دانش آموز، همانند سال های جنگ این بار در خط مقدم کمک به نیازمندان قرار گرفتند. در این پویش حرف ها درعرصه عمل به نمایش گذاشته شد. همه دانش آموزان عضو انجمن های اسلامی مدارس در سراسر کشور به میدان عمل آمدند و در مکتب حاج قاسم مشق خدمت کردند، در یک رزمایش همدلانه به کمک خانواده های کم بضاعت دانش آموزان شتافتند و آنچه در توان داشتند در طبق اخلاص گذاشتند.

دانش آموزان قلک های خود را شکستند، هر چه در توان داشتند کمک کردند، یکی 5 هزار تومان دیگری 10 هزارتومان، دانش آموزی 500 هزارتومان، یکی پول نداشت در بسته بندی اقلام معیشتی کمک کرد، آن یکی خیّر پیدا می کرد، یکی در طبخ غذا کمک می کرد و اینگونه همه با هم در مسیر خیر و احسان قدم برداشتند و همدلی مومنانه شکل گرفت و هر کس از هر نقطه ایران یک فانوس همدلی روشن کرد.

تولید و توزیع اقلام بهداشتی توسط دانش آموزان کرمانی
در همین باره «مهران شیخی» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی استان کرمان می گوید: این استان پیشنهاد اجرای طرح «ماه من، همکلاسی من» را داده است. با شیوع ویروس کرونا ما از ظرفیت کارگاه هایی که در چند شهرستان داشتیم استفاده کردیم و اقلام بهداشتی همانند ماسک و شیلد تولید و میان نیازمندان توزیع شد.

اهدای گوشی به دانش آموزان کم بضاعت
شیخی ادامه می دهد: با مجازی شدن آموزش های دانش آموزان طرح «اهدای گوشی به دانش آموزان کم بضاعت» هم اجرا شد و طی این طرح گوشی دست دوم یا جدید به صورت امانی یا دایمی به دانش آموزان اهدا شد.
توزیع 500 بسته معیشتی در توسط دانش آموزان کرمانی
او بیان می کند: همچنین تعداد 500 بسته معیشتی تو شهرستان های مختلف پخش شد و هزار پرس غذا میان نیازمندان توزیع شد.
شیخی بیان کرد: دانش آموزان دختر عضو اتحادیه انجمن های اسلامی به مناسبت ولادت «امام حسن مجتبی (ع)» طرح «کیک پزون نذری» را اجر کردند و تعداد 50 دانش آموز با والدین خود کیک پختن و میان نیازمندان توزیع کردند.
او با تاکید بر اینکه تمام هزینه های این احسان از سوی دانش آموزان جمع آوری شد می گوید: دختران نیازمند شناسایی شدند و طی طرح «قلک مهربانی» کمک های به آن ها شد.

سمپاشی مناطق پرخطر توسط زنجانی ها
همه استان ها در همدلی مومنانه حضور فعالی داشتند و در همین باره، «محمد رضاخانی» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان زنجان می گوید: با همت دانش آموزان اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی، تعداد 50 سبد مهربانی تهیه شد و در ماه مبارک رمضان میان خانواده دانش آموزان کم بضاعت توزیع شد.
او بیان می کند: با توجه به شیوع ویروس کرونا با بودجه 15 میلیون تومانی سمپاشی های لازم انجام و اقلام بهداشتی تهیه شد و توزیع شد.
او تصریح می کند: سال گذشته نیز در ماه مبارک رمضان 500 سبد غذایی توزیع شد اما امسال بر فعالیت های تربیتی و فرهنگی تاکیدات بیشتری داشتیم و طرح هایی همانند پویش ملی کتابخوانی را دنبال کردیم.

اهدای 72 بسته معیشتی توسط دانش آموزان همدانی
همچنین «محمد صالح جباری» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان همدان نیز می گوید: با همت دانش آموزان و خیرین توانستیم تعداد 72 بسته معیشتی برای خانواده های نیازمند تهیه کنیم که ارزش هر بسته 500 هزار تومان بود و اقلام مورد نیاز یک ماه خانواده ها از جمله گوشت گوسفندی، مرغ، برنج ایرانی، دوبسته ماکارانی، دو عدد تن ماهی، یک بسته پنیر، حبوبات، پنیر، چایی، قند و شکر تهیه شد.
او بیان می کند: بیشتر نیازمندانی را حمایت کردیم که از ویروس کرونا آسیب دیده بودند.
دانش آموزان جنوبی هم در همدلی مومنانه کم و کاستی نگذاشته اند و ضمن پخت و طبخ غذا بسته های معیشتی هم توزیع کرده اند.

توزیع بیش از 2 هزار پرس غذا توسط دانش آموزان خوزستانی
در همین ارتباط، «محمد عرب» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان خوزستان می گوید: تعداد 100 بسته که هر بسته به ارزش ۳۰۰ هزار تومان با هزینه ۳۰ میلیون تومان میان نیازمندان توزیع شد که شامل مرغ ، یک کیسه ۱۰ کیلویی برنج، ماکارانی، رب گوجه، روغن و حبوبات بود.
او بیان می کند: همچنین شهرستان های مختلف خوزستان بیش از 2 هزار پرس غذا میان نیازمندان توزیع کردند.
عرب تأکید می کند: هزینه تمام این فعالیت های نیکوکارانه توسط دانش آموزان و خیرین عضو اتحادیه انجمن های اسلامی جمع آوری شده است.

این جهادگران در نقطه صفر مرزی هم از پای ننشسته اند و به فرمان مقام معظم رهبری و نماینده رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی لبیک گفته اند.
توزیع میوه و پیام امید بخش دانش آموزان سیستانی میان بیماران کرونایی
در همین باره هم «محمدرضا سالاری» مسول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان سیستان و بلوچستان می گوید: مقام معظم رهبری فرمان همدلی و مساوات با آسیب دیدگان کرونا را دادند و نماینده محترم رهبری در اتحادیه حاج آقا «علی اکبری» نیز بر بیانات مقام معظم رهبری تأکید داشتند تا دانش آموزان در برنامه های جهادی شرکت کنند ما هم به این فرمان لبیک گفتیم.
او بیان می کند: ما با ستاد فرمان اجرایی امام (ره) نیز همکاری داشتیم و توانستیم تعداد 200 بسته معیشتی دریافت و میان دانش آموزان نیازمند توزیع کنیم. در کنار آن 20 بسته معیشتی هم تهیه شد.همچنین بسته های میوه با پیام های امید بخش میان بیماران کرونایی در بیمارستان ها نیز پخش کردیم.
او تصریح می کند: توزیع غذای گرم برای افطاری نیازمندان نیز صورت گرفت. همچنین حدود 40 دانش آموز ما با رعایت پروتکل های بهداشتی در بسته بندی اقلام معیشتی کمک کردند و حدود سه هزار و 500 سبد از اقلام معیشتی را بسته بندی کردند.

از نقطه صفر مرزی به نزدیک های پایتخت استان البرز می آییم آنجا هم سنگ تمام گذاشته اند.
روایتی از کمک دانش آموز البرزی

درهمین باره «مجتبی فریدونی» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان البرز می گوید: ما در سه مرحله رزمایش مساوات را در قالب «ماه من، همکلاسی من» برگزار کردیم. در مرحله اول به 40 نفر بسته معیشتی رساندیم. در مرحله دوم تعداد 180 بسته ودر مرحله سوم تعداد 150 بسته معیشتی را به دست نیازمندان رساندیم.
او تاکید می کند: تمام مبالغ از سوی دانش آموزان جمع آوری شد حتی دانش آموزی هم بوده که خیلی دوست داشته کمک مالی کند اما پولی نداشته و هنگامی که قرآن را می خواند می بیند دو تراول در آن گذاشته است که عیدی از سوی بستگانش بوده اما او فراموش کرده بود و او تمام دارایی مالیش که این دو تراول بوده را به قرارگاه همدلی اهدا می کند.


توزیع ارزاق و 5 هزار نان توسط استان تهران
شهرستان های تهران هم همانند استان های دیگر در رزمایش همدلی حضور پررنگ داشته اند. در این باره « مسعود شاکر» مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان تهران می گوید: به میزان 30 بسته ارزاق میان خانواده های کم بضاعت توزیع کردیم و تعداد5 هزار نان در شهرستان ورامین میان خانواده های نیازمند توزیع شد. همچنین برخی از مناطق پرخطرهمانند پمپ بنزین ها و خانه های انسان های کم درآمد را سمپاشی کردیم.
او بیان می کند: همچنین دانش آموزان در بسته بندی و پخش 700 بسته ارزاق مشارکت داشتند.

انصاری های شهرکرد هم بیش از 2200 بسته غذایی معیشتی را توزیع کردند

مرتضی جهانبازی مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استان چهار محال و بختیاری در این باره می گوید: بچه های هیئت های انصار المهدی (عج) با جذب بیش از 300 میلیون تومان کمک های نقدی و غیرنقدی  نسبت به خرید و توزیع بیش از 2200 بسته غذایی معیشتی اقدام کردند.

مسئول هیئت شهرکرد در این باره افزود: بدون شک ورود دانش آموزان به عرصه همدلی و مشارکت آنان در جذب و بسته بندی وتوزیع تأثیرات تربیتی قابل توجه ای داشته و گفتمان حمایت از همنوع و هم دل را در دل هزاران جوان و نوجوان روشن خواهد کرد .

آری، این رزمایش همدلی دانش آموزان دهه هشتادی است که در هر محله یک فانوس همدلی روشن کرده اند و شادی را به خانه نیازمندان بردند. دانش آموزانی که خیلی وقت ها جدی دیده نمی شوند و نادیده گرفته می شوند و مورد هجمه های فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی هستند، اما در موقع حساس و بحرانی، ثابت کرده اند اگر هدف و برنامه وجود داشته باشد، راه درست را به آن ها نشان داده شود و از همه مهمتر آن ها را جدی بگیرند از خیلی مسئولان هم مسئولیت پذیرتر می شوند و می توانند سهم بزرگی در امیدآفرینی، ترویج ایثار و احسان در جامعه داشته باشند.

رزمایش همدلی به این چند استان منحصر نشده ودر اکثر استان های کشور، بچه های عضو انجمن اسلامی دانش آموزان پرچمداران حمایت از گفتمان رهبر انقلاب در رزمایش همدلی و مواسات بوده اند و تا روز عید سعید فطر فانوس های خدمت رسانی اعضای انجمن های اسلامی مدارس در پویش ماه من، همکلاسی من در سراسر کشور روشن خواهد ماند.

 ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید