توسط دبیرکل اتحادیه

جزئیات برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تشریح شد

جزئیات برنامه‌های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان تشریح شد

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: دغدغه تحول در آموزش و پرورش از سال‌ها پیش یعنی ۱۳۷۹ از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح بوده است و این دغدغه به صورت جدی از سال ۱۳۸۴ پیگیری و ماموریت سپری شد.

 

وی ادامه داد: این مهم از آن سال به صورت مکرر در دیدارهای رهبر معظم انقلاب در جمع معلمان و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد تا اینکه در سال ۱۳۹۰ سند تحول بنیادین به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و ابلاغ شد.

 

تاریخی اضافه کرد: اگر مبدا این دغدغه را نه از سال ۱۳۷۹، بلکه از سال ۱۳۸۴ بدانیم، این فرآیند 6 سال طول کشیده است ولی به هر حال امروز یک سند داریم که اجمالاً مورد تأیید همه دغدغه‌مندان فلسفه تعلیم و تربیت است.

 

وی تصریح کرد: ایجاد تحول واقعی و بنیادین منوط به تغییرات در روندها، فرایندها، آیین‌نامه‌ها، ساختار، برنامه درسی ملی و غیره است که متاسفانه پس از گذشت 9 سال، پیشرفت چشمگیری در این حوزه نداشته‌ایم.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به الزامات تحول، گفت: اولین نکته، تحول محتوایی است؛ بخشی از تحول مربوط به محتواست و به صورت ویژه باید کتاب درسی متحول شود تا تحول بنیادین محقق شود البته تحول در محتوا منحصر به کتاب درسی نیست.

 

وی افزود: تعلیم و تربیت ما متاسفانه به صورت عجیبی محصور در کتاب درسی است در حالی که امروز ابزارهای آموزشی در دنیا گسترش یافته است؛ استفاده از محصولات چند رسانه‌ای، گسترش کار عملی، آزمایشگاهی و کارگاهی نیازمند تفکر جدی در آموزش و پرورش است.

 

تاریخی به تحول فرایندی اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از تحول مورد نیاز مربوط به فرآیندهاست یعنی باید رویکردهای ما متحول شوند؛ اینکه نظام آموزشی ما باید از حافظه محوری دور شود منوط به این نیست که یک واحد درسی و کتاب درسی به عنوان فکرپروری اضافه کنیم بلکه باید این رویکرد در همه دروس ما و فرایند یاددهی و یادگیری جاری و ساری شود که نیازمند کار دقیق است.

 

وی با اشاره به سند تحول آموزش و پرورش ادامه داد: سلسله جلسات گره تحول آموزش و پرورش را پیش‌بینی کردیم که تا به اجرای سند تحول آموزش و پرورش بتوانیم کمک کنیم.

 

لازم است الگوی تربیت معلم به روزرسانی شود

 

تاریخی به تحول فرایندی اشاره کرد و ادامه داد: بخشی از تحول مورد نیاز مربوط به فرآیندهاست یعنی باید رویکردهای ما متحول شوند؛ اینکه نظام آموزشی ما باید از حافظه محوری دور شود منوط به این نیست که یک واحد درسی و کتاب درسی به عنوان فکرپروری اضافه کنیم بلکه باید این رویکرد در همه دروس ما و فرایند یاددهی و یادگیری جاری و ساری شود که نیازمند کار دقیق است.

 

وی با اشاره به تحول در برنامه درسی ملی، بیان کرد: هرقدر درباره تحول بنیادین آموزش و پرورش سخنرانی کنیم، به جایی نخواهیم رسید مگر اینکه تغییرات جدی در برنامه درسی ملی داشته باشیم؛ به عنوان مثال در سند تحول درباره تربیت چند ساحتی به جای تربیت تک ساحتی صحبت می‌کند که شامل ساححت تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، ساحت تربیت اقتصادی و حرفه‌ای، ساحت تربیت علمی و فناوری، ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی، ساحت تربیت زیستی و بدنی و ساحت تربیت زیباشناختی و هنری است.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اضافه کرد: اگر تقسیم بندی ساعات را در نظر بگیریم، می‌بینیم که اکثر ساعات درسی به ساحت تربیت علمی و فناوری اختصاص دارد و اگر در این زمینه هم عالی عمل کنیم، بقیه ساحات خالی از توجه است؛ البته با رویکرد فوق اینکه ما چند ساعت هنر داشته باشیم به معنی تربیت زیبایی شناختی و هنری نیست بلکه کل فرایند تعلیم و تربیت ما باید به این مهم کمک کند.

 

تاریخی به تحول در نیروی انسانی اشاره کرد و افزود: تحول بنیادین در آموزش و پرورش نیازمند نیروی انسانی متناسب با آن است؛ به همین دلیل لازم است الگوی تربیت معلم به روزرسانی شود و دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی متحول شوند؛ ضمن اینکه آموزش‌های ضمن خدمت فرهنگیان تغییرات اساسی پیدا کند.

 

* تشکل‌های دانش‌آموزی یکی از بازوهای مهم تحول بنیادین در آموزش و پرورش هستند

 

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به تحول در نگاه به تشکل‌های دانش‌آموزی اظهار کرد: بر این باوریم که تشکل‌های دانش‌آموزی یکی از بازوهای مهم تحول بنیادین در آموزش و پرورش هستند و بخش عظیمی از تربیت به معنای کلان آن در محیط های غیررسمی اتفاق می‌افتد.

 

وی با بیان اینکه مشارکت پذیری مخاطب در ایجاد تغییرات عمیق در افراد یک اصل تربیتی است و حضور داوطلبانه دانش‌آموزان در تشکل‌ها یک فرصت بزرگ برای تأثیرگذاری است، ادامه داد: فعالیت محور بودن تشکل‌های فرصت اساسی برای تربیت است اما مثل کلاس درس به عنوان القای مفاهیم نیستیم و دانش‌آموزان در بستر فعالیت و مهارت یاد می‌گیرند و همچنین تشکل‌ها در بسیاری از ساحت‌های ششگانه فوق دارای ظرفیت ویژه هستند.

* برگزاری جلسات نقد و بررسی کتب درسی متوسطه دوم

 

تاریخی اضافه کرد: فعالیت های اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در راستای تحول بنیادین آموزش و پرورش شامل برگزاری جلسات نقد و بررسی کتب درسی متوسطه دوم توسط دانش آموزان و برگزاری سلسله جلسات اندیشه ورزی  با عنوان «گره تحول» با هدف بررسی و نقش عناصر مختلف وابسته به نظام تعلیم و تربیت در تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقش تشکل‌های دانش‌آموزی در این عرصه و ارائه راهکارهای عملیاتی با حضور فعالان و صاحبنظران عرصه تعلیم و تربیت است.

 

تاریخی به برنامه‌های تابستانی برای دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونا، لزوم در خانه ماندن مطرح است و ما طرح افزایش تاب آوری را مطرح کردیم و برنامه‌هایی با هداف مهارت افزایی پیش‌بینی کردیم.

 

 

ادامه دارد/

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید