آیه سال تشکیلات (29 سوره مبارک فتح) پرکابردترین آیه مورد استناد رهبری در یک سال اخیر

آیه سال تشکیلات (29 سوره مبارک فتح) پرکابردترین آیه مورد استناد رهبری در یک سال اخیر

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، توجه به قرآن و استفاده از آن برای مدیریت جامعه اسلامی از رویکردهای اصلی رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است به طوری که بیانات ایشان از لحاظ استفاده مستقیم از آیات و روایات دارای بسامد بالایی است و این استنادها درباره‌ی موضوعات اجتماعی-سیاسی روز بیان شده است، که مدیریت جامعه براساس قرآن را نمایش می‌دهد.

 

در این راستا بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری استنادهای قرآنی بیانات یکسال اخیر رهبر انقلاب را بررسی کرده است و طبق بررسی آیه سال تشکیلات اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان (آیه 29 سوره فتح) جزو پرتکرارترین آیه در کلام رهبری بوده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در طی سخنرانی‌های سال اخیر به ۱۷۰ آیه از قرآن تمسک نموده که این آیات در ۴۴ سوره قرار گرفته است؛ سوره‌های ابراهیم، احزاب، اعراف، آل‌عمران، الرحمن، اسراء، انسان، انعام، انفال، انشراح، بروج، بقره، توبه، جاثیه، جمعه، حج، حجر، حجرات، حدید، سبأ، شوری، صافات، صف، ضحی، طلاق، طه، طور، عنکبوت، فتح، ق، قصص، مائده، محمد، مزمل، ممتحنه، منافقون، نجم، نحل، نساء، نصر، هود، یوسف و یونس. در این میان سهم سوره‌های مکی ۲۵ سوره و سهم سوره‌های مدنی ۱۹ سوره است.

 

سوره‌های پر بسامد در سخنان رهبر انقلاب در سال اخیر به ترتیب عبارت است از: سوره‌های آل‌عمران، بقره، فتح، توبه، نساء، انفال، احزاب، حج، محمد، ابراهیم، اعراف، نحل، طه و مائده که ۱۰ سوره‌ی آن مدنی و ۳ سوره‌ی باقی مانده مکی بشمار می‌آید.

آیات پرتکرار نیز برابر است با آیات: فتح۲۹، حج۴۰،آل‌عمران۱۷۳، آل‌عمران۱۷۰، فتح۲۲تا۲۳، آل‌عمران۱۱۸، محمد۷ و نساء۷۶؛ جالب توجه آنکه تمامی این آیات، آیات مدنی بوده و به بعد از تشکیل حکومت نبوی ناظر است

گفتنی است ، طبق رسم هرسال اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با شروع سال نو، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری آیه ای را به عنوان آیه سال تشکیلات به اعضای انجمن های اسلامی دانش آموزان معرفی می کنند و برنامه های یک سال اتحادیه به اساس این آیه شکل می گیرد که امسال آیه ( 29سوره فتح) به عنوان آیه سال تشکیلات معرفی شد.

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید