در نشست شورای هماهنگی تشکل‌های دانش‌آموزی با موضوع دبیرخانه بیانیه گام دوم انقلاب؛

حاجی میرزایی: زمانی می‌توانیم دین خود را به مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب ادا کنیم که جوان امروز از روز قبل توانمندتر و امیدوارتر شده باشد

حاجی میرزایی: زمانی می‌توانیم دین خود را به مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب ادا کنیم که جوان امروز از روز قبل توانمندتر و امیدوارتر شده باشد

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به نقل از خبرگزاری پانا؛ وزیر آموزش‌وپرورش در نشست شورای هماهنگی تشکل‌های دانش‌آموزی با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب، بیان کرد که زمانی می‌توانیم دین خود را به مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب ادا کنیم که جوان امروز از روز قبل توانمندتر و امیدوارتر شده باشد.
 
محسن حاجی میرزایی با تبریک فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر، با اشاره به گزارش‌های مطرح‌شده ضمن تشکر و قدردانی از زحمات دبیرخانه دانش اموزی گام دوم انقلاب در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش اموزان و دیگر تشکل ها  در این نشست بیان کرد: «نسبت کاری که انجام‌شده باکاری که باید انجام شود، مهم است. کار درخور، متناسب با موضوع کار فرق می‌کند؛ لذا اندازه، اهمیت و عظمت کار با توجه به موضوع کار متفاوت است. بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با آینده یک نسل و جامعه و به تعبیر مقام معظم رهبری آینده انقلاب مواجه است. بنابراین انجام کاری با چنین وسعت، تعریف کار درخور آن متفاوت است.»
 
وی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب سندی بسیار مهم و اساسی است، اظهار کرد: «هیچ نهاد دیگری در قبال گام دوم انقلاب به‌اندازه آموزش‌وپرورش مسئولیت ندارد زیرا مقام معظم رهبری در این سند بیش از ۴۰ بار از جوانان نام‌برده است لذا مخاطبین اصلی این سند جوانان است.»
 
وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: «جوانان در بهترین دوران شکل‌گیری شخصیت و هویتشان در اختیار آموزش‌وپرورش هستند، لذا وظیفه ما در قبال دانش آموزان و انتقال اندیشه‌های گام دوم انقلاب به آنان مهم است. همچنین وظیفه تبیین و تشریح گام دوم انقلاب وظیفه همه بخش‌های آموزش‌وپرورش است. آموزش‌وپرورش در همین راستا باید بتواند دانش‌آموزانی تربیت کند که برای یک زندگی شرافتمند در مسیر حمایت از انقلاب اسلامی حرکت کند، پیشرفت جامعه را شکل دهد و همه این تربیت‌ها در آموزش‌وپرورش شکل می‌گیرد. مبانی نظری و تجربی می‌گوید که آینده جامعه در گرو فعالیت های آموزش و پرورش است.»
 
وی با اشاره به اهمیت بیان امید و امیدواری در سند گام دوم انقلاب گفت: «جامعه‌ای برای تحرک، سخت‌کوشی، تحول، جهش، جدیت و ... آمادگی دارد که امید به آینده داشته باشد و یکی از اهداف این بیانیه امیدبخشی به جوانان است.»
حاجی میرزایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در عید سعید قربان که فرمودند، که با دو پدیده تحریف و تحریم مواجه هستیم، گفت: «تحریف باهدف تخلیه امید و دلسرد کردن جامعه از آینده اتفاق می‌افتد.»
 
وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه جامعه تحت تحریم‌های گسترده بین‌المللی است لذا نباید برنداشته ها و کاستی‌هایش در این شرایط تأکید کند، گفت: «این نگاه ما را از داشته‌هایمان غافل می‌کند و سیطره چنین نگاهی ما را از اندیشه داشته‌هایمان غافل می‌کند.»
 
این مقام مسئول ادامه داد: «تحولاتی که در بدترین دوره اقتصاد کشور در عرصه‌های مختلف اعم از مدیریت منابع آب، پتروشیمی، فولاد، راه‌آهن، کشاورزی، صنعت و افزایش دسترسی طبقات محروم به آموزش افتاده است، گام‌های بلند و محکمی است لذا نباید با تمرکز بر کاستی‌ها، ناامیدی را تزریق و قدرت مقاومت جامعه را متزلزل کنیم. در چنین شرایطی بیشتر از همه ما نسل جوان به امید نیاز دارد زیرا این نسل قرار است آینده انقلاب و ایران را بسازد.»
 
وی با تأکید مجدد بر مفهوم امید در بیانیه گام دوم انقلاب تصریح کرد: «برای اجرایی کردن گام دوم انقلاب در آموزش‌وپرورش نیازمند هدف‌گذاری هستیم لذا اقدامات انجام‌شده بدون هدف‌گذاری معنایی نخواهد داشت. نتایج فعالیت‌ها باید مشخص شود و زمانی می‌توانیم دین خود را به مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب ادا کنیم که جوان امروز از روز قبل توانمندتر و امیدوارتر شده باشد. بنابراین لازم است هدف‌ها به نتایج واقعی متصل شوند و جوانان مهارت بیشتری جهت حضور در جامعه و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی داشته باشند.»
حاجی میرزایی در پایان گفت: «برای رسیدن به این اهداف نیازمند معلم توانمند هستیم لذا در جذب و توانمندسازی معلمان باید برنامه‌ریزی کنیم. همچنین بر برنامه درسی که توانایی اجرایی گام دوم انقلاب را داشته باشد، متمرکز شویم؛ و نظام ارزشیابی متناسب با گام دوم انقلاب داشته باشیم که بتواند رسیدن به اهداف سند تحول و گام دوم انقلاب را ارزیابی کند؛ لذا هر مهارتی که آموزش داده می‌شود باید ارزشیابی شود و با توسعه نظام ارزشیابی باید قادر باشیم تا اهداف سند تحول و گام دوم انقلاب را پایش کند.»
 
پیش‌ازاین نشست، سه جلسه برنامه‌ریزی گام دوم انقلاب با حضور نمایندگان معاونت‌ها، سازمان‌ها، مراکز و دانشگاه فرهنگیان و با مدیریت معاونت پرورشی و فرهنگی برگزارشده است و امروز اولین نشست شورای هماهنگی تشکل‌های دانش‌آموزی با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب با حضور وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد.
در ابتدای این نشست حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ضمن تشکر از حسن اعتماد به مجموعه اتحادیه به عنوان دبیرخانه دانش آموزی این بیانیه ورود با تامل و تعمق در مواجه با بیانیه را امری اساسی و راهبرد اصلی دبیرخانه دانست و با اشاره به سیاست ها و رویکرد های اختصاصی جامعه نوجوان کشور مجموعه اقدامات سال اول دبیرخانه را حرکت در این مسیر عنوان کرد.
در ادامه نیز علی جانباز معاون فرهنگی، اجتماعی اتحادیه نیز گزارش اجمالی از روند اقدامات ، تولیدات و برنامه های دبیرخانه به اعضا ارائه نمود که مورد توجه مقام عالی وزارت و دیگر اعضا قرار گرفت .
گفتنی است دبیرخانه دانش آموزی بیانیه گام دوم در تیرماه سال 98 با مصوبه شورای هماهنگی تشکل های دانش آموزی به اتحادیه واگذار گردید و در طی مدت فعالیت ضمن تولید اسناد راهبردی مواجه با بیانیه 10 عنوان کتاب، 25 عنوان کلیپ ترویجی، پژوهش های کاربردی وبرگزاری 30 جلسه دبیرخانه استانی و ستادی برگزار گردید.
 


ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید