مدیر عامل موسسه علمی آینده سازان:

هدف: سیمای علمی انجمن های اسلامی دانش آموزان

هدف: سیمای علمی انجمن های اسلامی دانش آموزان
 
 
به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان، سید قاسم حوائجی مدیر عامل موسسه علمی آینده سازان در گفتگویی صمیمی ابتدا به نحوه شکل گیری موسسه آینده سازان اشاره کرد و افزود: از زمان تشکیل اتحادیه، اعضای آن معروف به بچه های فکری بودند و بگونه ای اهل اندیشه و شاید بتوان آن ها را تیزهوشان فرهنگی نامید و از آنجایی که دارای روحیات مذهبی و تفکرات دینی و اعتقادی بودند، در دوران دفاع مقدس، اهل جبهه رفتن و حضور در صحنه های دفاع هم بودند که همین امر باعث وجود دغدغه ای مبنی بر حضور این بچه ها در جبهه ها و عرصه های فرهنگی بود که دچار افت تحصیلی نشوند و از دانشگاه و تحصیل باز بمانند و از طرفی وجود نگرانی از باب کسانی که به کرسی های بالای تحصیلی دست پیدا کنند که دغدغه انقلابی و مذهبی نداشته باشد.
لذا اتحادیه تدبیر خوبی را اتخاذ کرد و در کنار نشریه ای که چاپ می کرد یک پیوستی تحت عنوان کنکور های مکاتبه ای نیز منتشر کرد و درواقع کمکی بود برای بچه های انجمنی تا از درس و ارتقای تحصیلی عقب نمانند. استقبال خوبی از این کنکور های مکاتبه ای شد تا جایی که در سال 1364 منجر به تاسیس موسسه علمی آینده سازان شد. پس از آن موسساتی دیگر با کمک آینده سازان تاسیس شدند.  
 
ضمن تشکر از شما بخاطر وقتی که در اختیار ما قرار دادین،  کمی از خودتان برایمان بگوید، گویا از سوابق کار تشکیلاتی خوبی در تشکل برخوردارید؟
من از سال 75-76 در مقطع دوم راهنمایی بود که وارد اتحادیه شدم که در آن زمان  در بعضی از استان ها و شهرستان ها بود که در طرح راهنمایی اتحادیه  خراسان رضوی شهر مشهد جذب این تشکیلات شدم. اولین انجمن اسلامی را در مدرسه سمپاد مشهد راه انداری کردیم و از سردبیری نشریه گرفته تا سرگروه و معاون برادران و در یک مقطع قائم مقام مسئول استان و در نهایت از سال 92 تا 98 مسئول اتحادیه استان خراسان رضوی شدم .  
 
مدیرعامل موسسه شدن چه حال و هوایی دارد؟ برایمان از موسسه و فعالیت فعلی در کسوت مدیرعاملی بگویید؟
حالا که بحث مسئولیت و مدیر عاملی موسسه پیش آمد، اول اینکه یاد و خاطره همکار عزیزمان مرحوم آقای دکتر اشتری را گرامی میداریم، ایشان چه در دوره ای که معاون موسسه علمی آینده سازان بودن و چه در ایامی که سرپرستی موسسه را بر عهده داشتن خدمات بسیاری را انجام دادن. در پاسخ به سوال شما، موسسه در انجام ماموریت اول خود که شامل خدمات تحصیلی به بچه های انجمنی در حوزه کنکور بوده است ویا تامین مسائل مالی از حوزه درآمد زایی علمی، بسیار خوب عمل کرده است اما در حوزه ماموریت تغییر رویکر آن دغدغه های زیادی برای من وجود دارد و در واقع پاسخ به این سوال که چه کار باید بکنیم که سیمای علمی در انجمن اسلامی ایجاد شود چرا که وقتی از انجمن اسلامی دانش آموزان نام می بریم روحیه انقلابی گریی، بسیار نمود دارد و ما فاصله زیادی داریم تا چهره و سیمای علمی انجمن اسلامی را به رخ بکشیم، این تمام احساس مسئولیت و دغدغه من نسبت به ماموریت موسسه است.
جناب آقای حوائجی اخیرا پورتالی از طرف موسسه علمی شکل گرفته به نام زبدگان. هدف از را اندازی این پرتال چیست؟ چه برنامه ای در این خصوص دارید؟
نظام تعلیم و تربیت و بخصوص آموزش و پرورش دارای یک نقص جدی است. بگونه ای که وقتی دانش آموزی دیپلم می گیرد، صرفا فقط یک مدرک است و هیچ امتیازی جز رفتن به دانشگاه برای آن ندارد، با اینکه در کشور های پیشرفته با داشتن مدرک دیپلم به کار اشغال پیدا می کند. در واقع مهارت هایی که یک نوجوان برای زندگی کردن نیاز است که داشته باشد در مدرسه به آن داده نمی شود مانند مهارت مدیریت در زندگی، مهارت های اقتصادی و حتی مهارت های گفتاری ساده و ... لذا موسسه علمی آینده سازان برآن شد با ایجاد این پورتال ضمن ارائه راهنمایی تحصیلی، در کنار خواندن درس به مهارت آموزی بپردازد تا هم زمینه اقتصادی کوتاه مدت برای او فراهم شود و هم یک افق بلند شغلی را ببیند و در واقع از نقطه ای شروع کند که آموزش و پرورش، آموزش عالی و موسسات کنکوری غیر انتفاعی برنامه ریزی برای یک دانش آموز را تمام می کنند، احساس کردیم این نیاز نوجوان و جوان دانش آموز ما است.
 
 آیا این رویکرد مبتنی بر چهره علمی تشکل است؟ شما چه برنامه جدی در این خصوص دارید؟
متاسفانه تک بعدی کار کردن در آموزش و پرورش یکی از ضعف هایی است که در کشور ما وجود دارد، به صورتی که فقط به بعد آموزشی (آموزش حفظی محور) می پردازد و مسئله پرورش اهمیت چندانی ندارد. شعار موسسه علمی آینده سازان، آموزش برای یادگیری بهتر است نه نمره بیشتر و هدف از ایجاد پورتال زبدگان این است که نگاه تک بعدی برداشته شود، لذا در این پورتال 4 بخش وجود دارد که شامل:
  • کارگاه مهارتی با موضوع کسب مهارت های متنوع اجتماعی، اقتصادی و فنی
  • خدمات علمی درسی اعم از، پیش بینی آزمون های متنوع علمی درسی و ترسیم نمودار رشد تحصیلی و مشاوره تحصیلی
  • گردشگری علمی با محوریت بگارگیری بهترین مدل های آموزشی عملی برای درک بهتر موضاعات مانند بازدید از مجموعه های علمی، آموزشی و صنعتی
  • مسابقات علمی، با هدف انگیزه بخشی و رشد استعداد های دانش آموزان 
در واقع یک بسته محتوایی شامل هم موضعات تئوری و هم موضوعات عملی است
خب نسبت این پورتال با تشکل اتحادیه چیست؟
مبنای تشکل اتحادیه همان آیه شریفه، "یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة" است به معنی تزکیه تعلیم و بخش جدی از این پورتال به این مبحث می پردازد. به طور خاص از بچه های انجمنی انتظار می رود که آدم های توانمندی باشند و به قول معروق یک سر و گردن از همکلاسی های خود بالاتر باشند و معمولا هم زمانی که به دانشگاه یا حوزه می روند از بقیه فعال تر هستند یا به اصطلاح، لیدر می شوند چون دوران آماتوری و آزمون و خطای خود را در زمان دانش آموزی گذرانده اند.
به همین خاطر توانمند سازی بچه های انجمنی در عرصه های مختلف، ماموریت زبدگان است. البته با وجود رویکرد موسسه و ارائه خدمات به همه دانش آموزان، یک امتیازاتی در غالب تخفیف ها برای اعضای تشکل انجمن اسلامی در نظر گرفته شده که بر اساس جایگاه تشکیلاتیاا در انجمن اسلامی متفاوت است. علاوه بر این، خدمات و آموزش ها صرفا متمرکز بر تهران نیست بلکه تمامی استان ها و شهرستان ها را تحت پوشش قرار می دهیم و بر این اساس اتحادیه هر استان یا شهرستانی که پای کار بیاید اعم از مشارکت در تولید آن محصول و خدمت یا صرفا رابط استفاده از مجموعه های مهارت آموزی باشد، طی یک جدول مالی به ازای هر تراکنشی که اتفاق می افتد، درصدی از درآمد به آن اتحادیه و انجمن اختصاص داده می شود.
 
 گویا قرار است پورتال زبدگان در بستر موسسه علمی آینده سازان شکل بگیرد روند انجام فعالیت و خدمات این پورتال را بگویید و بفرمائید که نقش موسسه علمی آینده سازان در این راه اندازی آن چیست؟
مطابق سند راهبردی که در زمان آقای دکتر استعدادی مدیرعامل سابق موسسه با محوریت ایفای نقش موسسه علمی آینده سازان در نقشه جامع علمی فرهنگی کشور و با همفکری مدیران عامل ادوار گذشته موسسه، دبیران کل ادوار اتحادیه، مدیران موسسات علمی درسی و مسئولین آموزش و پرورش تدوین شد، به چهار رکن اصلی در سند راهبردی موسسه رسیدیم که شامل  مهارت آموزی، گفتمان سازی، گسترش دایره مخاطبان و  اصلاح الگوی سازمانی است و بر این اساس موضوع مهارت آموزی در صدر ارکان سند راهبری موسسه قرار گرفت و از این جهت عملیات زبدگان که در سال 1399 شروع شده است در راستای مهمترین راهبرد موسسه علمی آینده سازان می باشد. 
 
و کلام آخر...
با توجه به چابک سازی ساختار موسسه و اجرای سند راهبردی و همچنین به روز کردن نیاز ها و استعداد های خود این نوید را به بچه های انجمنی میدهم که در سال 1399 قرار است اتفاقات ویژه و حرکت رو به رشد و جهش جدی در مسیر حرکتی موسسه اتفاق خواهد افتاد.
 

 گفتنی است پرتال زبدگان به آدرس www.zobdehgan.com از تیرماه سال جاری آماده بهره برداری گردیده و به دانش آموزان سراسر ایران خدمت ارائه می نماید.


ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید