در آیین امضاء تفاهمنامه همکاری با سازمان سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور:

"شهردار مدرسه" اولین فرصت برای نقش آفرینی اجتماعی نوجوانان

"شهردار مدرسه" اولین فرصت برای نقش آفرینی اجتماعی نوجوانان

 

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با حضور حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه و دکتر مسعود نصرتی جانشین رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، تفاهمنامه همکاری با هدف تنظیم چارچوب عملیاتی همکاری متقابل و مشترک در زمینه فعالیت های فرهنگی- اجتماعی دانش آموزی و مدرسه به امضاء رسید.
 
حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش در آیین امضاء تفاهمنامه، ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری جلسه گفت: این جلسه مقدمه ای است برای اولین مواجهه زیست بوم نوجوانان در مدرسه همراه با تعهدات اجتماعی که باید در محور مدرسه با آن آشنا شوند. قطعا اگر نظام بخواهد آینده خود را تضمین کند و نقطه زنی دقیقی را انجام دهد باید بر روی دوران نوجوانی و دانش آموزی سرمایه گذاری کند.
 
حسین تاریخی، تحصیل و تعهد اجتماعی دانش آموزان را امری راهبردی و استراتژی برای نظام و انقلاب دانست و افزود: اینکه دانش آموز در این مقطع سنی هنگامی که در مدرسه قرار دارد بداند که در همان محیط مدرسه و در کنار تحصیل علم نسبت به خدمات اجتماعی تعهد و توانمندی دارد. البته ما تجربه بسیار شیرینی داریم از باب اینکه مسئول انجمن اسلامی در مدرسه اداره را 3 روز در هفته با رضایت کامل مدیر مدرسه بر عهده گرفته است.
دبیرکل اتحادیه ضمن اشاره به ماموریت اصلی انجمن های اسلامی دانش آموزان گفت:  امیدواریم که این اتفاق مهم با توجه به ظرفیت هایی که در انجمن اسلامی هست و رویکرد ویژه آن اعم نخبه یابی و نخبه پروری بتواند زمینه ای را فراهم کند تا نسلی آشنا و توانمند در محیط پیرامونی خود تربیت شوند.
 
در این مراسم جانشین رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن ابراز خرسندی از اجرای این طرح( شهردار مدرسه) گفت: موضوع تفاهمنامه در واقع رویکرد فرهنگی و بنیادی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در مدارس برای ایجاد آدرسی به آینده سالیانی است که شروع شده است و عنوان "شهردار مدرسه" برای ما بسیار جذاب است چرا که میتوانیم برنامه های حوزه مدیریت شهری را در مدارس تعریف کنیم.
 
نصرتی افزود: تمرین کار گروهی، ایجاد زمینه بروز تفکر شورایی، برنامه ریزی گروهی و عمل بر مبانی برنامه برای رفع مشکلات و در نهایت سپردن پاره ای از اختیارات به نوجوانان و جوانان موجب کشف و پرورش استعدادها و مدیرپروری و افزایش حس تعلق در آنها خواهد شد.
 
وی افزود: تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، با این اهداف و به منظور تبیین نقشه راه و تدوین برنامه‌های عملیاتی است تا بتواند زمینه های بروز شایسته ترین افراد را برای مدیریت در کشور فراهم آورد.
شایان ذکر است،‌یکی از اهداف این تفاهم نامه، تنظیم چارچوب عملیاتی همکاری متقابل و مشترک در زمینه فعالیت های فرهنگی- اجتماعی دانش آموزی و مدرسه محور با تاکید بر اجرای طرح شهردار مدرسه است و به موجب مفاد این تفاهم نامه، فرایند اجرایی طرح شهردار مدرسه به این شرح است که ابتدا نامزدی دانش‌آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان برای مسئولیت‌های شورای مدرسه، شهردار مدرسه و معاونت‌های آن اعلام می شود و انتخاب شهردار و اعضای شورای مدرسه و معاونین شهردار با رای دانش‌آموزان صورت می گیرد و توجیه انتخاب شدگان توسط کارشناسان و رابطین طرح در شهرداری‌ها و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان صورت می پذیرد.

 

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید