گفتگوی صمیمی با مرتضی جهانبازی، مسئول دبیرخانه هیئت انصار المهدی (عج):

هیئت انصار المهدی (عج)، جایی مثل دوکوهه برای اتحادیه است

هیئت انصار المهدی (عج)، جایی مثل دوکوهه برای اتحادیه است
 
 
به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی، مرتضی جهانبازی مسئول دبیرخانه هیئت انصار المهدی(عج) در گفتگوی صمیمی خود، از اتفاقات خوب دانش آموزی هیئت ها گفت.
 
جناب آقای جهانبازی لطفا خودتون رو معرفی کنید و از سوابق تشکیلاتی بگید؟
 
بسم الله الرحمن الرحیم
مرتضی جهانبازی هستم، مهندسی صنایع را از دانشگاه صنعتی اصفهان گرفتم. از سال 1387 که دوران سربازی خود را شروع کردم عصر ها و شبهایی که مراسم هیئت برقرار بود می آمدم و اینگونه وارد اتحادیه شدم. کمک میکردیم که برنامه های هیئت برگزار شود و از سال 1388 تا ابتدای سال 1390 مسئول هیئت انصار المهدی(عج) استان چهار محال و بختیاری بودم. از سال 1390 تا سال 1398 مسئول شهرستان شهرکرد بودم و از پاییز سال 1398 هم مسئول اتحادیه انجمن های اسلامی استان چهارمحال و بختیاری شدم.
 
 
آقای جهانبازی هیئت چیست؟ و بچه هیئتی کیست؟
آن چیزی که از فرمایشات مقام معظم رهبری برداشت میکنیم این است که: بچه هیئتی یعنی شیعه واقعی است و پای کار امام حسین(ع) است و در واقع هدف و راه آمام حسین (ع) را خوب فهمیده و اشک سیاسی می ریزد و از دیگر ویژگی های یک بچه هیئتی انقلابی و ظلم ستیز بودن است. نسبت به وقایع و تحولات جهانی حساس است و در زمینه مسائل داخلی اگر اتفاقاتی از جمله حوادثی مانند سیل زلزله و ... بیافتد حتما پای کار است و در یک کلام نسبت به جامعه و اطرافیان بی تفاوت نیست. به عقیده من هیئت ها دوکوهه اتحادیه هستند به این معنی که بچه ها و قتی به هیئت می آیند آموزش می بینند و آماده می شوند برای انجام ماموریت ها و کار در مدرسه. 
 
 
جناب آقای جهانبازی شما به عنوان پرچم دار هیئت دانش آموزی شناخته شدید. لطفا بفرمائید که شاخصه های هیئت دانش آموزی چیست و بچه های دانش آموز چگونه هیئت داری کنند؟
اولا یک تفکیک قائل باشیم بین انواع هیئت ها، ما یک هیئت مدرسه ای داریم که در واقع در مدرسه برگزار می شود و یک هیئت شهری داریم. اولین شاخصه های هیئات دانش آموزی به طور اختصاصی این است که خود دانش آموزان آن را برگزار کنند و مسئولیت هیئت بر عهده خود دانش آموزان است در واقع به صورتی است که همه کاره هیئت خود دانش آموزان هستند و حتی بزرگتر ها را نیز به کار گرفته اند از چگونگی برگزاری جلسات گرفته تا فضاسازی و کلیه اموری که به محتوا و اجرای برنامه هئیت مربوط می شود. . وجود مربیان در کنار دانش آموزان هیئتی به تعریف نقش چهارگانه آنان مربوط می شود. انگیزه سازی، آموزش، هدایت و حمایت از مهمترین وضایف مربیان حاظر در هیئات دانش آموزی هستند.
البته چند شاخصه دیگر در این هیئت ها و شاید در هیئت های دیگر هم به چشم بخورد حضور دانش آموزان است و خیلی وقت ها اولیا آنها و معلمان آن ها نیز شرکت می کنند اما محتوای آن دانش آموزان هستند.
شاخصه سوم این است که هیئت بر اساس ذائقه دانش آموزان اداره می شود مثلا سخنران جوری صحبت می کنند که دانش آموزان بپسندند یا مداحی باید دانش آموز پسند باشد و حتی روضه خیلی طولانی خوانده نمی شود و یا اینکه روضه ها با موضوع ویژه در اینجا خوانده نمی شود. در اینجا باید یک نکته را یادآوری کنم که منظور از دانش آموزان و هیئت دانش آموزی، همه دانش آموزان هستند و فقط مقصود ما دانش آموزان عضو انجمن اسلامی نیستند.
شاخصه های عمومی هم وجود دارد مانند اینکه هیئت انصار المهدی(عج) منبر محور و انقلابی است و خط و ربطش با انقلاب است.
شاخصه دیگر هیئت این است که در طول تشکیلات تعریف می شودبه این معنی که خود هیئت در مرکز یک فرایند تربیتی قرار دارد و خیمه های معرفت و برنامه های آموزشی و حتی کادر اتحادیه استان نیز در اطراف آن حضور دارند. از ویژگی های هیئت انصار المهدی (عج) این است که دارای یک شبکه است یعنی خود اعضای انجمن های اسلامی در مدارس نسبت به جذب اعضای این شبکه (هیئت) اقدام می کنند.  
 
 
 
هیئت دانش آموزی انصار المهدی(عج) با توجه به این شرایط خاص بیماری کرونا چه تدابیر و برنامه هایی را اندیشید؟
اهمیت این موضوع وجه مشترک همه هیئت ها است و هیئت انصار المهدی(عج) نیز به صورت ویژه به آن پرداخته است. موضوع اصلی "برگزاری هیئت با اجرای دستور العمل های بهداشتی" بود. خیلی از استان ها که برنامه های هیئت را برگزار کرده اند ابتدا در فضای باز اجرا شده است و دوم اینکه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی حتما در آن ها رعایت شده است. به عنوان مثال هیئت در حیاط مدرسه ها برگزار شده است یا روی چمن ورزشی در ورزشگاه ها برگزار شده است. البته بعضی از استان ها کار خلاقانه ای را کرده اند و اقدام به برگزاری هیئات سیار کردند و به واسطه آن به خانواده های شهدا یا محرومین سرکشی کرده اند. 
بعضی از هیئت ها نیز برنامه های متنوعی از جمله جمع آوری کمک های نقدی برای آزاد سازی زندانیان و یا کمک به خانواده های محروم و نیازمند و همچنین تهیه اقلام مورد نیاز در قالب کمک های مومنانه داشتند.
 
 
 
آقای جهانبازی از اتفاقات خوب هیئتی و حال و هوای دانش آموزی برامون بگید؟
به نظر من همه لحظات هیئت ها، اتفاقات خوبی هستند و هنگامی که تلاش و مجاهدت بچه هیئتی ها را برای کمک رسانی و انجام فعالیت ها مثل کمک مومنانه و مواسات و همدلی میبینیم خود یک اتفاق خوب است.
 
 
کلام آخر یک بچه هیئتی...
امید داریم که ان شاالله شبکه هیئت های انصار المهدی(عج) کل کشور تقویت شوند و هیئت ما در شهر ها و استان ها هرکدام هیئت شاخص داشته باشند و تلاش میکنیم که این امر تحقق پیدا کند.
 
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید