دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌‌آموزان خبر داد

آموزش و تربیت تعطیل بردار نیست

آموزش و تربیت تعطیل بردار نیست

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حسین تاریخی در دومین اجلاسیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان که به صورت مجازی در اردوگاه شهید باهنر تهران درحال برگزاری است اظهار کرد: امسال با شیوع ویروس منحوس کرونا، کنگره شکل و شمایلی جدید پیدا کرده است که هم فرصت‌ها وظرفیت‌هایی جدید فراهم کرده و هم محرومیت‌هایی را برایمان به بار آورده است.

 

وی با بیان اینکه کنگره بزرگترین اجتماع تشکیلاتی ماست و از ویژگی‌های ممتاز تشکل ما، اردوهای سرشار از شور و نشاط و شادابی و اخوت ایمانی، و لحظات ناب دعا و نیایش و نماز جماعت و هیئت بوده است افزود: محرومیتِ دیدار حضوری گرچه از شور این گردهمایی بزرگ تشکیلاتی تا حدودی کاسته است، اما خللی در انگیزه‌ها و تعلق تشکیلاتی و تعامل و ارتباط اعضای انجمن‌های اسلامی ایجاد نکرده است و مطمئنیم که با تغییر شکل برگزاری، ماهیت کنگره تغییر نخواهد کرد و به اهداف خود خواهد رسید.

 

تاریخی ادامه داد: به برکت بهره مندی تشکل از نرم افزارهای فکری و ابزارهای اجرایی و اسناد بالادستی که ذیل راهنمایی‌ها و ارشادات نماینده مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) با دوراندیشی از سال‌ها پیش ایجاد شده است، جزو معدود مجموعه‌هایی بودیم که توانست خود را با شرایط خاص کرونایی تطبیق دهد و نه تنها در این ایام در انزوا قرار نگیرد، بلکه با طراحی برنامه‌هایی جدید همچون گذشته، خود را در وسط میدان قرار دادیم و در این مدت، شاهد اتفاقاتی مبارک و میمونی بودیم.

 

بسیج امکانات و حضور میدانی اعضای انجمن‌های اسلامی در مبارزه با بیماری منحوس کرونا

 

دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌‌آموزان اشاره کرد: از همان روزهای نخست، بسیج امکانات و حضور میدانی اعضای انجمن‌های اسلامی در مبارزه با بیماری منحوس کرونا آغاز و ضدعفونی کردن معابر و تولید ماسک و فعالیت‌های میدانی آغاز شد و روح حماسه و ایثار و جهاد همچون گذشته در اعضای انجمن‌های اسلامی درخشیدن گرفت. در طرح همدلی و مواسات نیز اعضای انجمن اسلامی کمک‌های شایانی را به نیازمندان داشتند و در همین مدت، مجموعه احسان در تشکل تاسیس شد تا مرکزی باشد برای دستگیری از نیازمندان. در این مدت شبکه منسجم تشکیلاتی اتحادیه که به صورت مویرگی در شهرستان‌های سراسر کشور توسعه یافت و با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) شاهد توزیع بیش از 22 میلیون ماسک در 16 استان کشور و در 200 نقطه از سراسر کشور توسط اعضای انجمن‌های اسلامی بودیم.

 

وی عنوان کرد: گذر از این شرایط ویژه علاوه بر تدبیرهای بهداشتی و مجاهدت‌های میدانی نیازمند ذکر و دعا و توجه به مبدا لایزال خلقت و توسل به خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) بود و لذا از این رو، محورهای متعددی توسط اعضا پیشنهاد و اجرا شد. از همان روزهای نخست، هیئت‌های دانش‌آموزی انصارالمهدی(عج) به صورت مجازی و با ابتکار و خلاقیت مثال زدنی آغاز شدند و برخی استان‌ها تولید برنامه‌های معنوی و معرفتی با قابلیت پخش در فضای مجازی را در دستور کار قرار دادند. پویش مجیب با محوریت دعای هفتم صحیفه سجادیه نیز از ابتکارات خوبی بود که در این مدت انجام شد و انتشار توصیه نامه نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه نیز چراغ راهی برای همه اعضا شد. در مناسبت‌های خاص نیز همچون اعیاد شعبانیه و محرم هم هیئت‌های انصارالمهدی(عج)خوش درخشیدند و هم برنامه‌هایی همچون اجراهای خیابانی گروه‌های سرود که به صورت محله به محله انجام می‌شد، شوری دیگر به این ایام الله بخشید. طرح میزبانی "غدیر به توان میلیون" و برنامه‌های اربعین حسینی نیز از دیگر برنامه‌های شاخص این حوزه بودند.

 

آموزش و تربیت تعطیل بردار نیست

 

تاریخی ادامه داد: مدرسه تعطیل شده بود اما آموزش و تربیت تعطیل بردار نیست. باید فکری می‌شد تا محرومیت دانش‌آموزان از حضور در مدرسه، موجب افت فعالیت‌های تربیتی تشکل و آموزش‌های درسی آنها نشود. موسسه علمی آینده سازان در این مدت درخشش خوبی از خود نشان داد که پشتیبانی علمی از دانش‌آموزان، کلاس‌های آنلاین شش بعدی و مدرسه نوروزی از جمله آنهاست. سایر فعالیت‌های آموزشی نیز به صورت جدی توسط دفتر آموزش و تولید محتوا در دستور کار قرار گرفت که پویش آماده می‌شویم، راه‌اندازی قرارگاه‌های مجازی، توسعه جلسات برخط با حضور سطوح مختلف تشکیلاتی، تولید برنامه‌های رسانه ای و برنامه‌هایی از این دست در دستور کار قرار گرفت.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌‌آموزان با بیان اینکه کرونا و قرنطینه خانگی، شرایط جدیدی را رقم زد که اوقات فراغت دانش‌آموزان بیش از گذشته مطرح بود و باید با غنی سازی این اوقات، از هدررفت سرمایه‌های انسانی و چه بسا ایجاد رخوت و سستی در آینده سازان ایران اسلامی جلوگیری می‌شد گفت: از این رو معاونت فرهنگی مجموعه برنامه‌های متنوعی را طراحی کرد که برخی از آنها عبارتند از: پویش کتابخوانی خانواده، تولید و پخش برنامه تلویزیونی کرونا مثبت از شبکه امید به صورت روزانه، پویش کرونا مثبت با زیرمجموعه‌های متنوعی همچون کرونا کتاب، کرونا مستند، کرونا بازی، کرونا رسانه، کرونا شِکر، کرونا سلامت، کرونا خدمت، کرونا ایده،. گفتگوهای زنده در فضای مجازی با عنوان بوق و کرونا. جشنواره ستارگان هم با حضور بیش از 13 هزار دانش آموز و مربی در بستر فضای مجازی برای دانش‌آموزان متوسطه اول طراحی و اجرا شد که به نوبه خود یک اتفاق متمایز و ویژه محسوب می‌شود.

 

چاپ کتاب کار بیانیه گام دوم

 

وی همچنین اشاره کرد: در حوزه گام دوم نیز تولید و چاپ کتاب کار بیانیه گام دوم و تولید مجموعه کتاب‌های گام به گام انجام شد که بحمدالله به اذعان کارشناسان، یک مجموعه عمیق و هنرمندانه در معرفی بیانیه گام دوم انقلاب است. معاونت‌های سازماندهی برادران و خواهران نیز در این مدت هم در بستر سامانه عقیق و هم با استفاده از سایر بسترهای مجازی تلاش کردند تا ارتباطات تشکیلاتی صورت گیرد و در این مدت کوتاه شاهد رشد چند برابری جلسات و گردهمایی‌های تشکیلاتی بودیم که به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار می‌شد و تشکل توانست جلسات قرارگاهی را با آرایشی جدید بازنمایی کند.

 

تاریخی اظهار کرد: در این مدت استان‌های عزیز مجاهدانه وارد گود شدند و هر کدام حداقل یک برنامه شاخص را متناسب با شراثیط فعلی برنامه‌ریزی و اجرا کردند که جای بسی شکر به درگاه الهی دارد. در شرایطی که احساس و القا می‌شد با شرایط کرونایی، تشکل‌های دانش‌آموزی نیز از حیّز انتفاع ساقط خواهند شد، استان‌های ما چنان خوش درخشیدند که طرح عضویابی هدفمند و طرح انسجام با کیفیتی مطلوب برگزار شد و ما همچون سال‌های گذشته تعداد قابل توجهی انجمن اسلامی داریم و با ابتکار خوبی هم که دفتر برنامه ریزی و ارزیابی داشت، انتخابات سطوح شبکه دانش‌آموزی نیز به صورت مجازی برگزار شد و ان شاء الله در کنگره نیز اعضای دانش‌آموز شورای مرکزی با استفاده از همین ابزار انتخاب خواهند شد.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن اسلامی دانش‌‌آموزان گفت: برنامه‌های خوبی برای سه روزِ برگزاری کنگره طراحی شده است که امیدواریم با حضور فعال و مشارکت جدی اعضاء به نحو احسن اجرا شود. لازم است از اعضای قرارگاه ملی سال گذشته که با وجود محرومیت‌ها خوش درخشیدند سپاسگزاری نمایم و به اعضای جدید خیر مقدم بگویم و برایشان آرزوی توفیق و موفقیت داشته باشم.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید