دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان:

برگزاری تجمع ۱۳ آبان با شعار " با ایران قوی، در اوج افتخاریم"

برگزاری تجمع ۱۳ آبان با شعار " با ایران قوی، در اوج افتخاریم"

به گزارش روابط عمومی  اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، در آستانه سالروز تأسیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، امروز دوشنبه ۱۰ آبان‌ماه، حسین تاریخی، دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان طی نشستی خبری به تشریح اقدامات این نهاد پرداخت و گفت: رخدادها و تحولات انقلاب اسلامی نشان داد که در انقلاب ایران نوجوانان یک مخاطب و بهره‌بردار نبودند بلکه دست‌اندرکار بوده و هر کجا گرهی ایجاد شده، دانش‌آموزان گره‌گشا بوده‌اند.

 

وی جدی‌ترین حرکت دانش‌آموزان طی دوران انقلاب را حماسه ۱۳ آبان برشمرد و گفت: این حرکت و شهادت دانش‌آموران احساس غیرتی در مردم ایجاد کرد که موجب سرعت‌گرفتن حرکت‌های انقلابی و منجر به پیروزی شد.

 

تاریخی حضور ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز در جنگ تحمیلی را نشان دیگری از دست‌اندرکاری دانش‌آموزان در انقلاب و تحولات پس از آن دانست و گفت: هر جا لازم بود گام متفاوتی برداشته شود، حرکت دانش‌‌آموزان پیش برنده بوده است. تأکید و جایگاه دانش‌آموزان در گام دوم انقلاب نیز مؤید همین اهمیت است.

 

وی تصریح کرد: دانش‌آموزان نقش مهمی در شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی خواهند داشت. اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان باسابقه‌ترین تشکل دانش‌آموزی کشور است و ما با به رسمیت شناختن نقش‌آفرینی دانش‌آموزان در گام دوم انقلاب و اعتماد به این نقش‌آفرینی یقیناً شاهد موفقیت آن خواهیم بود.

 

دبیر کل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان ضمن انتقاد از تغییر سن جوانی در دولت قبل از ۱۵ تا ۲۹ سال به ۱۸ تا ۳۵ سال، گفت: در اسناد بالادستی سن جوانی ۱۵ تا ۲۹ سال عنوان شده و این تغییر اجحاف در حق نوجوانان است و امیدواریم با احیای اسناد بالادستی این اجحاف از بین برود.


 

محوریت تحصیل در نظام آموزش و پرورش
 

وی با بیان اینکه علی‌رغم تدوین سند تحول که ۱۰ سال از آن گذشته است، به نقطه مطلوب در حوزه تربیت دانش‌آموزان دست نیافته‌ایم، گفت: با اینکه تربیت در سند تحول دارای شش ساحت مطرح شده، همچنان شاهد محوریت تحصیل در نظام آموزش و پرورش هستیم که امیدواریم در دولت جدید موضوع تربیت محور قرار گیرد.

 

تاریخی خواستار کاهش تصدی‌گری آموزش و پرورش و واگذاری بخش‌های تربیتی به مجموعه‌های قابل اعتماد شد و گفت: تجربه نشان داده هر زمان آموزش و پرورش در حوزه سیاست‌گذاری و رهبری فعال بوده، موفق‌تر عمل کرده است.

 

وی از فعال بودن انجمن اسلامی در ۱۲ هزار مدرسه طی سال گذشته علی‌رغم مشکلات مربوط به کرونا خبر داد و گفت: طی این مدت امکان ارتباط‌گیری از طریق فضای مجازی فراهم شد. البته فضای مجازی در کنار فرصت‌هایی که ایجاد کرد، تهدید‌های جدی نیز برای کاربران نوجوان دارد و در سایر کشورها نیز برای استفاده این رده سنی از فضای مجازی قانون‌گذاری‌های متفاوتی صورت می‌گیرد و صاحب‌نظران باید مواجهه منطقی با این مسئله داشته باشند.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در ادامه از راه‌اندازی مرکز تخصصی اردویی، اردو بهشت خبر داد و گفت: یکی از بی‌نظیرترین ابزار کار فرهنگی، کار اردویی است بر همین اساس تمرکز ما بر طراحی اردوهای تربیتی و تشکیلاتی است تا همه دانش‌آموزان بتوانند تجربه اردوی ماندگار را در طول تحصیل داشته باشند.

 

وی از تدوین تاریخ شفاهی اتحادیه انجمن‌های اسلامی نیز خبر داد و گفت: سال گذشته ثبت مستندات و اقدامات عناصر تأثیرگذار در طول فعالیت در انجمن را ثبت و ضبط کردیم و به زودی در برنامه‌های مختلف این تاریخ شفاهی ارائه خواهدشد.

 

۳۲ درصد دانش‌آموزان در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان کار ویژه دیگر این اتحادیه در سال جاری را فعالیت فرهنگی ـ اجتماعی اعلام کرد و گفت: در خصوص آسیب‌های اجتماعی حوزه دانش‌آموزی کارنامه درخشانی ندارد. ۳۲ درصد دانش‌آموزان در معرض خطر آسیب‌های اجتماعی، پنج درصد در محدوده پرخطر و یک درصد در محدوده فوریت‌های اجتماعی هستند و باید تدابیری در حوزه اجتماعی داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: در سال‌های قبل با اجرای طرح‌هایی تلاش شد دانش‌آموزان از این محدوده پرخطر خارج شوند و ما تلاش داریم شرایط فرهنگی و اجتماعی دانش‌آموزان را تقویت کنیم.

 

با ایران قوی در اوج افتخاریم
 

تاریخی شعار محوری ۱۳ آبان امسال را «با ایران قوی در اوج افتخاریم» اعلام کرد و گفت: اجرای گروه‌های سرود تشکیلاتی در سراسر کشور، برگزاری وبینار تخصصی بازخوانی جنبش دانش‌آموزی در ایران با حضور صاحب‌نظران، اجرای برنامه مشترک با ائمه جمعه در مصلی‌ها، برگزاری تجمع روز ۱۳ آبان و برگزاری راهپیمایی در شهرهایی که امکان آن وجود دارد و تولید محتوای رسانه‌ای و مولتی‌مدیا از برنامه‌های ۱۳ آبان امسال است.

 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا که با توجه به نقش والدین در تربیت دانش‌آموزان و تناقض‌های تربیتی که بین نظام آموزشی رسمی و اصول تربیتی والدین شاهد هستیم، چه برنامه‌ای برای اولیای دانش‌آموزان دارید؟ گفت: اگر خانواده در ضلع تربیتی دانش‌آموزان قرار نداشته باشد، آموزش‌ها مؤثر نخواهد بود.

 

تاریخی تشریح کرد: برای والدین دوره‌های آموزشی تخصصی برای آشنایی بیشتر آنها با ویژ‌گی‌های دوران نوجوانی ترتیب داده‌ایم و عمده تلاش‌های ما ارائه مشاوره با خانواده‌هاست. در ادامه تولید بسته‌های نوجوانانه، مشارکت با خانواده و افزایش ارتباط با خانواده‌ها را در دستور کار داریم.

 

وی در پایان این نشست، ضمن تقدیر از نوجوانان عضو انجمن اسلامی که علی‌رغم وجود محدودیت‌هایی کرونایی دست به تولید آثار فاخری زده و در انجمن بسیار فعال بودند، گفت: دانش‌آموزان به حوزه مهارت‌آموزی ورود جدی داشته‌اند و امیدواریم آموزش و پرورش نیز در این زمینه فعال‌تر شود.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید