وضعیت آزمون سراسری نگران کننده است/ وضع فعلی کنکور قتلگاه عدالت آموزشی است

وضعیت آزمون سراسری نگران کننده است/ وضع فعلی کنکور قتلگاه عدالت آموزشی است

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حسین تاریخی  دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با اشاره به وضعین نگران کننده آزمون سراسری گفت: وقتی از میان برگزیدگان رشته های مختلف، قریب به اتفاق ایشان فارغ التحصیل مدارس ویژه یا غیرانتفاعی هستند، و دانش آموزان مدارس دولتی جایی در این بین ندارند، واضح است که اختلاف طبقاتی در حوزه آموزش و پرورش عمومی جدی تر از سالهای قبل شده و باید فکری به حال وضع عدالت درمیان اقشار مختلف جامعه کرد. صراحتا باید بگوییم وضعیت فعلی کنکور، قتلگاه عدالت آموزشی است و اختلافات آموزشی فعلی در میان دانش‌آموزان مدارس دولتی و غیردولتی گواه این موضوع است.

 

دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ادامه داد: اختلاف سطح علمی دانش آموزان مدارس دولتی با مدارس غیردولتی هر سال دارد افزایش می یابد و این واقعیت تلخ کتمان ناپذیر است و مسئولان امر باید نسبت به اصلاح این روند فکر جدی کنند.

 

تاریخی ادامه داد: باید جستجو کرد که مساله کجاست که چنین بی عدالتی رخ می دهد، نظام آموزشی کنکور محور یا سطح علمی معلمان یا مشکلات زیرساختی آموزش و پرورش؟ هر چه که هست، آنچه اکنون در فضای آموزشی رخ داده است روز به روز از عدالت آموزشی مطلوب فاصله بیشتری می گیرد و کنکور 98 یک بورژوازی آموزشی را در فضای آموزشی کشور ترسیم کرده است، فضایی که در آن دانش آموزان معمولی که توان هزینه های میلیونی ندارند محکوم به شکست هستند و هرچه موفقیت هست برای دانش آموزان مدارس غیردولتی است.
 

دبیرکل اتحادیه با ابراز نگرانی از تغییر سلایق دانش آموزان در عدم اقبال به رشته های پایه نیز گفت: متاسفانه میزان اقبال دانش آموزان به رشته های پایه در سالهای گذشته بسیار افت داشته که این موضوع هرچند برآمده از بازار کار این رشته ها در جامعه است، ولی به جهت اهمیت این رشته ها بسیار نگران کننده است و مسئولان باید فکر جدی برای حل این موضوع کنند، چرا که تضعیف این رشته ها، اثرات پیرامونی ناگواری برای فضای علمی کشور دارد.
 

حسین تاریخی درباره میزان قبولی در آزمون سراسری نیز گفت: موضوع توزیع رشته های دانشگاهی و دانش آموزان نیز نیازمند دقت نظر جدی است. این که داوطلبان دو رشته علوم انسانی و ریاضی فیزیک حدود بیش از 100 درصد شانس قبولی داشته باشند ولی دانش آموزان رشته تجربی 27 درصد شانس قبولی داشته باشند، وجه دیگری از عدم توزیع متناسب رشته در دانشگاه ها و فقدان عدالت آموزشی است. مساله این است که نباید گفتگوها درباره اصلاح ساختار موجود به همین روزها محدود شود و برای اصلاح این وضعیت اقدامی عملی انجام شود.
 

دبیرکل اتحادیه در پایان با ابراز خرسندی از وضعیت علمی دانش آموزان عضو اتحادیه گفت: بحمدالله اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی در آزمون سراسری بسیار موفق بوده اند و حدود 10 تن از اعضای فعال فرهنگی تشکیلاتی اتحادیه موفق به کسب رتبه های زیر 100 و بیش از صد و بیست نفر نیز موفق به کسب رتبه زیر 100 شده اند که البته هنوز آمار نهایی نشده و بعد از بررسی نهایی به اطلاع رسانه ها خواهیم رساند.

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید