خبرگزاری فارس/

مدرسه «نقشه تربیتی» می‌خواهد

مدرسه «نقشه تربیتی» می‌خواهد

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، مجید مجیدی مدیر پژوهشی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس درباره هفته امور تربیتی و تربیت اسلامی، اظهار کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران سرآغاز تحولات و رخدادهای تحول آفرین در شؤون مختلف زندگی مردم شد؛ یکی از عرصه‌های بروز این تحولات، حوزه فرهنگ و به ویژه زمینه تعلیم و تربیت است.

 

وی ادامه داد: یکی از رخدادهای بسیار مهم و مبارک در زمینه تعلیم و تربیت،‌ تأسیس ستادهای امور تربیتی در وزارت آموزش و پرورش در 8 اسفندماه 1358 که یادگار شهیدان رجایی و باهنر است.

 

* تغییراتی در نحوه فعالیت‌های امور تربیتی

 

مجیدی گفت: در طول چهار دهه گذشته، آموزش و پرورش دستخوش تغییرات ساختاری و فرآیندی مختلفی شده است؛ به‌گونه‌ای که این تغییرات بر نگرش معلمان و دانش‌آموزان، متناسب با اقتضائات و شرایط اجتماعی تأثیر‌گذار بوده است.


وی اضافه کرد: نهاد امور تربیتی، به عنوان ستون اصلی تربیت در دستگاه تعلیم و تربیت از این تغییرات مستثنی نبوده و تغییراتی در نحوه فعالیت‌ها، بازتعریف و یا شکل‌گیری مجدد آن در آموزش و پرورش به‌وجود آمده است.

 

* نگاه‌های مختلف به امور تربیتی

 

مدیر پژوهشی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان بیان کرد: گروهی معتقدند تأسیس نهاد امور تربیتی در ساختار آموزش و پرورش به افتراق آموزش و پرورش از یکدیگر دامن زده است و پس از گذشت چندسال از انقلاب و به ویژه با پایان ایام دفاع مقدس، نگاه فن‌سالارانه در آموزش و پرورش غلبه یافته و امورتربیتی به نهادی بروکراتیک و اداری در مدارس تبدیل شده است.

 

وی افزود: در مقابل، گروهی دیگر پیگیری مستمر و هرچه دقیق‌تر فعالیت‌های تربیتی مدارس، تقویت بخش غیررسمی تعلیم و تربیت، کنشگری اجتماعی و سیاسی و تقویت بنیه‌های اعتقادی و انقلابی دانش‌آموزان را از جمله مزایای تأسیس این نهاد بر می‌شمارند.

 

*معلم در جامعه نقش الگو دارد

 

مجیدی اظهار کرد: گذشته از بررسی و نقد دیدگاه‌های مطرح شده، بر اساس اصول تعلیم و تربیت اسلامی که متأثر از آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام است، معلم در جامعه نقش الگو داشته و دارد و متخصص‌ترین افراد در یک حیطه خاص نیز بر شاگردان خود تأثیر مستقیم و غیرمستقیم تربیتی داشته‌اند.

 

وی اضافه کرد: بدیهی است هرچه سن متربیان پایین‌تر باشد این تأثیرپذیری بیشتر خواهد بود. گفتنی است که این تأثیرگذاری و تأثیرپذیری یکسان نبوده و باتوجه به شرایط و وضعیت معلم و شاگرد متفاوت است.

 

*تربیت یک دانش‌آموز به صورت دفعی و توسط یک الگو محقق نخواهد شد

 

مدیر پژوهشی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان اظهار کرد: به گواه بسیاری از معلمان، دانش‌آموزِ برخوردار از شناخت معارف اسلامی و مؤدب به آداب دینی، ضریب سلامت روان مدرسه را افزایش داده و بی‌شک ذهن او آمادگی هرچه بهتر و بیشتری برای فراگیری دانش خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه تربیت یک دانش‌آموز به صورت دفعی و توسط یک الگو محقق نخواهد شد، گفت: نقش خانواده و به‌ویژه پدر و مادر، معلمان و مربیان مدرسه، همکلاسی‌ها، محیط پیرامونی خانه و مدرسه، عوامل و متغیرهای اقتصادی و اجتماعی جامعه در گذر زمان در تربیت یک دانش‌آموز مؤثر خواهند بود. همچنین برای بررسی آسیب‌های رفتاری و مشکلات روان‌شناختی دانش‌آموز نیز باید به این عوامل توجه شده و فرد را در یک نظام ارتباطی بررسی کرد.

 

*اهمیت نقش مربی امور تربیتی دوچندان است

 

مجیدی بیان کرد: در عصر حاضر، آموزش و پرورش به عنوان یک خرده نظام از نظام اجتماعی، درگیر آسیب‌ها و نابهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری در برخی دانش‌آموزان است و با گسترش دسترسی دانش‌آموزان به فضای مجازی و تلفن‌های همراه هوشمند، این آسیب‌ها شدت یافته است. بی‌شک برای حل مشکلات، نیازمند شناخت مسائل و داشتن نگاه نظام‌مند و همه جانبه هستیم.

 

وی با بیان اینکه نقش مربی امور تربیتی در این شرایط و با ظهور و بروز فناوری‌ها و رسانه‌ها نسبت به گذشته از اهمیت دو چندانی برخوردار است، افزود: مربی امور تربیتی باید علاوه بر تربیت خویشتن که اصل اول و بنیادین در تعلیم و تربیت است، نسبت به شناخت دنیای نوجوان امروز و فناوری‌های نوین، مهارت برقراری ارتباط مؤثر، مهارت سواد رسانه‌ای و دیجیتال و ده‌ها تکنیک و روش مجهز باشد تا بتواند نقشه تربیتی مدرسه خود را با همراهی و همکاری سایر معلمان و مربیان مدرسه طراحی و اجرا کند.

 

*نقشه تربیتی مدرسه، نیازمند طراحی و اجراست

 

مدیر پژوهشی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با تأکید بر اینکه نقشه تربیتی مدرسه، نیازمند طراحی و اجراست، اظهار کرد: قطعاً هیچ برنامه‌ای بدون اجرا محقق نمی‌شود؛ اما طراحی آن نیازمند وقت‌گذاری، دقت، مشورت و مشارکت همه ارکان تربیتی مدرسه است.

 

وی ادامه داد: مربی تربیتی برای طراحی و اجرای نقشه تربیتی باید نگاه مسأله‌محور به پدیده‌ها داشته باشد و در این صورت می‌تواند «اقتضائات و شرایط را بشناسد»، «مشکل را به مسأله یا مسائل تبدیل کند»، «نقش‌ها را توزیع کند»، «در صورت لزوم نقشه را تغییر دهد»، «فعالیت‌ها و رشد دانش‌آموزان را رصد کند» و «ظرفیت‌های درون و برون مدرسه را شناسایی و بسیج کند».

 

 *نقش کلیدی مربیان تربیتی در هم‌گرایی ارکان مدرسه

 

مجیدی گفت: برای شناسایی و حل مسائل و آسیب‌های اجتماعی باید مدرسه به مدرسه حرکت کنیم و این فرآیند مستلزم تربیت مربیان و معلمان آگاه، خوش‌فکر، خلاق و متعهد است؛ معتقدم در نظام آموزش و پرورش، معلمان و مربیان بسیاری با این شاخص‌ها وجود دارند و به‌کارگیری آنان نیازمند رصد و شناسایی، برنامه‌ریزی غیرمتمرکز و حرکت براساس نقشه تربیتی منحصربه‌فرد در هر مدرسه است.

 

وی با بیان اینکه مربیان تربیتی به عنوان یکی از عناصر اصلی در سنگر تعلیم و تربیت، نقش کلیدی در هم‌گرایی ارکان مدرسه و راهبری نقشه تربیتی مدرسه خواهند داشت، اضافه کرد: مسؤولان و برنامه‌ریزان آموزش و پرورش، باید به باز‌تعریف نقش مربیان امور تربیتی پرداخته و آنان را در مواجهه با تهاجم فرهنگی و جنگ‌نرم مجهز کنند؛ بی‌شک مجاهدت در عرصه کنونی تعلیم و تربیت کمتر از مجاهدت رزمندگان در دوران هشت سال دفاع مقدس نخواهد بود.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید