باطنی در «یک‌صدا ایران» مطرح کرد؛

جامعه بی‌رویا و بی‌آرمان ول معطل است!/ «طغیان» ذات نوجوانی است!

جامعه بی‌رویا و بی‌آرمان ول معطل است!/ «طغیان» ذات نوجوانی است!
به گزارش خبرنگار مهر، مراسم افتتاحیه اولین رویداد ملی تولید تیم‌های هنری نوجوان حوزه هنری کودک و نوجوان با عنوان رویداد تجسمی «یک‌صدا ایران» عصر چهارشنبه ۲۰ مهرماه با سخنرانی محمدصادق باطنی مدیر شبکه امید در حوزه هنری برگزار شد.
 
محمدصادق باطنی مدیر شبکه امید در افتتاحیه این رویداد، به شعار «زن، زندگی آزادی» که این روزها موجب طغیان دهه هشتادی‌ها شده است، اشاره کرد و گفت: سوال بزرگی که امروز ذهن ما بزرگترها را درگیر کرده، این است که با طغیان نسل جدید و بچه‌هایی که در خیابان‌ها هستند، چه کنیم؟ به نظر شما مهمترین سوالات زندگی‌شان چیست و چرا نمی‌توانیم با آنها صحبت کنیم؟ اصلاً چه کسانی طغیان می‌کنند؟ و طغیان نشانه چیست؟ کسی که ناراضی است، طغیان می‌کند و از آنجایی که نوجوانان اصولاً ناراضی هستند، طغیان در ذات‌شان است و بنابراین نمی‌توان کاری کرد و طغیان یکی از مؤلفه‌های اصلی دوره نوجوانی است.
 
وی که در جمع دختران نوجوان سخن می‌گفت، بیان کرد: از طرفی چون ما نمی‌توانیم این نارضایتی و طغیان را درک کنیم فکر می‌کنیم باید سرکوبش کنیم اما طغیانی مهم است که از تاریکی به سمت نور باشد، همچون طغیانی که امام خمینی (ره) برای نسل جدید آن زمان شکل داد و خروجی‌اش رفتن ظلمت بود.
 
باطنی یک فرمول برای رضایتمندی ارائه داد و افزود: رضایتمندی نسبت مستقیمی با داشته‌ها و خواسته‌ها دارد؛ یکی از ویژگی‌های زندگی امروز زیاد بودن خواسته‌های جدید است و به تبع آن خواستن‌های زیاد، داشتن‌ها کم می‌شود.
 
وی با طرح این پرسش که چرا شما نوجوانان ناراضی هستید؟ گفت: چون آدم راضی، آدم مرده است و اصل این است که ناراضی باشیم و باید طغیان کنیم. پس بیایید طغیان کنیم؛ ببینید همان کسانی که خواسته این دختران طغیان‌کرده را بدل به «عاشق خودت باش» کرد، چطور یک آرمان بزرگ‌تری را از آنها گرفت! چراکه شعار «عاشق خودت باش» شعار درستی نیست و باید بعد از شعار «خودت را بشناس» بیاید چراکه سبب دنیای مصرف‌زده فعلی می‌شود. «زن، آزادی زندگی» بهترین فرصت برای گفتگو برای زنان این مملکت است، چراکه نگاه نوجوانان را به جای آنکه به تولید، ارزش، آرمان، آینده و … سوق دهد، به ظواهر و زیبایی ظاهری سوق داده است. این زمان زمان خیلی خوبی برای گفتگو است و وقتی این عفونتی که در رگ‌های جامعه وجود دارد، زدوده شود، بهترین زمان برای گفتگو درباره آینده است. اما در این حال و با نگاهی که حاکم کرده‌اند، دیگر شما نسل آینده‌ساز نیستید و امروزساز هستید! آیا آینده را باید با موهای سرتان بسازید؟ یا باید با فکر و خیال‌تان بسازید؟ جامعه‌ای که بی رویا و بی آرمان است، ول معطل است. به قول رند چهل سال پیش برداران، خواهران عاشق شوید! الان زمان عاشق وضع مطلوب شدن است و الان وقت عاشقانه به آسمان نگاه کردن و وقت ساختن آینده است. الان وقت آن است که به فخرفروشی مردان بگویید من تو را ساختم؛ شما انسان‌ساز هستید.
 
باطنی بیان کرد: «زن، زندگی، آزادی» شعار خوبی برای مصرف‌گرایی است اما این روسری که در آید آیا از تعداد کودکان کار سرچهارراه‌ها کم می‌شود؟ آیا وضع اقتصادی کشور بهتر می‌شود؟ و آیا … امروز وقت عاشق شدن و عاشقانه مثل یک مرغ سرکنده طغیان کردن از وضع موجود به سمت وضع مطلوب با همین شعار «یک صدا ایران» است. شما قرار است در این رویداد تولید سوال، تلنگر و اثر کنید و این ابزارها قرار است به شما در این مسیر کمک کند. امروز روزی است که به گنج زیرپایتان نگاه کنید و به مغزتان و نه موهایتان نگاه کنید و قیام برای تولید فکر، اندیشه و حرکت به جلو کنید.
 
مدیر شبکه امید در پایان با اعلام آمادگی از انتشار آثاری که در این رویداد خلق می‌شوند در شبکه امید خبر داد و گفت: شبکه امید خانه شماست و اولین قدم ما این است که منتظر محصولات شما در این چند روز هستیم و خوب‌هایشان را از این شبکه پخش می‌کنیم.
 
انتهای پیام/
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید