چه کسی گفته مبلّغ دینی یعنی آخوند؟!

چه کسی گفته مبلّغ دینی یعنی آخوند؟!

به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی، مسئول سازمان تبلیغات اسلامی با حضور در آئین اختتامیه سیزدهمین کنگره ملی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان به سئوالات دانش آموزان عضو قرارگاه ملی اتحادیه درباره ماموریت و عملکرد سازمان تبلیغات پاسخ داد.

 

حجت الاسلام قمی که ابتدا شنوای صحبت تعدادی از اعضای قرارگاه ملی پسران درباره سازمان تبلیغات اسلامی بود، نگاه چالشی دانش آموزان انجمنی پیرامون مسائل فرهنگی و اعتقادی را شایسته دانست و تأکید کرد: وظیفه سازمان تبلیغات اسلامی این نیست که نام و نشان خود را در سطح جامعه تبلیغ کندريال بلکه این سازمان ماموریت دارد از اتفاقاتی که در حوزه اسلام و انقلاب می‌افتد حمایت کند و اگر این موضوع در جامعه کمرنگ باشد باید از این سازمان مطالبه کرد و سؤال پرسید. باید ببینیم سازمان تبلیغات چه وظایفی دارد که اگر انجام نمی‌دهد که آن باعث سرافکندگی است. سازمان تبلیغات اسلامی باید نقش حمایتی خود را از تبلیغات اسلامی به‌درستی ایفا کند نه اینکه نام و نشان خود را در سطح جامعه تبلیغ کند. این بسیار خوب است که دانش‌آموز این‌قدر خودش را مسئول می‌داند و نسبت به مسائل جامعه واکنش نشان می‌دهد حتی ممکن است به بن‌بستی مثل سازمان تبلیغات برخورد کند چون تعامل دوطرفه است.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین محمد قمی بابیان اینکه شبهاتی که امروز در سطح جامعه مطرح می‌شود معلول اتفاقات مختلف است گفت: همین چند روز پیش مسئله‌ای درباره ازدواج یک دختر ۹ ساله در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد و هم‌زمان سریالی هم با همین مضمون پخش شد که در کنار قرار گرفتن این‌ها برای مخاطب این موضوع را تداعی می‌کرد که گویا این اتفاق در ایران مرسوم است و آن‌قدر زیاد است که حالا به رسانه‌ها رسیده است؛ درحالی‌که واقعاً چنین چیزی آن‌قدر کمرنگ است که اصلاً به چشم نمی‌آید اما جوری وانمود کردند که انگار مسئله اول جامعه ایران این موضوع است. شبهاتی که در جامعه هست این‌قدری استدلال منطقی در آن نیست که جوان مکتبی را از راه کج کند.

 

مسئول سازمان تبلیغات اسلامی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد اتحادیه دانش آموزان در زمینه «هیئات مذهبی دانش آموزان»، به سفر اخیرش به شهرکرد اشاره و اظهار کرد: اتفاقاً مدتی قبل مهمان هیئت انصار المهدی شهرکرد بودم و واقعاً از نظم و فضای این هیئت لذت بردم. اتفاقات مهم باید در همین دوران جوانی آدم بیفتد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین در پاسخ به انتقادات دانش آموزان به عملکرد سازمان تبلیغات درمدارس اسلامی صدرا، تصریح کرد: برای تربیت انسان‌های رشید و جوانان مؤمن انقلابی، آموزش ‌و پرورش آفت‌های فراوان دارد. به مدارس صدرا کمابیش آفتهایی وارد شده که آن را تا حدودی تافته جدابافته کرده است.

 

حجت الاسلام قمی در پاسخ به نقد یکی از دانش آموزان پیرامون عملکرد مبلغین دینی، تصریح کرد: عملکرد مبلغین حتما قابل بررسی است اما من با این نگاه که تبلیغ دین را محدود به مبلیغین بدانیم مخالف هستم. چه کسی گفته مبلغ یعنی آخوند؟! هر انسان متدینی مبلغ است. هرکس یک جرعه از معارف دینی و قرآنی را فهمیده است موظف است آن را برای اطرافیانش تبیین کند و نشر دهد. اتفاقاً گام دوم یعنی گام شما. شما هستید که باید معارف انقلاب را به هنرمندانه‌ترین نحو ممکن ترویج کنید. این باید از جانب شما اتفاق بیفتد و ما در سازمان تبلیغات هم از شما حمایت کنیم چراکه بار گام دوم انقلاب بر عهده شما جوان‌ها است. شما می‌توانید به زبان جوانانه این موضوعات را جامعه مطرح کنید و قدم مؤثری را در موضوع گام دوم انقلاب اسلامی بردارید. یکی از مهمترین قدم‌هایی که باید بردارید تبیین شرایط انقلاب است.

 

قمی خطاب به دانش آموزان گفت: سازمان تبلیغات شماها هستید و همین کار فرهنگی که انجام می‌دهید یعنی تبلیغ اسلام چون من فکر می‌کنم دانش آموز هم می‌تواند بر روحانی اثر بگذارد. سازمان تبلیغات باید رابطه خود را با تشکل های دانش آموزی نظیر اتحادیه و بسیج دانش آموزی پررنگ کند و اینکه ارتباط سازمان تبلیغات با انجمن‌های اسلامی کم بوده یقیناً جبران شدنی است.

 

گفتنی است آیین اختتامیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی، دکتر زاهدی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی و... در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد.

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید