مباهله، عیدی بزرگ و ناشناخته

مباهله، عیدی بزرگ و ناشناخته

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ،در بین مناسبت‌های ولایی، مباهله جزء بزرگ‌ترین اعیاد اسلامی و شیعه است. از یک طرف غلبه بر کفر بود و از طرف دیگر درخشش جمال علی ابن ابی طالب (علیه السلام(در آیه مربوط به مباهله، عبارت «أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ؛پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و خویشان نزدیک ما و خویشان نزدیک شما» آمده که خیلی عالی است.

 

در مباهله جز حضرت زهرا (سلام الله علیها) زن دیگری نبوده و هیچ سنی نگفته است که در این قضیه همسران پیامبر با او همراه بوده‌اند. آن‌قدر مسئله بزرگ و باعظمت بوده است که امکان تحریف نداشته‌اند.

 

باید با این کلمات کار کنید تا به دیگران بفهمانید «أَنْفُسَنَا» غیر از امیرالمؤمنین (علیه السلام) نیست. صبح که حضرت می‌خواستند به سمت میدان مباهله حرکت کنند، درنگی دارند و آن درنگ هم ماجرای کساء یمانی است که در همان زمان هم آیه تطهیر نازل می‌شود و اینها همه مقدمات مباهله بوده است.

 

روز بیست و چهارم حقیقتاً روز بزرگی است که روز مباهله نامیده شده است. هم فتح اسلام و هم فتح ولایت است. روز عزیزی است که در آن حقّانیّت اسلام عزیز علاوه بر طریقه‌ی عادی قرآنی به شیوه‌ی دیگر اثبات شد.

به فضل الهی فرصت دیگری برای درخشش نور اهل بیت (عَلَیهِمُ السَّلَام) و آشکارتر شدن مقامات معنوی آنها و جایگاهشان نزد پروردگار عزیز و متعال بود.

 

امروز روز فتح اسلام و عید مشترک همه‌ی مسلمانان و موحّدان است. مباهله روز بزرگی است؛ لذا جالب است دعایی که برای روز مباهله نقل کردند، همان دعای سحرهای ماه مبارک رمضان است که توحید خالص است:

 «اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ مِنْ بَهَائِكَ بِأَبْهَاهُ وَ كُلُّ بَهَائِكَ بَهِيٌّ اَللَّهُمِّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِبَهَائِكَ كُلِّهِ؛ خدايا از تو می‌خواهم به درخشنده‌ترين مراتب درخشندگي‌ات که تمام مراتب آن درخشنده است. خدايا درخواست كنم به همه مراتب درخشندگي‌ات».
البتّه تفاوت‌هایی با متن دعای سحر ماه رمضان دارد. مباهله روزی است که این پنج نور مقدّس در آن صحنه حاضر شدند و سرود توحید را سر دادند.

ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید