حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری:

طلوع نسل جدید، از پس امتحانی بزرگ

 طلوع نسل جدید، از پس امتحانی بزرگ

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری نماینده مقام معظم رهبري در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، در مراسم دیدار دانش آموزان قرارگاه های دانش آموزی استان سمنان گفت: آیات پایانی سوره های بقره و آل عمران آیاتی هستند که توصیه شده اند و برنامه های مهمی به همراه خودشان دارند و دعاهایی که ذیل این پیام ها آمده است خیلی مفاهیم دلنشینی دارد. از خصوصیات این آیات این است که شما می توانید بخشی از آن را در قنوت نماز بخوانید، همچنين این دعاها جمعی هستند و نه فردي مثلا خداوند متعال در آيه 285 سوره مباركه بقره از زبان مومنان مي فرمايد واعف عنا و اغفرلنا و ارحمنا انت مولانا... در تمامي اين كلمات از ضمير ما استفاده شده است و هيچ كدام به صورت شخصي نمي باشد.
 

همچنين خداوند متعال در اين آيات می فرماید لا یکلف الله نفسا الا وسعها، که خداوند تبارک و تعالی بیشتر از توان و وسع شما از شما توقع ندارد، انسان تنبل از این آیه سوء استفاده می کند هر وقت کم کاستی داشته باشد میگوید لا یکلف الله نفسا الا وسعها، ما هرکاری می‌توانستیم کردیم، در فعاليت انجمن اسلامی، در درس خواندن و ... تمام تلاشمان را كرديم و خدا بیشتر از این از ما نمیخواهد.


حاج علی اکبری ادامه داد: رهبری معظم به زيبايي این بخش از آيه را معنا می‌کنند، که با اين تفسير شما هرچقدر هم فعالیت کرده باشید نمی‌توانید کار نکردن را توجیه کنید، یعنی جلوی این برداشت اشتباه و غلط رو گرفتند، ایشان می فرمایند: «خداوند طبق وسع از ما می‌خواهند، اما وسع ما چقدر است؟ یک دست در شرایط عادی چقدر قدرت دارد، اما وسع آن استعدادی هست که این دست نهفته است، فاصله وسع بین این دست که اگر به چیزی بخورد می‌شکند و آن دستی که همه آن خصوصیات را دارد ولی چند تا از این سنگها و آجرها را می چینند و آنها را با یک ضربه می شکند کدام است؟ پس وسع بیشتر از این هاست!» حالا اگر کسی بگوید من در مدرسه امکانات نداشتم، مدیر با من هماهنگ نشد، معلم ها همراهی نکردند و ... با توجه به تفسير به وظيفه خود عمل نكرده است.


وي گفت: آیه لا یکلف الله نفسا الا وسعها اتفاقا جلوی بهانه تراشی را میگیرد و میخواهد یادآوری کند که وسع شما چقدر است و مشخص شود، تکلیف شما در برابر آن چقدر است، بسیاری از کم و کاستی هایی که ما در مدیریت جامعه داریم به خاطر این است که از وسع موجود استفاده نکردیم. این طوری نباشد که ما بگوئیم همه کارهایی که می‌شد را انجام داده ایم و بگویيم خدایا ما دیگر حجت داریم، اينطور نيست اتفاقا معمولاً ما کم و کاستی داریم و با استفاده از توانایی ها و آن وسعی که خداوند تبارک به صورت مادی و معنوی، روحی و روانی، ذهنی و عقلی و فکری  به ما داده است مي توانيم مشكلات را رفع کنیم. روی این کلمه وسع کار کنید نکته کلیدی همین است، که شما در سنینی هستید که اتفاقا فرصت داريد كه بتوانید این ظرفیت ها را توسعه دهید. اگر کسی وسع ذهنی ما را محاسبه کند، معلوم می‌شود که خیلی از ظرفیت های ذهنی مان را استفاده نکرده ایم، از ظرفیت جسمی خودمان استفاده نکردیم چه برسد به ظرفیت روحی و معنوی، ظرفیت در ما زیاد است، به کلمه وسع توجه کنید بعد بروید به سراغ لا یکلف الله.


وي با اشاره به اینکه: شما جوانان باید به این نکته توجه کنید، که خداوند تبارک و تعالی ماه رمضان را در اختیارمان گذاشت تا وسع روحی و معنوی مان را زیاد کنیم گفت: «اصل بودن ماه رمضان برای این است که انسان یاد بگیرد که نه بگوید در برابر خواهش های نفسانی، در برابر وسوسه های شیطان، در برابر شیاطین جنی و انسی، نه بگوید در برابر آمریکا و انصارش، لذا روزه ماه رمضان برای همین است، یعنی این آب هست من عطش هم دارم ولی از آن نمي خورم و بگویم نه.» در ماه رمضان یاد می گیریم و تمرین می کنیم که به حلال الهی با توجه به شرف و قدر ماه رمضان بگوییم نه، تا یاد بگیریم که به حرمت های الهی نه بگوئیم، اگر انسان در جوانی موفق شود در انتها نيز او برنده است، یعنی پایه شخصیت هر کسی در این سنین گذاشته می‌شود که شما در آن هستید و حتی البته یک مقدار قبل از این سن، این را غنیمت بشمارید، پیامی که از ماه رمضان دریافت کردید باعث شده تا ويژگي های روحی و روانی ورزیده شوند، که به خواست و فرمان الهی، به خواسته نفسش پاسخ نه بدهد اگر همین را بتوانيم در زندگی عادی خود پیاده کنيم، مبنا و اساس پروازهای معنوی و آن شکفتن ها و طلوع ها فراهم می‌شود.


وی گفت: اتفاق عمده در مسئله فضای مجازی این است که نسل جوان ما در برابر یک امتحان بزرگ تر از نسل های قبلی قرار گرفته است، طلوع الهی نسل جدید از پس این امتحان طلوع دیدنی خواهد بود، این امتحان، امتحان سخت و بزرگی است، اگر جوان های این نسل در این امتحان موفق و سر بلند بیرون بیایند موفق خواهند شد. ويژگي فضاي مجازي اين است كه هیچ نظارتی در آن وجود ندارد، حتی نظارت خانواده ها، آن وقت جوان ما در ماه رمضان به این مهم رسیده باشد که در خلوت خودش خدای متعال را شاهد و ناظر ببیند و آنگاه برای خداوند احترام بگذارد به هوا و هوس ها نه بگوید، اين امتحان نسل جدید است. نسل های قبل این امتحان را نداشتند اگر این نسل از این امتحان سربلند بیرون بیایند انشاالله شاهد افتخاراتی به مراتب بالاتر از افتخارات نسل قبل خواهیم بود، آدم‌هایی که بتوانند در برابر وسوسه ها و نغمه های شیطان نه بگویند و مقاومت کنند می‌تواند تصمیمات مهمی بگیرند.


حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ که باکرونا و اتفاقات خاصی در حال پیشروی است، اتفاق های مهمی هم در منطقه ی غرب آسيا در حال رخ دادن است، که خیلی چیز بدیعی است و از نظر فنی، يعني تحلیل جریان شناسانه ي تاریخی، مبتنی بر سنت های الهی، این اتفاق از وقایعی است که می‌شود آن را نقطه عطف دانست و یعنی یک حادثه عادی نیست، قبل از این انتفاضه با بعد آن فرق می‌کند، نه تنها در ارتباط با منطقه بلکه در ارتباط با جهان، اتفاق خیلی اتفاق بزرگی است، چون می‌دانید تحولات بزرگ منطقه ما بر مدار فلسطین است و جریان مسجد الاقصی و اتفاقاتی که در منطقه در حال افتادن است کاملاً بر محور این نقطه سرنوشت‌ساز است، خداوند اینجا را اینگونه قرار داده است.


نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه گفت: ما اصلی ترین درگیری هایمان درگیری با دشمن صهیونیستی است، در این نقطه درگیری مسلمان ها با دشمن صهیونیستی تعیین کننده تکلیف آينده جهان اسلام، بلکه جهان بشریت است این نقطه، نقطه درگیری و رويارويي حق و باطل در آستانه ظهور می باشد. انتفاضه ای که الان در جریان هست خصوصیاتی دارد، اولین خصوصیت آن اینکه تعمیم پیدا کرده و در مناطق اشغالی و به کرانه باختری هم رسیده است که اتفاقی بزرگ است و درگیری های کرانه باختری کم سابقه و بی نظیر مخصوصا در این وسعت میباشد.


نکته دوم، عبارت است از مسئله موشک و آن هم هدف گیری نقاط مرکزی مانند تلاویو که خیلی سرنوشت ساز و مهم است، مقام معظم رهبری فرمودند مردم فلسطین یک زمان با سنگ می رفتند به تقابل با رژیم صهیونیستی ولی الان با موشک می روند و پاسخ این ها را می‌دهند که دل مومنین را هم خنک می‌کند.


نکته سوم این می باشد که در حجم غیر قابل تصوری در سطح جهانی از آرمان فلسطین دفاع می‌شود که سابقه نداشته است. واکنش به رفتار صهیونیست ها فقط مسئله منطقه نیست در اروپا، در آمریکا و حتی در کانادا هم با این حجم و آن شور می باشد.


وی گفت: این اتفاقات که در دنیا میافتد و سدی که دشمن کشیده بود تا امپراتوری خبری امپرياليستي شکل بگیرد و اجازه نمی‌داد مردم متوجه بشوند، الان با استفاده از فضای مجازی شکسته شده است و این امکان را فراهم کرده که آنها هم خبردار شوند. در زمانه ما به گونه ای شده است که عرض تاریخ بر طول تاریخ غلبه کرده، یعنی تحولات بزرگی که هر کدامشان چند قرن طول می‌کشید تا اتفاق بیافتد الان در این چهل سال کنار هم و متراکم اتفاق افتاده است. اين گروه هاي مقاومت مظلوم، الان كل موجوديت رژيم صهيونيستي را به چالش كشيده اند.
 

                                           

در اين روزها كه فضاي كشور انتخاباتي شده است، مواظب باشيد كه مسئله فلسطين گم نشود، سعي كنيد بحث انتفاضه رو برجسته كنيد و نقش خودتان را در آن ادا كنيد. دوستان انجمن اسلامي و بقيه دستگاه ها بشينيد فكر كنيد كه چه كارهايي ميتوان انجام داد تا كوتاهي نشود و در اين ايام به بهانه كرونا كم گذاشته نشود. بچه هاي انجمن اسلامي از اين فرصت بهترين استفاده را بكنند. درباره انتخابات هم بگويم كه اتحاديه و بچه هاي انجمن اسلامي در برابر انتخابات خيلي وظيفه بزرگي دارند، مهمترين نكته از نظر رهبري معزز نكته مشاركت است به دلايل زيادي خيلي از مردم رغبتشان براي شركت در انتخابات كم شده است و دلخوري برايشان پيش آمده، اينجا اتفاقا بچه هاي انجمن اسلامي كه اكثرشان حتي راي اولي هم نيستند، ميتوانند حداقل ده راي را به جاي خودشان به ميدان بفرستند. اين نقشي است كه هميشه بچه هاي دبيرستان داشتند و بن بست شكن بودند، بن بست انقلاب را بچه هاي دانش آموز شكستند، آن روزي انقلاب وارد يك فضاي جديدي شد، وقتي بود كه بچه هاي دبيرستان آمدند وسط ميدان و گفتند: «مردم به ما ملحق شويد شهيد راه حق شويد.» اينها كه آمدند پدر و مادرها ديدند كه پاره هاي تنشان به ميدان رفته اند حتي اگر انقلابي هم نبودند ميامدند و به بقيه ملحق ميشدند.


حجت الاسلام حاج علی اکبری ادامه داد: در دفاع مقدس نيز اگر دانش آموزان نبودند در آن دفاع بزرگ كامياب نميشديم يا خيلي طولاني و فرسايشي ميشد و يا بايد خيلي از شرايط دشمن را قبول ميكرديم، حجت من 36000 دانش آموز شهيد است كه هيچ قشري اين تعداد شهيد ندارد. البته اين راهم بگويم كه شهداي دانش آموز شهداي باكيفيتي هستند، نوجوان، قبراق و سرحال كه وقتي به ميدان ميرفتند بقيه رزمندگان را هم تشويق ميكردند و وقتي وارد جمع ميشدند بزرگتر هاي غافل را به خود مي آوردند و بزرگتر ها ميگفتند مگر ما كمتر از اين ها هستيم، اين نقش همان حضرت قاسم و نوجوانان عاشورايي بود كه در دل آنها وجود داشت.


الان هم شما دانش آموزان در اين مشكل مشاركت كه به دلايل مختلفي ايجاد شده، ميتوانيد بن بست شكني كنيد و انقلاب در حال حاضر به گفته رهبري معظم تقويت مشاركت عمومي در انتخابات را لازم دارد و خود ايشان هم در حال دعوت براي مشاركت عمومي هستند. شما بايد در امتداد دعوت رهبري مثل گلوله آتش باشيد نه يك عنصر سرد و خاموش كه در خانه نشسته و بگويد كه من كه نميتوانم راي بدهم پس تكليفي هم ندارم.


نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه گفت: اين يك جفاي بزرگ به عهد الهي است كه اين نسل به شهدا و امام عصر(عج) دارند، شما دانش آموزان بايد طوفان كنيد كه اگر شما نمي توانيد راي بدهيد، ببينيد درخانواده مثلا خواهر، خاله، عمه، دايي يا هركدام از اينها حال راي دادن ندارند همه آنها را راه بياندازيد. يك عنصر نوجوان فعال ميتواند خيلي تاثير داشته باشد ما اسممان را بگذاريم انجمن اسلامي و در انتخابات وسط صحنه نباشيم؟! حتما اگر اين اتفاق افتاد اسم انجمن اسلامي بايد خط بخورد. در انتخابات بايد در بحث مشاركت فعال باشيم و دوم اينكه در انتخاب خوب هم شاخص هايي كه رهبري معظمي به صراحت گفته اند بايد رعايت شود، مانند دولت جوان حزب الهي كه علاج مشكلات كشور است با همان ويژگي هاي لبريز از اميد، فسادستيز، كه خودشان هم پاكدست و داراي برنامه باشند و نشاط عملي و اداري داشته باشند، پس همانا دانش آموزان بايد در اين بخش كمك كنند تا انتخاب خوب صورت بگيرد. ما پاي اصل مشاركت در انتخابات هستيم و به سراغ افراد نرفته ايم فقط هركاري از دستمان بر بيايد انجام ميدهيم تا آن شاخص هاي مورد نظر اسلام و انقلاب و امام مسلمين توجه بيشتري بشود كه اين هنر شما را ميطلبد و شما بلده كار هستيد و انشاالله در اين بخش هم موفق شويد.

 

                                         

وي گفت: كار ديگري كه اتحاديه ميتواند انجام دهد و نبايد اتحاديه از آن غافل شود عبارتست از اينكه پيشنهادهاي خود را براي يك زيست مطلوب به ويژه در فضاي آموزش و پرورش و حتي در محيط هاي عمومي براي دولت آينده آماده كند. پيرو اين عرض بنده فراخوان بدهيد به عنوان پيشنهاد اتحاديه به دولت آينده بچه ها باهم همفكري كنند ما براي دولت آينده براي اينكه وضع مدارسمان، وضع آموزشمان، وضع تربيتمان بهتر از اين باشد چه پيشنهادي داريم؟ هميشه وقتي دولت جديدي مي آيد انرژي تازه و حرف هاي تازه اي دارد چقدر خوب است كه از نگاه دانش آموزان چنين پيشنهادي مخصوصا بچه هاي انجمن اسلامي كه زبدگي دارند بنشينند با اساتيد و معلمان همفكري كنند و يك فهرست پيشنهادي آماده كنند و بنده هم بعد از دريافت جمع بندي آن به رئيس جمهور جديد ارائه خواهم كرد.


ميگوئيم هزاران جوان مومن انقلابي نشسته اند باهم همفكري كردند و اين پيشنهادات را داده اند البته فقط به آموزش و پرورش هم اكتفا نكنند و براي مسائل شهرشان، مسائل محل زندگيشان، مسائل معيشتي كه در كنار آنها هست هم پيشنهاد بدهند ولي پيشنهاد حرفه اي آنها درباره درس و مدرسه و فضاي مجازي و معلمانشان و اين مسائلي كه پيش آمده باشد. حتما اين كار را انجام دهيد، تا شكل گيري دولت جديد، اتحاديه با دست پر به استقبال دولت جديد برود، و بعد از تعيين وزير آموزش و پرورش، اتحاديه يك جلد كتاب پيشنهادهاي دانش آموزان را در اختيار وزير قرار دهد تا در برنامه ريزي هايشان استفاده كنند.


وی در انتها گفت: در جريان اجتماعات اعتراضي دانش آموزي كه پشت صحنه هايي هم دارد كه خيلي خطرناك هستند البته ظاهر قشنگي دارد و در دفاع از حقوق دانش آموزان هم است. اين اعتراضات بايد هوشمندانه و حساب شده توسط مسئولين آموزش و پرورش بررسي و گفتگو شود حتي اتحاديه هم در اين بخش ها كمك كند كه اگر حقوقي از دانش آموزان در حال تضعيف هست مطالبات را از دانش آموزان جمع آوري و دسته بندي كند.


حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری خاطرنشان کرد: اين تجمعات نبايد دشمن شاد كن شود بعضي از اين اعتراضات مشخص بود از بيرون از كشور و در فضاي مجازي برنامه ريزي شده است و بعضي ها هم آتش بيار معركه شده اند و تجمع اعتراضي را دشمنان بر عليه جمهوري اسلامي شكل ميدهند.


نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه گفت:در اين اتفاق نكته منفي ورود نيروي هاي امنيتي در جمع دانش آموزان جهت متفرق كردن آنها بود. با اين اتفاق هماني پيش ميايد كه دشمن در انتظار آن است در اين شرايط بايد هوشیاری مان را افزایش بدهيم، دوم هم خواهش بنده اين است كه اگر چنين اتفاقي رخ داد، اعتراضات شكل امنيتي به خود نگيرد بلكه خود مسئولین آموزش و پرورش ما باید در بین دانش آموزان حضور پیدا کنند و مسائل را با آنها در میان بگذارند تا شورش و درگیری ها اتفاق نیافتد.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید