دبیرکل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان:

تبیین نقش دانش آموزان در استکبارستیزی و شناخت استکبار

تبیین نقش دانش آموزان در استکبارستیزی و شناخت استکبار

 امروز ۱۳ آبان روز دانش‌آموز و روز مبارزه با استکبارستیزی است. حسین تاریخی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان در خصوص نقش دانش آموزان در جریان استکبارستیزی با تبریک این روز به دانش آموزان به خبرنگار مهر گفت: تلاقی روز ۱۳ آبان و عنوان روز دانش‌آموز و روز استکبار ستیزی یک تلاقی تصادفی نیست و بسیار حرف‌های جدی این تلاقی با یکدیگر دارد. به نظر می‌رسد که دانش‌آموز و نوجوان در رده سنی ۱۳ و ۱۴ سال تا ۱۷ و ۱۸ سال، ‏اوج روزهایی هستند که ماهیت و هویت شخصیتی آنها در حال شکل‌گیری است و شکل‌گیری شخصیت او در این ایام همزمان هست با رویدادها و اتفاقاتی که در ‏محیط پیرامونی او رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر حکومتی بتواند در مواجهه با دانش آموزان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که او را با ‏مبانی و اعتقاداتش درست آشنا کند، می‌تواند در آینده کشورش را در نسبت با ‏آن ارزش‌هایی که برای خودش ترسیم کرده بیمه کند و اگر نتواند، باید نگران آینده خودش باشد. ما در نسبت با نوجوان (دانش‌آموز هم به نوجوان کلید خورده است اما برای نوجوان یکی از کارکردهایش درون مدرسه هست) کارکردهای جدی در این عرصه در نظر می‌گیریم و اتفاقاً مورد مطالبه خود نوجوانان نیز هست. در متن بیانیه گام دوم انقلاب یکی از مخاطبان جدی می‌بینیم که جوانان هستند (از رده سنی ۱۵ ‏سال به بالا) که از آنها مطالبه می‌شود و تحقق بسیاری از مبانی که در آینده این نظام و انقلاب ‏باید به آن برسد در گرو تلاش آنهاست.‏

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان بیان کرد: ما در نسبت با نوجوان باید این را ترویج کنیم و بخشی هم ترغیب کنیم که دانش‌آموز ما ‏توانایی مقابله با حرف زور و حرف متکبرانه را دارد. نه اینکه فقط در مقام شعار این کار را بکند. حتی عملیات و اقدام می‌تواند در این راستا تعریف کند و بازخورد جدی از آن را در جامعه عمل بزند. کاری که انقلاب اسلامی پیش از این هم تجربه کرده است. شما می‌بینید که در مبارزات پیش از انقلاب نوجوانان و جوانان با ساواک درگیر می‌شوند و حتی ‏شکنجه می‌شوند اما ذره‌ای از مبانی اعتقادی خود عقب نمی‌نشینند. کتاب آن مرد در باران آمد مرور خوبی بود برای اینکه نشان بدهد نوجوانان چقدر می‌توانند تاثیرگذار باشند و محیط یک مدرسه یا خانواده را تحت تاثیر قرار دهند.

تاریخی در ادامه اظهار کرد: نمونه دیگر این حضور را می‌توان در ۸ سال دفاع مقدس دید. شما می‌بینید که از وقتی پای نوجوانان به دفاع مقدس باز شد مسیر پیروزی‌ها و تحولات متفاوت شددر واقع انقلاب اسلامی خوب نشان داده که نوجوان توان تشخیص بالا دارد و به همان نسبت که او ‏از یک فطرت خوبی برخوردار است از روحیه مجاهدات برخوردار است که اگر به او فرصت ‏داده شود او می‌تواند یکی از بازیگردان‌های جدی باشد. این مساله هم محدود به کشور ما نیست. در این ایام ناظر به اعتراضات سراسری در فرانسه دانش آموزان فرانسه اعتراض کردند ‏و پلیس فرانسه آنها را دستگیر کرد و مبدا تحولات بعدی در فرانسه شدند و مردم دیدند فرزندانشان جلوتر وارد شدند و خودشان هم وارد شدند.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان ادامه داد: یکی از ماموریت‌های جدی ما در انقلاب اسلامی روحیه استکبار ستیزی آنهاست و مردم ‏دیدند این مردم و این انقلاب نشان دادند در هر سطح و منش و رتبه‌ای باشند توان تحمل ‏مستکبر را ندارند و مبانی اسلام هم می‌گوید نباید هیچ مستکبری در هیچ جایی احساس کند می‌تواند ‏با امنیت خاطر کاری کند و حضورش با وجود مسلمانان در خطر است.

وی در پاسخ به این پرسش که همه این مفاهیم چه میزان از طریق کتاب‌های درسی، معلم و تشکل‌ها منتقل می‌شود نیز گفت: اول اینکه دانش‌آموز باید اطلاع داده باشد و بخشی از این اطلاع را از مرور تاریخ به دست می‌آورد.  یک جریانی هم وجود دارد که دوست دارد خاطرات شیرین دوران انقلاب را محو کندبه هر حال در کتاب‌های درسی ما بخشی از این تاریخ آمده است. بخش دیگر روحیه‌ای هست که باید به این نوجوان تزریق شود. دانش‌آموز باید حس کند نسبت به ‏اتفاقات پیرامونی حساس باشد و واکنش نشان بدهد نه اینکه فقط از تبعاتش منفعت یا آسیب ‏ببیند، می‌تواند انتخاب کند مطالبه گر باشد و اینجا دیگر این فقط به نظام رسمی تعلیم و تربیت ما محدود نیست. چون ساختار آموزش و پرورش ما نمی‌تواند این را پشتیبانی کند. جایی که می‌تواند ساپورت کند تشکل‌ها هستند. رویدادهایی از این جنس جنسش اجتماعی است و جنسش فردی نیست پس وقتی کارکرد در محیط اجتماعی مثل تشکل ایفا ‏می کند، در واقع به آن روحیه نزدیک می‌شود. تنها مسیر این عرصه تشکل‌ها نیستند اما جدی ترین مسیر هستند.

تاریخی در خصوص این پرسش که تبیین استکبار در موضوع تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در میان نوجوانان چگونه پیگیری می‌شود نیز اظهار کرد: در نسبت به تحریم‌ها یک نکته جدی‌ای که داشتیم این بود که شبهه‌ای بچه‌ها داشتند که چرا جمهوری اسلامی دارد با یک ‏ابرقدرت وارد چالش می‌شود و دو منطق را با بچه‌ها مرور کردیم. یکی اینکه مفهوم ابر قدرت را تبیین کردیم که اگر جمهوری اسلامی ناتوان و ضعیف است چرا ‏ابرقدرت در مواجهه با او دست به تحریم می‌زند چون تحریم آخرین اقدام در یک مبارزه است و دشمن از هر ابزاری استفاده کرده و ناکارآمد بوده است پس جمهوری اسلامی توانمند است که ابرقدرت به تحریم او دست می‌زند.

وی ادامه داد: دومین مساله هم که مهم است در نسبت با این تحریم‌ها این است که ما باید یاد بگیریم که روی پای خودمان بایستیم و این نگاه وابستگی به بیرون از خودمان باید همه جوره قطع بشود. هر موقع از ادوار تاریخ ما به خودمان متکی بودیم و توانستیم روی توانمان باشیم دوران ‏اوجمان بود به محض اینکه وابسته شدیم نقطه‌ای بوده که دچار آفت شدیم.

دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان گفت: ما راه‌های متفاوتی را در مسیر این تبیین رفتیم و کارکردهایی هم برای دانش آموزان تعریف شد. در کرسی‌های آزاد اندیشی بسیار به آن پرداختیماما همچنان در این مسیر کنار دانش آموزان هستیم.

 

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید