راهیان پیشرفت/

بازدید دانش‌آموزان از مکان‌های صنعتی، پزشکی و نظامی در اردوی "راهیان پیشرفت"

بازدید دانش‌آموزان از مکان‌های صنعتی، پزشکی و نظامی در اردوی "راهیان پیشرفت"

به گزارش روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی داشن آموزان، اردوی راهیان پیشرفت با هدف آشنایی دانش‌آموزان با پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود و بازدید از اماکن علمی، زیربنایی، صنعتی، پزشکی و بهداشتی، اماکن و پروژه‌های کشاورزی، اماکن تجاری و شغلی و اماکن نظامی مدنظر است.

 

اردوی راهیان پیشرفت با اهدافی همچون زمینه سازی برای شناخت و افزایش آگاهی دانش‌آموزان و فرهنگیان از پیشرفت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی، ایجاد امید، خودباوری و تقویت اراده در فرهنگیان و دانش‌آموزان برای ساخت ایران قوی، نقش آفرینی فرهنگیان و دانش‌آموزان در ارتقای جایگاه ایران اسلامی در جامعه جهانی و خلق تمدن نوین ایرانی- اسلامی برگزار می‌شود.

 

برای اجرای اردوی راهیان پیشرفت 5 بسته پیشنهادی ارائه شده است.

 

در بخش روایت نخبگان، استان‌ها تلاش می‌کنند با شناسایی نخبگان استانی و کشوری زمینه حضور آنان در بین فرهنگیان و مدارس را برای تببین پیشرفت‌ها و دستاوردهای استانی و کشوری فراهم کنند و به سوالات و ابهامات مخاطبان پاسخ دهند به عنوان مثال پزشکان ممتاز و نخبه متناسب با دروس مرتبط در زیست شناسی به مدارس دعوت می‌شوند.

 

در بخش سفرهای تربیتی راهیان پیشرفت، ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها سعی می‌کنند تا اماکن اقتدار آفرین کشور و استان را شناسایی و زمینه سفرهای تربیتی و بازدید معلمان، دانشجو معلمان، دانش‌آموزان نخبه و عموم دانش‌آموزان را از این اماکن فراهم کنند.

 

در همین ارتباط امیر جمشیدی مدیر موسسه اردویی اردوبهشت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره برگزاری اردوی راهیان پیشرفت برای دانش‌آموزان گفت: بعد از بازدید رئیس جمهور از وزارت آموزش و پرورش و تأکید بر برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت براساس ظرفیت‌های شناسایی شده و دستاوردهای نظام در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و نفت به برنامه‌ریزی برای برگزاری اردوهای راهیان پیشرفت براساس ظرفیت‌های هر استان اقدام کردیم.

 

وی افزود:در شروع برگزاری اردوی راهیان پیشرفت به دنبال تسهیل کار بودیم تا دانش‌آموزان را به بازدید از ظرفیت‌های استان خود ببریم.

 

مدیر موسسه اردویی اردوبهشت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان درباره نحوه شناسایی دانش‌آموزان گفت: قبل از آغاز اردوی راهیان پیشرفت برای دانش‌آموزان دوره‌های روایت‌گری برگزار می‌شود تا با توجه به نگاه پرسشگرانه‌ای که دارند، سؤالات را هدفمندتر بپرسند و دانش‌آموزان دختر و پسر دوره متوسطه اول و دوم به اردوی راهیان پیشرفت اعزام می‌شوند همچنین یکی از دستاوردهای این اردو می‌تواند کمک به تعیین رشته و انتخاب شغل دانش‌آموزان دوره متوسطه اول باشد.

 

جمشیدی بیان کرد: مقاصد اردوی راهیان پیشرفت توسط استان‌ها شناسایی شده است و اکنون در هر استان و شهرستان، سه یا چهار کریدور با دو یا سه مقصد وجود دارد به عنوان مثال در شهر تهران که با هدف الگوسازی انتخاب شده بود، انستیتو پاستور، شرکت مپنا و پارک ملی هوا و فضا و پردیس پارک فناوری به عنوان مقاصد انتخاب شد و دانش‌آموزان استان‌های همجوار مانند قم، البرز و سمنان می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

 

وی با اشاره به اینکه اردوی راهیان پیشرفت یک روزه برگزار می‌شود، گفت: قبل از حضور در ادو، کارگاه روایت‌گری برگزار می‌شود و اگر اردو با شب‌خوابی نیز همراه باشد، دانش‌آموزان کرسی آزاد اندیشی و گفت‌و گو درباره بازدیدهایی که داشتند، خواهند داشت. انتظار این است، وقتی دانش‌آموزان به اردوی راهیان پیشرفت می‌روند، آنچه را برداشت کردند برای خانواده و سایر دانش‌آموزان مدرسه روایت کنند.

 

جمشیدی متذکر شد: در برگزاری اردوی راهیان پیشرفت بر تجربه گرا بودن فضا  تأکید داریم تا فقط بازدید صرف انجام نشود به عنوان مثال در بازدید از انستیتو پاستور دانش‌آموزان امکان تجربه مشاهده میکروب در زیر میکروسکوپ را داشته باشند.

 

مدیر موسسه اردویی اردوبهشت اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان در پایان درباره اینکه آیا اردوی راهیان پیشرفت برای عموم دانش‌آموزان برگزار می‌شود یا فقط اعضای اتحادیه انجمن اسلامی گفت: اگر بخواهیم عموم دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار دهیم کار دشوار می‌شود بنابراین از تشکل‌ها استفاده کردیم که شبکه‌ای را در مدارس دارند و در حلقه اول اعزام به اردوی راهیان پیشرفت دانش‌آموزان نخبه و سرآمد در حوزه‌های علمی، فرهنگی و تحصیلی را تحت پوشش قرار می‌دهیم تا آنها این نگاه مثبت را به همکلاسی‌های خود انتقال دهند و برای سایر دانش‌آموزان ایجاد انگیزه شود.

کلمات کلیدی
ارسال نظر
کاربر گرامی، برای ارسال نظر روی دکمه روبرو کلیک کرده و نظر خود را ثبت کنید